Tarnów. Czas wolny na kulturę

Cztery tygodnie potrwa tegoroczna edycja festiwalu ArtFest, organizowanego w Tarnowie wspólnie przez kilka instytucji. Zwyczajowo już w program festiwalu wpisano koncerty, wystawy i spotkania. Do Tarnowa przyjadą m.in. Angelika Kuźniak, Julia Pietrucha i Andrzej Dudziński. Tematem przewodnim festiwalu jest w tym roku czas wolny.

«Festiwal Sztuki ArtFest odbył się w Tarnowie po raz pierwszy jesienią 2003 roku. Pomysłodawcą imprezy i jego kuratorem był Bogusław Wojtowicz, długoletni dyrektor ówczesnej Galerii Miejskiej BWA, pasjonat sztuki i miłośnik muzyki jazzowej. Od samego początku festiwal jest wydarzeniem łączącym rozmaite dziedziny sztuki, mającym w swoim programie m.in. wystawy, spektakle teatralne, koncerty, projekcje filmowe, spotkania z artystami, warsztaty. To także festiwal skłaniający twórców do współpracy, do wspólnego tworzenia. Od 2011 roku festiwal nosi imię zmarłego w grudniu 2010 roku Bogusława Wojtowicza.

ArtFest organizują wspólnie Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Centrum Sztuki Mościce oraz Tarnowskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Pod koniec października przedstawiono szczegółowy program szesnastej edycji festiwalu.

- Festiwal rozpocznie się 15 listopada i potrwa do 11 grudnia. Hasłem przewodnim tej edycji imprezy jest czas wolny. Dlatego też nieco wydłużamy festiwal, by sobie, twórcom i publiczności dać więcej czasu na dobre chwile z kulturę. Zapraszamy do Centrum Sztuki Mościce, Biura Wystaw Artystycznych w pałacyku w Parku Strzeleckim oraz na dworzec kolejowy, ale nie tylko. Pod koniec listopada zamykamy wystawę Krzysztofa Maniaka i w ramach finisażu zaplanowaliśmy wycieczkę z artystę do lasu w Tuchowie. Ważnym punktem festiwalu będzie wystawa "Bardzo różnie i bardzo dobrze", które otworzymy 11 grudnia. Pokażemy prace najlepszych grafików z II połowy XX wieku, prace z kolekcji warszawskiej Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki. Datę wernisażu wybraliśmy nieprzypadkowo - to 101. rocznica urodzin tarnowianina Jerzego Panka, jednego z najważniejszych grafików warsztatowych. Postać tę, zmarłe kilkanaście lat temu, odkrywaliśmy dla Tarnowa podczas ubiegłorocznego festiwalu - mówi Ewa Łączyńska-Widz, dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie.

Ekspozycji będzie więcej. W BWA na dworcu zaplanowano prezentację prac z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej pod hasłem "Czas wolny, czas zatrzymany". Z kolei otwarciu festiwalu towarzyszyć będzie wystawa pt. "Czas wolny".

- To wystawa poświęcona spędzaniu wolnego czasu, ale nie będziemy zachęcać do leniuchowania. Opowiemy o sportach zimowych, pokażemy archiwalne zdjęcia i pocztówki, stare plakaty z okresu 20-lecia międzywojennego, a także film dokumentujęcy uruchomienie ponad pół wieku temu skoczni narciarskiej na Górze św. Marcina. Zapraszamy także na wystawę "Bestiariusz podwodny", ekspozycję uruchamiającą naszą wyobraźnię. To najnowsze prace Andrzeja Dudzińskiego, rysownika, grafika, malarza, artysty wielokrotnie goszczocego w Tarnowie podczas festiwalu ArtFest. Tę wystawę otworzymy w Centrum Sztuki Mościce 16 listopada - opowiada Barbara Bułdys, prezes Tarnowskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Zwyczajowo już podczas festiwalu odbędą się spotkania wokół książek. Marcin Wilk spotka się z czytelnikami 17 listopada i opowie o książce "Pokój z widokiem. Lato 1939", pokazującej m.in. nastroje społeczne na kilka tygodni przed wybuchem II wojny światowej. Do Tarnowa przyjedzie Angelika Kuźniak, by 30 listopada promować swoją kolejną biograficzną publikację. Bohaterką książki "Boznańska. Non finito" jest Olga Boznańska, artystka wyjątkowa, która dla sztuki była w stanie poświęcić wszystko.

Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza to także muzyka i teatr. Tarnowska publiczność obejrzy m.in. spektakl "Spiski - Hej!" [na zdjęciu] w wykonaniu aktorów Teatru Witkacego w Zakopanym Scenariusz sztuki oparto na książce Wojciecha Kuczoka pt. "Spiski: przygody tatrzańskie". Muzyczne propozycje to m.in. koncerty Julii Pietruchy i Dawida Lubowicza. Będzie też koncert naszych rodzimych zespołów.

- Dwa zespoły, które do tej pory wspólnie nie występowały, bo do siebie nie pasuję. Z jednej strony to żeński kwartet smyczkowy Con Affetto, wykonujący muzykę klasyczne, z drugiej - zespół MONK, czyli pięciu mężczyzn niekorzystających z instrumentów muzycznych, a tylko z własnych głosów, z ciekawym repertuarem jazzowo-popowym. Co wydarzy się na scenie, jak przebiegać będzie muzyczna konfrontacja obu zespołów? To trzeba zobaczyć i usłyszeć. Zapraszam 30 listopada do Centrum Sztuki Mościce - dodaje Marek Karpiński, zastępca dyrektora Centrum Sztuki Mościce.

Szczegółowy program festiwalu oraz informacje o biletach m.in. na spektakle i koncerty, znaleźć można na stronach Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie i Centrum Sztuki Mościce.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego