powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. Niepodległa na weekend niepodległości 2019

Biuro Programu "Niepodległa" wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziały najważniejsze wydarzenia kulturalne zaplanowane na weekend Narodowego Święta Niepodległości.

"Niepodległa do hymnu", Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu oraz "Koncert dla Niepodległej - Słowa, które znaczą" to tryptyk obchodów zapraszających do upamiętnienie rocznicy odzyskania niepodległości oraz stulecia pierwszego Powstania Śląskiego.

- Działania w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" zaplanowane są do 2022 roku. Kumulacja odbyła się w 2018 roku, ale i w tym roku powtarzamy pewne wydarzenia. 10 listopada organizujemy koncert w NOSPR w Katowicach. W ramach Programu "Niepodległa" dbamy o upamiętnienie różnych wydarzeń, a w tym roku jest to między innymi rocznica pierwszego powstania śląskiego - opowiedział prof. Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - W Narodowe Święto Niepodległości organizujemy wydarzenie ogólnoświatowe. "Niepodległa do hymnu" w ubiegłym roku akcja zorganizowana została w blisko 1000 miejsc w kraju i na świecie. Przewidujemy jeszcze większe zainteresowanie w tym roku - dodał Premier Gliński.

"Niepodległa do hymnu" to również nowa tradycja upamiętniania rocznicy odzyskania niepodległości. W myśl idei "Niepodległa dla wszystkich" Biuro Programu "Niepodległa" umożliwia wspólne świętowanie Polakom w kraju i poza jego granicami. Symboliczną wspólnotę tworzy możliwość zaśpiewania Hymnu Państwowego w samo południe 11 listopada, niezależnie od miejsca, ale zawsze we wspólnocie z bliskimi, z przyjaciółmi, czy z sąsiadami.

- Tworzymy jedną z najbardziej dostępnych dla ludzi tradycji świętowania rocznicy tak ważnej dla naszego kraju. Każdy może zaśpiewać, każdy może zorganizować wydarzenie - opowiada Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu "Niepodległa". - Od kilku tygodni zapraszamy organizatorów do zgłaszania do naszego kalendarium wydarzeń w ramach akcji "Niepodległa do hymnu". Chcemy, by każdy mógł zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego jak najbliżej domu. Wystarczy wejść na stronię niepodlegla.gov.pl i wyszukać najbliższe nam wydarzenie. Jeśli nie znajdziecie Państwo odpowiedniego dla Was miejsca, to nadal możecie zorganizować własne wydarzenie- dodaje Jan Kowalski.

Na tydzień przed weekendem niepodległości, w kalendarium "Niepodległej" można znaleźć ponad 750 organizatorów zapraszających do wspólnego świętowania, a blisko 500 z nich zaprasza do akcji "Niepodległa do hymnu". Elementy kampanii, która zaprasza do wspólnego świętowania, można już zobaczyć w komunikacji miejskiej w kilkunastu miastach w kraju, w ogólnopolskiej sieci kin i na lotniskach. Najszerzej zakrojona jest kampania w mediach społecznościowych, a hasztag #niepodległadohymnu umożliwia dzielenie się wspomnieniami z uroczystości ze wszystkimi znajomymi.

.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to wydarzenie świętujące rocznicę w Warszawie - festiwal dla mieszkańców i gości odwiedzających stolicę, którzy szukają możliwości radosnego, rodzinnego upamiętnienia Narodowego Święta Niepodległości.

Od godziny 13:00 do 21:00 wszyscy goście Krakowskiego Przedmieścia mogą włączyć się w świętowanie 11 listopada. Na program Festiwalu składają się m.in. parady orkiestr dętych, przejazdy zabytkowych aut i powozów, pokazy mody lat 20. i 30. czy uliczne koncerty prezentowane od Pomnika Kopernika po Plac Zamkowy. Głównymi atrakcjami są trzy sceny festiwalowe: na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych oraz dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Goście festiwalu będą mogli pod MKiDN wziąć udział w nauce tańców ludowych prowadzonej przez profesjonalnych tancerzy (m.in. Jacka Prusinowskiego); na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego ulokowana zostanie scena muzyczna, na której odbędą się koncerty gwiazd polskiej estrady prezentujących różnorodne style i gatunki muzyczne (m.in. Golec uOrkiestra, Grzegorz Hyży, czy Bovska), zaś dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych skupi różnorodne atrakcje dla najmłodszych - gry, zabawy, spektakle teatralne, koncerty, pokazy, spotkania i warsztaty przygotowane we współpracy z instytucjami takimi jak Instytut Książki czy Polskie Radio.

Galeria Kordegarda, prowadzona przez NCK, zostanie wypełniona plakatami z lat 1918-1922 - okresu kształtowania państwowości II RP. Ważną częścią aranżacji będą plakaty autorstwa Wojciecha Korkucia z wizerunkami Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa. Ich wizerunkom będą towarzyszyły charakterystyczne dla postaci cytaty oraz repliki nakryć głowy noszone przez polityków.;

W Kinie Kultura świętować będziemy siedemdziesięciolecie powstania Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych - odbędą się specjalne projekcje filmów dokumentalnych szczególnie istotnych w dorobku Wytwórni oraz pokazy specjalne filmów fabularnych. Uczestnicy Festiwalu będą mieli również okazję by wziąć udział w pokazach filmów zrealizowanych w technologii VR - w przestrzeni kina kultura prezentowane będą filmy "Karta z Powstania" oraz "M/S Piłsudski".

Częścią festiwalu są wydarzenia w "Niepodległa. Miejsce Spotkań". W prowadzonej przez BPN przestrzeni kulturalnej zlokalizowanej na terenie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie przez cały weekend 9-11 listopada odbywać się będą liczne wydarzenia służące wspólnemu świętowaniu: koncerty, potańcówki, warsztaty rodzinne, a także wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji "Niepodległa do hymnu".

Partnerem Festiwalu jest KGHM Polska Miedź S.A.

.

"Koncert dla Niepodległej - Słowa, które znaczą" jest szczególnym w 2019 roku wydarzeniem, które nie tylko upamiętnia Święto Niepodległości, ale również jest poświęcone setnej rocznicy pierwszego powstania śląskiego.

- W roku 2019, ustanowionym przez Sejm RP Rokiem Powstań Śląskich, w setną rocznicę pierwszego powstania śląskiego, Biuro włączyło się w obchody upamiętniające tę szczególnie ważną dla procesu odbudowy polskiej państwowości po 1918 roku rocznicę. Jednym z nich jest przygotowanie uroczystego koncertu z okazji Narodowego Święta Niepodległości w sercu Śląska - Katowicach. Koncert transmitowany będzie na antenie Telewizji Polskiej, co pozwoli wszystkim Polakom na udział w widowisku - zapowiada Jan Kowalski z Biura Programu "Niepodległa".

"Koncert dla Niepodległej - Słowa, które znaczą" odbędzie się 10 listopada w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Specjalnie na tę okazję przygotowane zostaną nowe aranżacje znanych utworów bliskich sercom Polek i Polaków - czołowi polscy artyści zaprezentują wybitne utwory polskiej muzyki klasycznej w aranżacjach współczesnych oraz współczesne utwory rozrywkowe w klasycznych aranżacjach symfonicznych.

Wejściówki bezpłatne dostępne w kasach NOSPR i na stronie nospr.org.pl od 5 listopada.

Koncert odbędzie się w Sali kameralnej NOSPR. Transmisja 10.11 około 19:30 na antenie TVP Kultura i retransmisja 11.11 na antenie TVP1. Wydarzenie jest organizowane przez Biuro Programu "Niepodległa" przy wsparciu MKiDN oraz we współpracy z Wojewodą Śląskim, Marszałkiem Województwa Śląskiego i Prezydentem Miasta Katowice oraz NOSPR i TVP.

- Sukces ubiegłorocznych obchodów pokazuje, że Polacy chętnie świętują i są zainteresowani uczestnictwem w obchodach ważnych wydarzeń w historii naszego kraju. Program Wieloletni "Niepodległa", którego głównym koordynatorem jest MKIDN, pokazuje pozytywny charakter Narodowego Święta Niepodległości. W zeszłym roku 25% Polaków uczestniczyło w wydarzeniach organizowanych w ramach Programu "Niepodległa", a aż 75% Polaków twierdziło, że mają one charakter łączący. - wyjaśnia Paulina Florjanowicz, koordynator programu "Niepodległa".

- Przez dwa pierwsze lata działalności Programu, na poziomie regionalnym i lokalnym zorganizowano blisko 5180 przedsięwzięć upamiętniających wydarzenia historyczne, w tym blisko 250 projektów zrealizowano za granicą - opowiada Paulina Florjanowicz, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Wydaje się, że udało się wykreować nową tradycję: spędzania Święta Niepodległości w instytucjach kultury, opartą na wydarzeniach łączących Polaków. W świąteczny weekend 2018 r. muzea i inne instytucje wystawiennicze odwiedziło łącznie ponad 135 tys. osób - podsumowuje dyrektor Florjanowicz.