powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera "Zastanawiam się..." Joanny Pawlik w IT

14 i 15 listopada Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na pokazy premierowe spektaklu "Zastanawiam się" Joanny Pawlik, zrealizowanego w ramach IV edycji programu "Placówka".

W projekcie "Zastanawiam się" artystka tworzy polifoniczny koncert/performans, który jest swoistym zapisem licznych form opresyjności i wykluczenia, których w życiu codziennym doświadczają osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jak boleśnie i przewrotnie w jednym z utworów Wiktora Okroja śpiewa Edward Gil-Deskur:

"Byłem kiedyś na festynie / Piękna Pani tam pomyka /

Myśli sobie tak kretynie / Zaraz tobie dam balonik /

Przecież jesteś taki biedny [...] / Dostałem znowu kurna balonika".

Opierając się na wieloletnim doświadczaniu własnej niepełnosprawności ruchowej oraz tworzeniu na polu sztuk wizualnych, filmu, performansu i muzyki Joanna Pawlik zaprosiła do udziału w projekcie artystki i artystów z niepełnosprawnościami mowy, ruchu, słuchu i wzroku.

Scenariusz zawiera wypowiedzi artystów, ale także fragmenty ich snów, utwory Wiktora Okroja oraz zapis dialogów tworzonych w trakcie prób wspólnie przez wszystkich uczestników projektu. To swoisty patchwork osobistych wyznań zderzanych z cytatami z wypowiedzi polityków. Wszystko zaś w świetnych, swobodnych, jazzowych, punk rockowych aranżacjach, bo muzyka jest w tym projekcie równie ważna jak słowo - podejmuje dialog i improwizuje na temat emocji, które na scenie pojawiają się za sprawą słów.

Tytuł "Zastanawiam się..." odnosi się do sytuacji osobistej człowieka będącego w stanie zagrożenia: niepełnosprawnością, chorobą i wykluczeniem społecznym. Twórcy projektu podejmują także wątki nawiązujące do sytuacji polityczno-ekonomiczno-społecznej osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności w Polsce (sięgając m. in. do doświadczeń protestu rodziców dzieci niepełnosprawnych w Sejmie w 2018 roku).

Joanna Pawlik (1974) - artystka sztuk wizualnych, zajmuje się wideo, fotografią, performansem, reżyserią koncertów muzycznych oraz malarstwem i rysunkiem. Jej twórczość oscyluje pomiędzy zagadnieniami społecznych mechanizmów wykluczenia a osobistymi przestrzeniami odczuwania. W swoich pracach o dużym potencjale krytycznym (m. in. video "Balans" czy "Schody") bada granice własnego ciała, rozpracowuje pojęcie "normy społecznej" i - często w przewrotny sposób - "atakuje niepełnosprawność".

Joanna Pawlik - reżyserka, performerka, producentka

Edward Gil-Deskur - performer

Klaudia Kwiecień - performerka

Wiktor Okrój - performer

Dorota Wach - performerka

Agata Wąsik - wokalistka i performerka

Paulina Owczarek - saksofonistka

Liliana Zieniawa - perkusistka, ksylofonistka

Ernest Ogórek - basista

Elżbieta Szurpicka - scenografka i kostiumografka

14, 15 listopada 2019, g. 19.00, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Jazdów 1

bilety 15, 20 pln

Ogłoszony w 2015 program "Placówka" wspiera prowadzenie poszukiwań teatralnych przez artystów i grupy twórcze, posiadające ograniczone możliwości długofalowej pracy. Konkurs rozpoznaje i wspomaga projekty oryginalne artystycznie i tematycznie, będące różnymi odmianami współczesnej sztuki scenicznej, także łączące teatr z tańcem, sztukami wizualnymi, mediami, aktywizmem społecznym itp.

_____________

W poprzednim roku Instytut Teatralny do udziału w programie zapraszał szczególnie artystów z niepełnosprawnościami oraz artystów pracujących z osobami z niepełnosprawnościami, zainteresowanych poszukiwaniami artystycznymi i eksperymentami w obszarze sztuki inkluzywnej. Laureatką konkursu została wówczas Joanna Pawlik i jej projekt "Zastanawiam się...".

Do tej pory w ramach "Placówki" powstało pięć projektów: "Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej" Ludomira Franczaka (premiera 6 maja 2016), trans-operę "Anestezja" grupy daed baitz (premiera 3 grudnia 2016), "Negronautki" Wiktora Okwara (premiera 7 września 2017), "Flaga nr 5" Moniki Drożyńskiej (premiera 21 września 2017) i "Malina" Marty Malikowskiej (premiera: 2 listopada 2018). Postępy w realizacji wszystkich projektów "Placówki" można śledzić między innymi na fanpage'u FB. Informacje o programie i zrealizowanych działaniach znajdują się także na blogu placowkateatru.pl