powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Polskie Radio. Szymon Bogacz laureatem konkursu na dramat radiowy

Program 3 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS ogłosiły wyniki drugiego konkursu na dramat radiowy "Nasłuchiwanie", który w tym roku odbywał się pod hasłem "Gościnność".

Pierwszą nagrodę i 10 tysięcy złotych jury przyznało Szymonowi Bogaczowi za sztukę "Nikos z Chojnowa". Tekst ten, podobnie jak inne docenione prace zostanie nagrany w Polskim Radiu w formie słuchowiska i wyemitowany w radiowej Trójce jeszcze w tym roku.

Nadsyłane prace (od czerwca br.) oceniało jury w składzie: Dominika Kluźniak - aktorka Teatru Narodowego; Małgorzata Semil - krytyczka teatralna i tłumaczka utworów dramatycznych, przewodnicząca Sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych ZAiKS-u; Małgorzata Sikorska-Miszczuk - najczęściej wystawiana polska dramatopisarka, wiceprzewodnicząca Sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych ZAiKS-u; Krzysztof Czeczot - aktor i reżyser nagrodzony Prix Europa 2013 za słuchowisko "Andy"; Wawrzyniec Kostrzewski - reżyser teatralny i twórca telewizyjnego programu "La La Poland"; prof. Jacek Kopciński (przewodniczący) i Mariusz Cieślik - zastępca dyrektora Programu 3 Polskiego Radia.

- Z satysfakcją stwierdzamy, że temat gościnności zainspirował autorów do podjęcia ważnych problemów współczesności w sposób oryginalny i twórczy. Nagrodzone i wyróżnione teksty opowiadają o stosunku Polaków do emigrantów, mechanizmach wykluczenia i społecznej zależności, trudnych relacjach w rodzinie, sytuacji ludzi odrzuconych, wyalienowanych, niezdolnych do utrzymania związku z innymi osobami. Finałowe sztuki wyróżniają się oryginalną poetyką i świadczą o wysokiej świadomości tworzywa radiowego ich autorów - czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Jury konkursu na dramat radiowy "Nasłuchiwanie: Gościnność" postanowiło przyznać: Pierwszą Nagrodę i 10 tysięcy złotych Szymonowi Bogaczowi za sztukę "Nikos z Chojnowa"; Drugą Nagrodę i 7 tysięcy złotych Agnieszce Charkot za tekst "Stół z powyłamywanymi nogami"; Trzecią Nagrodę i 5 tysięcy złotych Mateuszowi Żaboklickiemu za dramat "Pacierz Nościerz". Ponadto wyróżniono nagrodami w wysokości 3 tysięcy złotych: Sandrę Staletowicz za sztukę "Listy do niezaproszonych" oraz Natalię Stencel za sztukę "Przyjdź". Zainteresowanie jurorów wzbudziły także dramaty Macieja Pisarka ("Kopciuszek"), Artura Potaczała ("Bieszczady") i Bartosza Zelka ("Otworzysz?").

- Celem konkursu jest rozwój polskiej dramaturgii radiowej, dlatego ważnym kryterium oceny była oryginalna poetyka tekstów przeznaczonych do realizacji dźwiękowej - mówi Mariusz Cieślik.

- ZAiKS wspiera cenne inicjatywy dramatopisarskie. Doskonale wiemy, że autorzy - zarówno ci z dużym dorobkiem, jak i ci, którzy stawiają pierwsze kroki - potrzebują zachęty, pretekstu, motywacji i inspiracji. Inicjowanie procesów twórczych jest ważną misją ZAiKS-u, największego stowarzyszenia autorów w Polsce - dodaje Michał Komar, pisarz i publicysta, wiceprezes ZAiKS-u.

Nagrodzone słuchowiska zostaną nagrane i zaprezentowane na antenie Trójki, a także udostępnione na stronie polskieradio.pl/trojka - w formie podcastów.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku tematem konkursu była "Niepodległość".

Więcej na stronie: nasluchiwanie.polskieradio.pl.