powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Katowice. Festiwal Ars Cameralis - od soboty

Dillon, Jenny Hval, Weyes Blood, Jessica Pratt, Donny McCaslin oraz Laura Gibson - to gwiazdy tegorocznego festiwalu Ars Cameralis, który potrwa od 9 do 24 listopada w Katowicach. Motyw przewodni XXVIII edycji to "Krzyk".

Rzecznik festiwalu Daniel Wahl powiedział w czwartek, że - tworząc program budowany wokół motywu krzyku - organizatorzy zwracają uwagę na "narzędzie nieodzowne dla artystycznej ekspresji, którego mnogość form rozciąga się od krzyku rozpaczy i gniewu po krzyk radości i ekstazy".

Oprócz muzycznych gwiazd na festiwalu pojawią się także pisarze i poeci, będzie też performance, wystawy, projekcje filmowe i projekty specjalne.

Festiwal otworzy spotkanie pt. "Stłumić krzyk kamienia" z dwoma poetami - Michaelem Kruegerem i Tomaszem Różyckim. Oprawę muzyczną zapewni skrzypek Henryk Gembalski, odbędzie się też performance multimedialny Tomasza Strojeckiego i Krzysztofa Zygalskiego. Wydarzenie odbędzie się 9 listopada w Laboratorium Obrazu Ruchomego i Interakcji na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

12 listopada odbędzie się spotkanie Uszy Duszy 4. Krzyk Profesorów. W Kinoteatrze Rialto w Katowicach będą dyskutować profesorowie Ryszard Koziołek i Tadeusz Sławek.

W dniach 13-15 listopada zaplanowano trzy koncerty w Kinoteatrze Rialto. Wystąpią: Dominique Dillon de Byington, Jessica Pratt, a 15 listopada odbędzie się koncert, którego gwiazdą będzie Laura Gibson. Jako support wystąpi Luke De-Sciscio.

14 listopada w galerii ASP Rondo Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy Romana Cieślewicza i chantalpetit zatytułowanej "En tete a tete / Twarzą w twarz". Roman Cieślewicz i chantalpetit

poznali się w 1978 r. na spotkaniu zorganizowanym z okazji rocznicy powstania "Le Fou parle" - przeglądu artystyczno-literackiego, w którym oboje publikowali swoje prace. Wystawa potrwa do 19 grudnia.