Kraków. Wszystkie spektakle Małej Boskiej Komedii

"Odd i Luna", "Chłopcy z Placu Broni", "Don Kichot", "Mglisty Billy", "Staś i Zła Noga".

«"Odd i Luna"[na zdjęciu]

Spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek, zwycięzca bitwy "Niech żyją lalki"

Odd ma prawie siedem lat. Siedem lat, odkąd jego głowa jest jajkiem. Odd bardzo się o nią boi. Bo co, jeśli spadnie na niego lampa? Albo potknie się, idąc w nocy do toalety? Jego życie jest trudne - wciąż musi na siebie uważać. Pewnego dnia spotyka w lesie dziwną dziewczynkę w przebraniu pszczoły. Od tej chwili jego los zupełnie się odmieni. Ciemnoskóra Luna jest bardzo nieśmiała. Czuje, że wygląda inaczej niż ludzie dookoła. Boi się, że dzieci będą wytykać ją palcami i dlatego rzadko wychodzi z domu. Pewnej nocy dostrzega za oknem latającą rybę. Dziewczynka domyśla się, że tajemniczy gość zgubił drogę do swojego domu. Chciałaby pomóc rybie, ale jak to zrobić, gdy ta wypowiada tylko pojedyncze, niezrozumiałe słowa? Odd i Luna czują się samotni i nieakceptowani przez otoczenie. Codziennie rozmawiają z księżycem i czekają, aż w ich życiu coś się zmieni. Dopiero spotkanie z Innym pozwoli im uwierzyć w siebie i otworzyć na świat. I nie będzie to kwestia magii czy czarów, a jedynie - serca.

Reżyseria: Przemysław Jaszczak. Spektakl na podstawie książek Lisy Aisato "Odd er et egg" i "En fisk til Luna".

*

"Chłopcy z Placu Broni"

Spektakl Teatru Pinokio w Łodzi, zwycięzca bitwy "Tak wybuchają wojny"

"Chłopcy z Placu Broni" Teatru Pinokio w Łodzi, zwycięzca bitwy "Tak wybuchają wojny"

Nad głowami świszczą pociski słów. Ktoś komuś wypowiada wojnę. Jeden przeciw drugiemu. Nieustannie toczą się małe i duże wojny. Trwa wielkie zawłaszczanie. Moje - Twoje. Po której jesteś stronie? I czy w ogóle musisz być po czyjejś stronie? Place zabaw, boiska, podwórka stają się polem bitwy. Nie ma czasu na refleksję. Wśród okrzyków nie słychać głosów rozsądku, nie słychać propozycji dialogu.

W bitewnym hałasie nie słychać cichego śpiewu dziecięcej wrażliwości, nie słychać odgłosów zabawy i radości. Plac, o który toczy się walka to przestrzeń, w której każdy chce być zwycięzcą, gdzie realizują się instynkty walki i obrony. Wszystko po to, by zaspokoić głód własności, tożsamości i społecznej przynależności. W "Chłopcach z Placu Broni" tematom walki, bohaterstwa i ofiary, kształtującym wyobraźnie i postawy młodego odbiorcy, towarzyszą rodzące się podziały, wrogość i zawężenie optyki, będące efektem ubocznym powstających w grupie norm i ideologii. Głównym sensem i zadaniem spektaklu jest uchwycenie momentu, w którym instynkty i systemy wartości zaczynają przejmować kontrolę nad zbiorowością.

Reżyseria: Konrad Dworakowski

*

"Don Kichot"

Spektakl Grupy Coincidentia z Białegostoku oraz Teatru Pinokio w Łodzi, zwycięzca bitwy "To nie jest bajka".

Don Kichot jest spektaklem o nieoczywistym i zróżnicowanym języku. Jego forma próbuje godzić ducha rycerskiej opowieści Cervantesa i doświadczenia współczesnego teatru z jego skłonnością do komentowania aktualnej sytuacji społeczno-politycznej i historycznej. Poprzez muzykę na żywo, elementy teatru formy i teatru dramatycznego łączy w sobie odległe koncepcje estetyczne, chcące odnaleźć wspólny mianownik w zaśmieconej rzeczywistości jaka nas otacza. Mamy zatem do czynienia z wydarzeniem muzyczno-wizualnym, gdzie bohater klasyczny staje się medium poddanym eksperymentowi. Interesuje nas, co obrosły w interpretacje i konteksty Don Kichot znaczyłby dziś? Jaką rzeczywistość by odbijał, co my w jego lustrze zobaczylibyśmy poprzez swoje odbicie. Próbujemy się zastanowić, jak jego wizja świata motywowałaby i determinowałaby nasze działania. Don Kichot otwarcie nazywa Dulcyneę ideą stworzoną według własnej wizji świata. Nie mamy odpowiedzi, jaka jest nasza Dulcynea. Chcemy być w tej podróży Sancho Pansą z ciekawością obserwującym, co z tegorocznego spotkania z Don Kichotem wyniknie. Spektakl ma formułę otwartą, gotową to pytanie stawiać co roku na nowo.

Autor: Miguel de Cervantes, reżyser: Konrad Dworakowski

*

"Mglisty Billy"

Spektakl Teatru Figur Kraków

Spektakl na podstawie komiksu "Mglisty Billy" Guillaume'a Bianco w adaptacji Mateusza Przyłęckiego. Mówią na niego Mglisty Billly. Lubi samotność, noc, deszcz i melancholię. Uwielbia robić draństwa swojej młodszej siostrze Jane i topić mrówki w czekoladowej ślinie. Nie jest niedobry, "po prostu ma charakter". I ma pewien dar - dar ciemnowidzenia.

Kiedyś miał też kota Tarzana, był jego najlepszym przyjacielem. Pewnego dnia znalazł go zesztywniałego w ogrodzie. Co się dzieje z kocią duszą po śmierci? A przede wszystkim - co to jest śmierć? I czy wszyscy musimy tam iść?

Spektakl teatru cieni dla wszystkich, którzy mają albo mieli kiedyś 12 lat, być może stracili kota i czasem chcieliby przechytrzyć śmierć i zamknąć ją w hermetycznym słoju.

Reżyseria: Mateusz Przyłęcki.

*

"Staś i Zła Noga"

Spektakl Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w koprodukcji ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach, zwycięzca bitwy "Można inaczej".

Spektakl na podstawie komiksu Tomasza SPELLA Grządzieli "Przygody Stasia i Złej Nogi" w adaptacji Katarzyny Błaszczyńskiej. Staś przyjaźni się ze swoją Złą Nogą, ale Mama powoli zaczyna martwić się, że ten nietypowy przyjaciel sprowadzi na jej syna nieszczęście. Chłopiec, choć nie traci dobrego humoru, zaczyna przynosić ze szkoły kiepskie oceny i powoli traci kolejnych znajomych. Mama również wydaje się nie mieć szczególnego szczęścia do międzyludzkich relacji. Czy Zła Noga jest naprawdę taka zła? A może to tylko wymysł Stasia, który próbuje wymigać się od obowiązków i kar? "Staś i Zła Noga" to opowieść o kilkunastoletnim chłopcu z niepełnosprawnością, którego samotnie wychowuje Mama. O ich zmaganiach z codzienną rzeczywistością, przezwyciężaniu przeciwności i poszukiwaniu przyjaciół. Wszystko to podszyte solidną dawką ironicznego humoru, bo przecież ta historia to znacznie więcej! Mama walczy z systemem, Staś trenuje zdolności telepatyczne, a Zła Noga marzy, by zostać kosmonautką. Jak potoczą się ich historie?

Reżyseria: Bartłomiej Błaszczyński

______________________________________

PROGRAM

6 listopada, godz. 18 - "Łauma, czyli czarownica" Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu (od 8 lat)

7 listopada, godz. 17 - Forum twórców teatru dla młodego widza (Alicja Morawska-Rubczak - moderatorka; goście: Dorota Kowalkowska, Malina Prześluga, Magdalena Miklasz), wstęp wolny

8 listopada, godz. 18 - "Odd i Luna", Wrocławski Teatr Lalek (od 5 lat)

9 listopada, godz. 12 - "Chłopcy z Placu Broni" Teatr Pinokio w Łodzi (od 10 lat)

9 listopada, godz. 17 - "Don Kichot" Grupa Coincidentia i Teatr Pinokio (od 15 lat)

10 listopada, godz. 13 - "Staś i Zła Noga", Teatr Śląski w Katowicach i Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach (od 11 lat)

11 listopada, godz. 16 - "Mglisty Billy", Teatr Figur Kraków (od 10 lat)

Wszystkie spektakle będą prezentowane w Teatrze Łaźnia Nowa w Nowej Hucie, os. Szkolne 25. Bilety dla młodych widzów kosztują 20 zł, dla dorosłych 40 zł.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego