Warszawa. "zOperowani!" w duecie na Bielanach

22 listopada o godz. 19.00 w Filii Bielańskiego Ośrodka Kultury przy ul. Estrady 112 odbędzie się listopadowa odsłona cyklu operowego "zOperowani!" pod tytułem "Duet - wokalne starcie na emocje".

Myślisz, że opera jest sztuką archaiczną i trudną w odbiorze? Przekonamy Cię, że jest wręcz odwrotnie! Zapraszamy do fascynującego świata sztuki operowej i jej tajemnic!

zOperowani! to cykl muzycznych spotkań poświęconych jednemu z najbardziej fascynujących aspektów opery jakim jest głos. Punktem wyjścia stało się dla nas przekonanie, że czerpanie przyjemności z opery nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a jedynie ciekawości i otwartości na nowe doznania artystyczne i zmysłowe. Opera to przede wszystkim opowiadanie emocjonujących historii oraz barwne, złożone postaci, których podstawowym środkiem wyrazu jest właśnie głos.

Zaproszeni artyści opowiedzą o typie głosu, jakim dysponują, odsłonią sekrety techniki wokalnej oraz wykonają arie najwybitniejszych kompozytorów. Przyjrzymy się zależnościom między wyborem głosu a ekspresją sceniczną oraz charakterem i emocjonalnością konkretnych postaci z klasyki operowej.

Podczas koncertu specjalnego, będącego finałem całego cyklu, poznamy bliżej operowe duety. Dla wielu kompozytorów zespolenie dwóch różnych głosów stało się nie tylko możliwością zaprezentowania kunsztu, ale także wyzwaniem i prawdziwym sprawdzianem talentu. Od śpiewaków taki wokalny sparing wymaga natomiast wyjątkowej dyscypliny i wrażliwości na partnera. Duety to jednak nie tylko kompozycje na głos żeński i męski. W skarbnicy opery można znaleźć wiele perełek prezentujących niezwykle współbrzmienie sopranu i mezzosopranu, a jednocześnie skrzących się humorem i złożonymi emocjami.

Gośćmi specjalnymi koncertu będą mezzosopranistka Kamila Marynowicz oraz sopranistka Małgorzata Pawłowska, młode i już nagradzane artystki, w których wykonaniu usłyszymy utwory z takich oper jak "Cosi fan tutte" Wolfganga Amadeusza Mozarta, "Opowieści Hoffmana" Jacquesa Offenbacha i "Eugeniusz Oniegin" Piotra Czajkowskiego. Akompaniuje Monika Kolasińska.

Kamila Marynowicz - mezzosopran

Małgorzata Pawłowska - sopran

Monika Kolasińska - akompaniament

Szymon Waćkowski - prowadzenie cyklu

22 listopada 2019, godz. 19:00

Filia Bielańskiego Ośrodka Kultury, ul. Estrady 112

WSTĘP WOLNY

***

Kamila Marynowicz - mezzosopran, absolwentka studiów licencjackich na Wydziale WokalnoAktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, obecnie studentka studiów magisterskich na tej uczelni. Uczestniczyła w kursach wokalnych m.in. Piotra Łykowskiego, Izabeli Kłosińskiej, Marcina Habeli i Ryszarda Karczykowskiego. Laureatka wielu konkursów, m.in. XII Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Franciszki Platówny we Wrocławiu, IX Ogólnopolskiego

Konkursu Wokalnego im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach i V Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Barbary Kostrzewskiej w Rzeszowie. Zadebiutowała rolą Alindy w "Il Giasone" Francesa Cavallego na scenie Teatru Collegium Nobilium w Warszawie. Dotychczas wystąpiła m.in. w "Eugeniuszu Onieginie" Piotra Czajkowskiego i "Strasznym dworze" Stanisława Moniuszki. Obecnie współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie.

Małgorzata Pawłowska - sopran, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich (m.in. z Teresą ŻylisGarą, Zdzisławą Donat i Agą Mikołaj). Jest finalistką i laureatką licznych konkursów wokalnych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Zinki Milanom w Rijece, Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Ady Sari w Nowym Sączu oraz Międzynarodowego Konkursu Wokalnego "Viva Calisia" w Kaliszu. Na scenie kreowała postaci m.in. Hrabiny w "Weselu Figara" Wolfganga Amadeusza Mozarta, Tatiany w "Eugeniuszu Onieginie" Piotra Czajkowskiego oraz Fiordiligi w "Cosi Fan Tutte" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Współpracuje również z warszawską sceną burleskowo-kabaretową. We wrześniu 2019 roku miała miejsce premiera jej autorskiego monodramu operowo-kabaretowego "Like a diva" w Teatrze Druga Strefa w Warszawie, opowiadającego o losie młodych śpiewaków operowych.

Monika Kolasińska - pianistka, korepetytorka śpiewaków operowych. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończyła Studia Podyplomowe w zakresie Coachingu Wokalnego oraz Międzywydziałowe Studium Pieśni w tej samej uczelni. Wiedzę i umiejętności w dziedzinie pracy z wokalistami pogłębiała na kursach i warsztatach prowadzonych przez m.in.; prof. J. Marchwińskiego, prof. J. Artysza, prof. U. Kryger, O. Pasiecznik, M. Pikulskiego, E. Podleś oraz prof. U. Reinemanna. Jako korepetytor śpiewaków współpracowała z Wydziałem Wokalno-Aktorskim UMFC. W 2016 r. za działalność artystyczno - dydaktyczną została uhonorowana Nagrodą Rektora UMFC. Od stycznia 2018 pracuje jako pianista-korepetytor w Polskiej Operze Królewskiej.

Szymon Waćkowski - reżyser, scenarzysta i animator kultury, absolwent scenariopisarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz reżyserii na Akademii Teatralnej w Warszawie. Był asystentem Mariusza Trelińskiego przy realizacji "Jolanty" Piotra Czajkowskiego i "Zamku Sinobrodego" Beli Bartoka w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie oraz Barrie'go Kosky'ego przy realizacji "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego w Komische Oper w Berlinie.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego