powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bytom. "Verbum nobile" - premiera akademicka w Operze Śląskiej

W sobotę 16 listopada, na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu, odbędzie się premiera akademicka opery "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki, pod kierownictwem muzycznym Tomasza Tokarczyka, w reżyserii, inscenizacji i choreografii Henryka Konwińskiego. Spektakl przygotowywany jest w koprodukcji z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W rolach solistów i chórzystów wystąpią studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej. Opera prezentowana jest pod hasłem "Studenckie słowo urodzinowo", jest inspirowany trzema urodzinowymi wydarzeniami : 200.rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki, 90-leciem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz 75-leciem Opery Śląskiej w Bytomiu.

Czy słowo szlacheckie można złamać?

"Verbum nobile" to przykład polskiej opery komicznej. Zabawne libretto jest obrazem staropolskich obyczajów. - To historia miłości, która pokonuje wszystkie przeszkody i w finale zwycięża. Nawet poniekąd zwycięża tytułowe słowo szlacheckie jednocześnie nie łamiąc go. Jak to się udaje? To już rola płci nadobnej, która zawsze roztropnie znajdzie wyjście z sytuacji - mówi Henryk Konwiński, reżyser.

Dwaj przyjaciele, szlachcic Serwacy i szlachcic Marcin, dają sobie nawzajem verbum nobile - słowo szlacheckie, że ich dzieci - Zuzia (córka Serwacego) i Michał (syn Marcina) - pobiorą się, gdy dorosną. Młodzi dorastają, nie znając się jednak. Do pierwszego spotkania młodej szlachcianki i młodego szlachcica dochodzi w nietypowych okolicznościach, które stawiają pod znakiem zapytania plany ich rodziców. Marcin trafia do domu Serwacego po wypadku. Pielęgnuje go Zuzia. Młodzian jednak nie zdradza swojej prawdziwej tożsamości - przedstawia się jako Stanisław. Młodzi zakochują się w sobie. Kiedy wyznają sobie miłość, interweniuje ojciec Zuzi - wszak związany verbum nobile przyrzekł jej rękę Michałowi, nie zgodzi się więc oddać jej Stanisławowi

Prostota fabuły połączona została z muzyką, która podkreśla sielski klimat szlacheckiego, wiejskiego dworku.

- "Verbum nobile" to bardzo dojrzała partytura moniuszkowska, gdzie muzyką, w niezwykle czytelny, przejrzysty sposób, opisana jest prosta w przekazie historia. Muzyka pięknie oddaje charaktery postaci. U Serwacego podkreśla emploi charakterystyczne dla dojrzałego szlachcica, u Bartłomieja z kolei - rubaszność . Stanisław śpiewa swoje arie w rytmie poloneza, z młodzieńczą werwą , żywiołowością i euforią, której przyczyną jest gorące uczucie. Sprawia ono, że bohater unosi się wręcz w powietrzu i tę lekkość, wywołaną stanem zakochania, odczujemy również w muzyce. Dumka Zuzi, to kolejna wspaniała aria, pełna serdeczności i tkliwości, które to cechy wydobywają muzyczne frazy. Mamy wreszcie popisową i trudną orację Marcina, także w rytmie poloneza. Całość składa się z punktowanych rytmów, różnorodności odcieni operowych artykulacji - mówi Tomasz Tokarczyk, kierownik muzyczny spektaklu.

Dla młodych wokalistów, solistów oraz chórzystów, to niebywała przygoda artystyczna i wspaniałe doświadczenie.

- Nie po raz pierwszy pracuję z młodymi solistami, bo mam już takie doświadczenia z Krakowa. Traktuję tę pracę ze szczególną odpowiedzialnością. Mam świadomość, że moje uwagi, to w jaki sposób prowadzę adeptów wokalistyki, muszą być kwintesencją całej mojej wiedzy. Przy studentach otwieram więc mój bagaż doświadczeń . Wymaga to ode mnie zwrócenie uwagi na drobiazgi, detale i to w większym stopniu, niż podczas prób z zawodowymi artystami. A tych szczegółów przy tej operze nie brakuje - mamy tu do czynienia z językiem staropolskim, archaicznym. Samo śpiewanie po polsku nie jest łatwe, a moim zadaniem jest też zadbanie, aby tekst nie zakłócał frazy muzycznej. Cieszy mnie fakt, że mimo tych trudności, młodzi artyści z uwagą i zaangażowaniem przyjmują moje wskazówki i co oczywiście jest najważniejsze , realizują zalecenia. To dobrze świadczy o ich nastawieniu do tego zawodu, który tak naprawdę należy traktować jako artystyczne powołanie - podkreśla kierownik muzyczny.

Dzień po premierze, 17 listopada w niedzielę o godz. 16, w ramach cyklu "Porozmawiajmy o Operze: Opera blisko ciebie" w sali koncertowej im. Adama Didura Opery Śląskiej w Bytomiu odbędzie się spotkanie z realizatorami spektaklu: dziekan wydziału Wokalno-Aktorskiego dr hab. Ewą Biegas, prof. AM, reżyserem Henrykiem Konwińskim, kierownikiem muzycznym Tomaszem Tokarczykiem oraz studentami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach .

***

Premiera akademicka "Verbum nobile": 16 listopada 2019 r.

kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk

reżyseria, inscenizacja i choreografia: Henryk Konwiński

współpraca muzyczna: Adam Mokrus

scenografia i kostiumy: Alicja Patyniak- Rogozińska

światła: Tomasz Trela

kierownictwo chóru Akademii Muzycznej: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda

asystent reżysera: Bernadeta Maćkowiak

inspicjent: Krystyna Siedlik, Jadwiga Bacik

korepetytor solistów: Joanna Steczek

Wznowienie sceniczne w Operze Śląskiej w oparciu o premierę z dn. 30 maja 2015 r.

OBSADA:

Serwacy - Jakub Szmidt, Remigiusz Nowak

Zuzia - Małgorzata Działo, Karolina Podolak, Sylwia Ziółkowska

Stanisław - Dawid Czerwiński, Wiktor Jankowski, Łukasz Kostka, Szczepan Sorota, Michał Zielonka

Marcin - Patryk Wyborski

Bartłomiej - Jakub Borgiel, Michał Jewiarz

Terminy spektakli

Sobota, 16 listopada, godz. 18.00

Niedziela, 17 listopada, godz. 18.00

Czwartek 21 listopada, godz. 18.00