Kraków. W Teatrze Nowym kolejna premiera Laboratorium Nowego Teatru

9 i 10 listopada w Teatrze Nowym Proxima premiera "Nocnych pływaków", spektaklu dyplomowego Pameli Leończyk, studentki na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie

W basenie o zmroku spotyka się grupa ludzi. Wszyscy są na swój sposób wykluczeni, nieprzystający, niewygodni, naznaczeni. Tutaj szukają schronienia. Swojego bezpiecznego miejsca. Wspólnie robią zwykłe rzeczy: jedzą, śpią, rozmawiają, kłócą się i kochają. Każdy na swój pokraczny sposób. Czas rozciąga się i nie jesteśmy pewni jak długo trwa ta pozornie idylliczna izolacja. Nikt tutaj nie wierzy w zmianę, w tolerancyjne, bezpieczne społeczeństwo, gotowe przyjąć ich z powrotem. Jedynym wyjściem wydaje się kolektywny akt złożenia ofiary z siebie. A zbiorowa śmierć nie jest przecież tak dotkliwa jak samotne życie.

Punktem wyjścia do pracy był dramat Jose Manuela Mory pt. "Nocni Pływacy". Proces prób rozpoczęliśmy od 24-godzinnego spotkania, które określiło kierunek pracy oraz jego specyfikę. Stworzyliśmy sytuację wyimaginowanej wspólnoty, która przygotowuje się do zbiorowego samobójstwa. Jej członkowie biorą udział w serii rytuałów, mających przygotować ich do śmierci. Przez 24 godziny aktorzy, aktorki, scenografka, kompozytorka, montażysta oraz reżyserka planowali swój pogrzeb. Proces był rejestrowany, a powstałe materiały wykorzystaliśmy w spektaklu.

Zadajemy sobie pytanie o istotę mechanizmów wykluczania i ich konsekwencje. Czy wspólnota, w której nie ma przemocy jest możliwa? Czy musimy żyć w społeczeństwie, w której wybawieniem wobec odrzucenia jest samobójstwo?

*

Pamela Leończyk Reżyserka, performerka, animatorka kultury oraz pedagożka teatralna. Studiuje na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Absolwentka Wiedzy o Teatrze oraz Performatyki Przedstawień na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związana z Fundacją Inicjatyw Społeczno - Ekonomicznych oraz z Teatrem Ochoty. Jej prace teatralne były pokazywane podczas festiwalu FIST w Belgradzie. Uczestniczyła w projektach międzynarodowych organizowanych przez Platform European Theater Academies w Cesis (Łotwa) oraz w Salzburgu (Austria), gdzie realizowała swoje prace artystyczne. Koordynatorka festiwalu teatralnego 10. Teatr-Akcje Festiwal PoRuszeń w Suwałkach. Miłośniczka gór, spontanicznych podróży stopem, pracy nad ciałem, poszukująca nieustannie harmonii w życiu, uwielbia gawędzić, śpiewać, tańczyć boso.

*

Spektakl "Nocni pływacy" powstał w ramach "Laboratorium Nowego Teatru". Celem Programu jest umożliwienie młodym twórcom realizacji własnych projektów artystycznych, przy wsparciu i w konfrontacji z artystami i kuratorami, którzy swoją działalnością wpływają na rozwój najnowszych sztuk performatywnych. Organizując masterklasy, warsztaty i zagraniczne obozy teatralne, tworzymy uczestnikom Laboratorium szansę na poszerzenie swojej wiedzy na temat tego, co najciekawsze w najnowszym teatrze. Jesteśmy przekonani, że konfrontacja z wybitnymi twórcami światowego teatru może być bardzo inspirująca w tworzeniu własnego języka wypowiedzi. Poprzez Laboratorium Nowego Teatru chcemy zwrócić uwagę młodych artystów na inne, niż te dominujące w Polsce metody tworzenia teatru i jego umiejscawiania w przestrzeni publicznej. Uczestnicy pierwszej edycji Laboratorium wzięli udział w masterklasach i warsztatach prowadzonych m.in. przez Jensa Hillje (dramaturg, współdyrektor berlińskiego Gorki Theatre), Giannina Carbunariu (rumuńska reżyserka i dramatopisarka, dyrektorka teatru w Pietra Neamt), Camille Louise (francuska dramaturżka, związana m.in. z teatrem Nanterre-Amandiers w Paryżu), Antoniem Araujo (brazylijski reżyser i kurator festiwalu teatralnego Mostra International de teatro de Sao Paulo), Ruth MacKenzie (kuratorka i dyrektorka teatru Chatelet w Paryżu), Katarzyną Kozyrą i Tomaszem Bazanem. Wzięli również udział w obozach teatralnych w Paryżu, Wiedniu, Brukseli i Monachium.

Program dofinansowano jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Twórczości. Program dofinansowano ze środków Goethe-Institut. Produkcję spektaklu "Nocni pływacy" dofinansowano ze środków Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Wstęp na pokazy spektaklu "Nocnych pływaków" jest bezpłatny, po wcześniejszej rezerwacji miejsc na: rezerwacje@teatrnowy.com.pl lub pod numerem telefonu: 12 426 45 06; naszych widzów zachęcamy do przyłączenia się do akcji "Wszystkie łapy na pokład" i przynoszenia do Teatru karmy dla bezdomnych psów, która trafi do Przytuliska Psy Pani Magdy w Rytlowie.

***

"Nocni pływacy"Na podstawie dramatu Jose Manuela MoryPrzekład: Kinga KowalskaReżyseria: Pamela LeończykScenografia i kostiumy: Wiktoria GrzybowskaChoreografia: Adrian KoszewskiMuzyka Pani Las / Magdalena SowulProjekcje: Piotr ŁukszaWystępują: Sylwia Boroń, Maciej Hanczewski, Karol Kadłubiec, Adrian Koszewski, Aleksandra Matlingiewicz, Magdalena SowulŚwiatło: Wojciech KiwaczDźwięk: Grzegorz JaneczekPomoc techniczna: Damian Dudziak, Karol Dudziak

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego