powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódzkie. Widowisko patriotyczne o Piłsudskim

Widowisko "#Piłsudski. Niepodległość dostępna od zaraz" prezentowane będzie od 7 do 18 listopada w Piotrkowie Trybunalskim, Zelowie i Sieradzu.

Niepodległość w wolnym kraju jest czymś, co umyka uwadze jak powietrze, którym oddychamy. Z niepodległością jest jak ze zdrowiem - Nikt się nie dowie/ Jako smakujesz/ aż się zepsujesz (J. Kochanowski "Na zdrowie"). Specjalne okazje - obchody rocznic wydarzeń z ich symboliką i dramaturgicznymi stereotypami przypominają uczestnikom, że... niepodległość istnieje, że jest dobrem, które wywalczone kiedyś, dziś stanowi fundamentalną okoliczność życia Polaków. Tak uświadamiana niepodległość kojarzy się raczej z przeszłością, z dawnymi bohaterami, z pomnikową hieratycznością przesłania

i niejednokrotnie, niestety, nudną przewidywalnością skojarzeń. Urodzone w wolnym kraju pokolenia, które szczęśliwie nie muszą "składać daniny krwi", powinny doświadczyć niepodległości w inny, ale nie mniej osobisty sposób. Zmierzamy do sytuacji, w której widzowie naszego show samodzielnie odkryją, że TU i TERAZ korzystają z dobrodziejstwa NIEPODLEGŁOŚCI.

"#Piłsudski..." to widowisko patriotyczno-edukacyjne.

Widowisko wyprodukowane przez Fundację "Polska się upomni" obrało sobie za patrona (i narratora) głównego "sprawcę" odzyskania niepodległości - Józefa Piłsudskiego. Chcemy spowodować, żeby uczestnicy tego wydarzenia (mówimy - "uczestnicy" albowiem nasze widowisko ma z założenia interaktywny charakter) zapisali we własnym doświadczeniu prawdziwe pozytywne emocje związane z osobą Bohatera. Projektując nasze przedsięwzięcie, mamy nadzieję, że stwarzając atmosferę wzajemnego zaufania, skłonimy młodą widownię do spontanicznego współuczestnictwa w zabawie, którego ślad na długo pozostanie w pamięci, a skojarzenia budzone przez słowa "patriotyzm" i "niepodległość" staną się częścią codziennego doświadczenia młodych Polaków.

Widowisko powstało ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2018" oraz środków Fundacji PZU. Partnerem wydarzenia jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi.

Scenariusz Adam Słowik

Reżyseria Remigiusz Caban

Scenografia Grzegorz Zieliński

Wykonanie Sławomir Sulej

Muzyka Krzysztof Jerzy Krawczyk & KGBand

Miejski Ośrodek Kultury w Piotrowie Trybunalskim - 07.11.2019, godz. 12.00

Dom Kultury w Zelowie - 11.11.2019, godz. 17.00

Sieradzkie Centrum Kultury - 18.11.2019, godz. 12.00

Wstęp WOLNY!

Prezentacje w Piotrkowie Trybunalskim, Zelowie i Sieradzu są współfinansowane ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Łódzkiego.

Patronat honorowy - Grzegorz Schreiber Marszałek Województwa Łódzkiego