powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Roman Polański gościem Forum Kina Europejskiego Cinergia

Światowej sławy reżyser, laureat Oscara i Złotej Palmy Roman Polański będzie gościem gali zamknięcia 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA - poinformowali we wtorek organizatorzy wydarzenia.

- Roman Polański jest bliski temu miastu, łódzkiej Szkole Filmowej. Myślę, że to duże wydarzenie, zwłaszcza w obliczu Miasta Filmu UNESCO, jakim tytułem Łódź obdarzona jest od dwóch lat - podkreślił producent Cinergii Sławomir Fijałkowski.

Reżyser ma gościć w Łodzi 29 i 30 listopada. Podczas uroczystej gali zamknięcia FKE odbierze statuetkę Złotego Glana, którym Cinergia od lat honoruje niepokornych twórców filmowych idących pod prąd modom i trendom; do tej pory otrzymali ją m.in. Jan Jakub Kolski, Andrzej Chyra, JohnvMalkovic, Nigel Kennedy, Krzysztof Majchrzak, Jerzy Skolimowski i Piotr Fronczewski.

Uczestnicy gali przedpremierowo zobaczą również najnowsze dzieło Polańskiego - wyróżniony Wielką Nagrodą Jury i Nagrodą FIPRESCI w Wenecji obraz "Oficer i szpieg".

Urodzony w 1933 roku Roman Polański jest absolwentem Szkoły Filmowej w Łodzi, gdzie studiował od roku 1954. W tej uczelni powstały jego pierwsze etiudy m.in. "Dwaj ludzie z szafą" i "Gdy spadają anioły". Z pomocą przyjaciół poznanych podczas łódzkich studiów zrealizował swój debiutancki "Nóż w wodzie" (1962), który przyniósł mu m.in. Nagrodę Krytyków na festiwalu w Wenecji i nominację do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny, co otworzyło reżyserowi drogę do światowej kariery.

Kolejny obraz - "Wstręt" (1965) Polański nakręcił w Paryżu, a produkcja ta zaowocowała Srebrnym Niedźwiedziem Berlinale. Potem była "Matnia" (1965) i Złoty Niedźwiedź w Berlinie. Po "Nieustraszonych łowcach wampirów" (1967) o Polańskiego upomniało się Hollywood, gdzie już rok później zrealizował "Dziecko Rosemary" (1968). Był to największy, obok mającego aż 11 nominacji do Oscara "Chinatown" (1974), komercyjny hit w jego karierze.

W 1976 roku w Europie powstał "Lokator", w którym reżyser zagrał główną rolę. Nakręcona przez niego trzy lata później "Tess" (1979) zdobyła trzy Oscary i dwie statuetki Cezara. W 1981 roku na krótko wrócił do Polski, by wystawić w warszawskim Teatrze na Woli "Amadeusza" Petera Shaffera. W połowie lat 80. reżyser ostatecznie związał się z Francją, gdzie powstały także kolejne jego filmy "Piraci" (1986), "Frantic" (1988), "Gorzkie gody" (1992). W 1994 roku przeniósł na ekrany sztukę Ariela Dorfmana "Śmierć i dziewczyna", a 5 lat później - "Dziewiąte wrota" oparte na powieści Artura Pereza-Revertego.

Jednym z najważniejszych dzieł w jego dorobku pozostaje "Pianista" (2002) - odwołująca się do osobistych wojennych doświadczeń opowieść o Władysławie Szpilmanie, która przyniosła Polańskiemu Złotą Palmę na 55. MFF w Cannes, siedem Cezarów oraz Oscara za reżyserię (film zdobył także Oscary dla najlepszego aktora pierwszoplanowego - Adriena Brody'ego i za najlepszy scenariusz adaptowany). Kolejne lata to ekranowe adaptacje - od "Olivera Twista" (2005) wg Charlesa Dickensa, przez "Autora widmo" (2010) wg Roberta Harrisa, "Rzeź" (2011) opartą na sztuce "Bóg mordu" autorstwa Yasminy Rezzy, "Wenus w futrze" ( 2013) na motywach Leopolda von Sacher-Masocha, po "Prawdziwą historię" (2017) - ekranizację powieści Delphine de Vigan.

Kanwą scenariusza najnowszego filmu Polańskiego "Oficer i szpieg", który przedpremierowo obejrzą widzowie Cinergii, była książka przybliżająca najgłośniejszy proces schyłku XIX wieku we Francji znany jako afera Dreyfusa - francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie. Film wejdzie na ekrany polskich kin 27 grudnia.

Odbywające się w Łodzi od 1992 r. Forum Kina Europejskiego jest jedynym w Polsce festiwalem poświęconym głównie kinematografii Starego Kontynentu.