powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Węgajty. "Prolog komedii" wraca na scenę

8 listopada o godz. 18 w Teatrze Węgajty, "Prolog komedii. Sceny pomiędzy poezją i dokumentem" na podstawie fragmentów poezji Wisławy Szymborskiej i spisanych wypowiedzi Anny Wojtyniak. Pomysł i realizacja: Zofia Bartoszewicz, Erdmute Sobaszek. Muzyka: Zofia Bartoszewicz

Nie ma takiego życia,

które by choć przez chwilę

nie było nieśmiertelne

(Wisława Szymborska)

Jak żyję, nie umieram!

(Anna Wojtyniak)

*

Sz..P. Anno Wojtyniak

Sz.P. Wisława Szymborska

Szanowne Panie, Pani Wisławo i Pani Andziu!

Chciałybyśmy Paniom przedstawić nasz projekt artystyczny zainspirowany poezją obu Pań. Jesteśmy w trakcie tworzenia spektaklu teatralnego osnutego wokół fragmentów wierszy Pani, Pani Wisławo oraz na spisanych przez nas ustnych wypowiedziach Pani, Pani Andziu. Zwracamy się z uprzejmą prośbą o zgodę na wykorzystanie tych fragmentów.

Wy się Panie wzajemnie nie znacie, ale Wasze wypowiedzi wspaniale się dopełniają i stają się dialogiem.

Pani Wisławo, Pani partnerka w tym dialogu, Anna Wojtyniak, osiemdziesięcioletnia mieszkanka warmińskiej wsi Nowe Kawkowo, prawdopodobnie nie poznała Pani poezji, ale ma podobną do Pani wrażliwość na słowa. Nie zadowala się gotowymi frazami, nie pisze wierszy, ale mówiąc tworzy język na nowo.

Pani Andziu, Pani partnerka w tym dialogu, Wisława Szymborska, ma podobny do Pani stosunek do rzeczywistości, potrafi rzeczy nazywać po imieniu. Jest znaną poetką, można czytać Jej wiersze w książkach. Tak jak Pani "letko" znajduje właściwe słowa.

Zofia Bartoszewicz

Erdmute Sobaszek

*

organizator: Stowarzyszenie Węgajty

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura Dostępna" oraz przez Urząd Marszałkowski województwa warmińsko-mazurskiego.