powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Wkrótce 14. edycja Festiwalu Sztuki Opowiadania

27 listopada rozpocznie się 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania "Handmade: ściegi pamięci", który będzie odbywał się w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego a także w Centrum Sztuki Współczesnej, DK Śródmieście i Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Festiwal potrwa do niedzieli 1 grudnia a jego program obejmie 23 spektakle, w których wezmą udział mistrzowie sztuki opowiadania z Polski i zagranicy.

Jak piszą organizatorzy - Grupa Studnia O.:

Do tegorocznej edycji Festiwalu zapraszamy artystów, którzy w szczególny sposób podejmują specyficzne dla swojej tradycji formy unikatowego, zanikającego dziedzictwa, jakim jest sztuka opowiadania historii, wydobywając historie i tematy przemilczane, zapomniane, wykluczone ze zbiorowej pamięci.

Zapraszamy z Iranu współczesnego szahnamechana Masuda Akrami, aktora, człowieka związanego z teatrem, który świadomie powraca do praktykowania zanikającej już w Iranie starej sztuki opowiadania eposu "Szahname" - sztuki wpisanej na listę UNESCO. Jednocześnie wydobywa z niej wątki i tematy zazwyczaj pomijane przez tradycyjnych opowiadaczy.

Będziemy gościć ponownie charyzmatyczną, żywiołową opowiadaczkę z Jamajki/Wielkiej Brytanii Jan Blake, która była gwiazdą pierwszej edycji naszego festiwalu w 2006 roku. Jan wprowadzi nas w świat malijskiej Odysei - eposu o Sundiata Keita, legendarnym założycielu Mali, ale zrobi to z nowej, kobiecej perspektywy. Idąc tropem starożytnych skojarzeń, będziemy również świadkami karaibskich Przemian - i niejednemu z nas zadrży powieka.

Zapraszamy opowiadacza z Francji Oliviera de Roberta, z jednej strony spadkobiercę lokalnych wioskowych gawędziarzy, a z drugiej - współczesnego artystę, który w tradycyjne opowieści włącza perspektywę historyczną, wielogłosowe mikrohistorie.

Kolejny opowiadacz, którego będziemy gościć ponownie na festiwalu, tym razem z autorskim programem, to Dafydd Davies-Hughes z Walii. Dafydd postrzega rolę opowiadacza jako "budowniczego" lokalnej społeczności, kogoś, kto łączy sztukę opowiadania z tradycyjnymi technologiami i rzemiosłem, bliskością z lokalną przyrodą i tworzeniem więzi międzyludzkich.

Polscy opowiadacze w swoim repertuarze sięgają w tym roku po różne inspiracje: od literatury opowiadanej, podejmującej temat zapomnienia i wypartej zbiorowej pamięci, przez balladową tradycję narracji śpiewanej, organiczne współistnienie tradycyjnego opowiadania z rękodziełem, po współczesny dialog z dziedzictwem Hodży Nasredina. Szczególnym wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie "Pracownia Pamięci" - projekt neTTheatre, czyli Patrycji Dołowy i Pawła Passiniego, forma performatywna, łącząca elementy spektaklu teatralnego, interaktywnej projekcji filmowej i spotkania - opowiadania i wysłuchania historii wydobytych z milczenia, skrzętnie ukrywanych sekretów pamięci.

Informacje i bilety: www.festiwalopowiadnia.pl

Organizator: Stowarzyszenie "Grupa Studnia O." Projekt wspierają Miasto Stołeczne Warszawa i MKiDN.