Kraków. Rozpoczyna się nabór do jubileuszowego Festiwalu "Albertiana"

Rozpoczyna się nabór do jubileuszowego 20. Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana" organizowanego przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundację im. Brata Alberta.

"Albertiana" to ogólnopolski, kilkuetapowy konkurs artystyczny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Udział w nim mogą wziąć zarówno zespoły teatralne, jak i soliści.

Finał festiwalu odbędzie się 23 marca 2020 r., na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Zaprezentują się wtedy zdobywcy pierwszych miejsc z pięciu regionów Polski w kategorii zespołów teatralnych oraz solistów. Jak poinformowała w środę Anna Dymna, na zgłoszenia do tegorocznej edycji festiwalu organizatorzy czekają do 16 grudnia tego roku.

Według niej "Albertiana" to nie tylko prezentacja i promocja dorobku artystycznego osób niepełnosprawnych intelektualnie z całej Polski. "To przede wszystkim udowadnianie, że niepełnosprawność intelektualna nie jest przeszkodą, by dostarczać publiczności wzruszeń, radości, a także refleksji. I że na podstawowym, najbardziej ludzkim, poziomie wszyscy jesteśmy tacy sami" - zaznaczyła organizatorka.

-Chciałam, żeby ten festiwal był w pełni profesjonalny. Tak go sobie wymyśliłam i zorganizowałam, korzystając z pomocy wielu wspaniałych ludzi. Przede wszystkim zależało mi na tym, żeby niepełnosprawnych wciągnąć do naszego świata, a nie, jak to zazwyczaj bywa, urządzać dla nich imprezę gdzieś na uboczu i przy pustej niemal widowni - dodała.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego