powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Spotkanie z prof. Lennardem J. Davisem w Zachęcie

Teatr 21 zaprasza na spotkanie z prof. Lennardem J. Davisem - jednym z najważniejszych badaczy i teoretyków studiów o niepełnosprawności na świecie. 12 listopada o godz. 18.00 w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki odbędzie się rozmowa pt. "Gapienie się - obsesyjne patrzenie na biedę i niepełnosprawność".

Prof. Lennard J. Davisem - czołowy badacz amerykańskich studiów o niepełnosprawności, profesor nauk i sztuk wyzwolonych na Uniwersytecie Illinois w Chicago - będzie gościł w Warszawie na zaproszenie Teatru 21 już po raz drugi.

W trakcie rozmowy pt. "Gapienie się - obsesyjne patrzenie na biedę i niepełnosprawność" prof. Davis pragnie zastanowić się nad kategorią spojrzenia w odniesieniu do różnych grup wykluczonych. - Co się dzieje, gdy ludzie się gapią? Obsesyjne patrzenie się może mieć swoje zalety i wady. Natrętne przyglądanie się może być podstawą analizy albo bronią używaną przeciwko rozmaitym ludziom - od osób niepełnosprawnych, poprzez biednych, po prześladowanych ze względu na seksualność. Podczas rozmowy skupimy się na przykuwaniu wzroku zarówno w sztuce, jak i w życiu codziennym - pisze prof. Lennard J. Davis w zapowiedzi swojej rozmowy.

Prof. Lennard J. Davis urodził się jako słyszący syn głuchych rodziców CODA (Children of Deaf Adults) i wychowywał się w społeczności Głuchych. Pracuje na Wydziale Języka Angielskiego, Wydziale Niepełnosprawności i Rozwoju Człowieka, a także na Wydziale Edukacji Medycznej Uniwersytetu w Illinois. Jest autorem i redaktorem ponad 20 książek, w tym jednej z pierwszych książek teoretycznych poświęconych niepełnosprawności "Enforcing Normalcy" ("Ustanawianie niepełnosprawności"), zaliczanej dziś do klasyki studiów nad niepełnosprawnością. Laureat National Book Critics Circle Award i Nagrody Pulitzera. Stypendysta Fundacji Pamięci Johna Simona Guggenheima. Jego obecne zainteresowania obejmują zagadnienia związane z niepełnosprawnością, teorią literatury i kultury, genetyką, rasą, tożsamością i kwestiami biokulturowymi.

Rozmowa odbędzie się w języku angielskim. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne na język polski i PJM (polski język migowy). Darmowe wejściówki na spotkanie z prof. Davisem będzie można odebrać w dniu wydarzenia, od godz. 17.30 w kasie Zachęty (pl. Małachowskiego 1, Warszawa).

Wydarzenie odbywa się w ramach międzynarodowego projektu "Crossing the Lines" współfinansowanego przez program Kreatywna Europa Unii Europejskiej. Wydarzenie wpisane w GAP SIĘ! - drugi sezonu Centrum Sztuki Włączającej realizowany przez Teatr 21 w Domu Tymczasowym Teatru 21 w Zachęcie.

***

Na zdjęciu: prof. Lennard J. Davis na spotkaniu w Teatrze Studio w 2018 roku.