powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Taniec i fakty w Instytucie Grotowskiego

W listopadzie Instytut im. Jerzego Grotowskiego gościć będzie niemiecką choreografkę Annę Konjetzky, która zaprezentuje w Studiu na Grobli spektakl taneczny "About a Session". W Sali Teatru Laboratorium pokazane zostaną dwa spektakle: "Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka" oraz "Męskie perspektywy miłości", zrealizowane w ramach nominowanego do Wrocławskiej Nagrody Teatralnej projektu "Teatr na faktach".

Spektakl taneczny w Instytucie

Spektakl "About a Session", prezentowany w Studiu Na Grobli w środę 13 listopada o godz. 19.00, jest aktem kontemplacji ciał z ich udziałem, łączącym doświadczenie zmysłowe i analizę. Termin "sesja" oznacza ograniczone w czasie spotkanie, w czasie którego naginane lub znoszone są granice, by stworzyć przestrzeń dla nowych doświadczeń i zdobywania wiedzy. Jak widzowie patrzą na tancerzy? Jakie ruchy, słowa i spojrzenia są stymulujące? Jakie spojrzenia seksualizują ciała aktorów? Jakie momenty seksualizują obecnych widzów? Ruch taneczny jest dla autorki środkiem i płaszczyzną do zadania tych pytań. Według kuratorki Anny Królicy: "Konjetzky łączy w swoich pracach wielkie zaangażowanie i wrażliwość społeczną, a przy tym jej choreografie bazują na fizycznym działaniu". Spektakl przeznaczony jest wyłącznie dla widzów dorosłych. Pokaz poprzedzi tygodniową rezydencję Anny Konjetzky "Akademia nomadyczna", będąca częścią trzyletniego projektu, którego założeniem jest symultanicznie tworzenie bazy edukacyjno-badawczej. Uczestnicy będą - w teorii i praktyce - zgłębiać temat granic i przemieszczania. Więcej informacji: http://bit.ly/32oo9FH

Teatr na faktach

W czwartek 14 listopada w Sali Teatru Laboratorium o godz. 19.00 odbędzie się pokaz "Paraliżu. Sprawy Igora Stachowiaka". Spektakl w reżyserii Krzysztofa Kopki i Jakuba Tabisza poświęcony jest głośnej sprawie młodego wrocławianina, który omyłkowo wzięty za poszukiwanego przestępcę, został w maju 2016 roku aresztowany przez dwóch funkcjonariuszy policji, a następnie zmarł w wyniku brutalnego przesłuchania z użyciem paralizatora. Spektakl powstał na podstawie wypowiedzi i relacji członków rodziny zmarłego. Więcej informacji: http://bit.ly/2W8Onth.

W piątek 15 listopada o godz. 19.00 i w sobotę 16 listopada o godzinie 16.30 w Sali Teatru Laboratorium zagrane zostaną "Męskie perspektywy miłości" (na zdjęciu) w reżyserii Mateusza Brodowskiego. Jak mówią twórcy, to rzecz o kobietach bez kobiet, o mężczyznach, którzy ponoć nie potrafią rozmawiać o uczuciach i miłości oraz rzecz o miłości jako wartości "uniwersalnej". W spektaklu twórcy zadają pytania o kondycję współczesnego mężczyzny, o jego perspektywę na miłość, kobiety i samego siebie.

Spektakle towarzyszyć będą I sesji pracy grupy roboczej, którą w dniach 16-17 listopada w Czytelni im. Ludwika Flaszena Instytutu im. Jerzego Grotowskiego poprowadzą Krzysztof Kopka i Jakub Tabisz.

Bilety na wszystkie spektakle są dostępne: http://bit.ly/35d98Z6