Szczecin. Zespół Szczecinianie na Festiwalu Moniuszko Inspiration!

Jutro, 8 listopada - kolejny dzień Festiwalu Moniuszko Inspiration! w Operze na Zamku. Tym razem wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie* z operą "Verbum nobile - szlachetne słowo honoru". Początek o 19.00.

Spektakl inspirowany twórczością muzyczną Stanisława Moniuszki, podczas którego widzowie będą mogli usłyszeć mniej i bardziej znane kompozycje tego twórcy, ale również tradycyjną muzykę regionalną, która sięga do rdzenia naszej kultury i tradycji muzycznej oraz tanecznej. Pretekstem do powstania spektaklu stały się stare, łacińskie słowa verbum nobile, czyli szlachetne słowo honoru. Wykonawcy w zaskakujący sposób przeniosą widzów w kolorowy świat polskiego tańca, śpiewu i żywej muzyki.

**

Reżyseria i choreografia - Łukasz Neter

Dyrektor artystyczny - Ewa Ott-Kamińska

Dyrektor muzyczny - Krzysztof Kaminski

Wystąpią:

Tancerze, wokaliści i muzycy Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie

Kapela PoPieronie

Gościnny udział Orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą Jerzego Wołosiuka

*

Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie

Z fascynacji folklorem, która towarzyszyła grupie ludzi przez wiele lat, powstał Zespół Pieśni i Tańca "Szczecinianie", łączący to, co stare - bogactwo polskiej tradycji, i młode - ludzi pełnych pasji i niespotykanej energii, które biją ze scen już 19 lat. Nie szczędząc trudu i pracy, sięgali do źródeł polskiego folkloru. Stworzyli repertuar przedstawiający tańce i pieśni różnych regionów Polski. Na przestrzeni blisko dwudziestu lat zespół, skupiający początkowo kilkoro tancerzy, rozrósł się i dziś angażuje w swoją działalność ponad trzystu artystów, podzielonych na różne grupy wiekowe. Zespół posiada swoją kapelę, która zawsze na żywo wzmacnia przekaz artystyczny koncertów. W repertuarze ma m.in. tance kaszubskie, krakowskie, rzeszowskie, łowickie, lubelskie, spiskie, pasterskie, żywieckie, rybackie, śląskie, orawskie, beskidzkie oraz narodowe. Na stałe współpracuje z wybitnymi choreografami z całej Polski. Bierze udział w koncertach charytatywnych i promujących miasto, województwo i region w kraju i za granicą, za co otrzymał tytuł Honorowego Ambasadora Szczecina oraz Reprezentacyjnego Zespołu Pomorza Zachodniego. W październiku tego roku został wyróżniony także nagrodą Pro Arte przyznana za wybitnego osiągnięcia na rzecz rozwoju kultury Pomorza Zachodniego.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego