powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Powązki Wojskowe - spacer szlakiem ludzi sceny

9 listopada o godz. 12.00 Instytut Teatralny zaprasza na drugą odsłonę listopadowego spaceru śladami wybitnych ludzi teatru po warszawskich nekropoliach. Tym razem zbiórka przy Bramie Głównej, ul. Powązkowska 43/45 na Powązkach Komunalnych (Wojskowych). Autorką spaceru jest Joanna Mariuk.

I znów nadchodzi listopad, miesiąc wspomnień. W ramach projektu "Spacerownik teatralny" Teatr Syrena w Warszawie i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zapraszają na pierwszy teatralny spacer po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W czasie prawie dwugodzinnej wędrówki odwiedzimy i na chwilę zatrzymamy się przy grobach znanych aktorów i aktorek, reżyserów, twórców i organizatorów życia teatralnego - ludzi, których podziwialiśmy na scenie i ekranie, ale też takich, których twarzy nie kojarzymy, a bez których polski teatr nie byłby taki sam. Dowiemy się, która ze słynnych polskich scenografek jako zwierzęta domowe trzymała gęsi - bernikle kanadyjskie; który budowniczy Trasy Łazienkowskiej zagrał na teatralnej scenie smerfa Gapcia; który niezapomniany polski aktor komediowy szył buty; gdzie pochowany jest "na wieki wieków amant" i która z aktorek estradowych otrzymała tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Zobaczymy też, na czyim grobie jest napis, że po jego śmierci "nudno będzie w teatrze" i gdzie pochowany jest aktor, który wiedział, gdzie są najlepsze kasztany w Paryżu. A to zaledwie część opowieści.

"Powróćmy jak za dawnych lat" - tak zachęcał Jerzy Jurandot, twórca Teatru Syrena, jeden z bohaterów sobotniego spaceru. I my zachęcamy do wspomnień. Zatem spotkajmy się o godz. 12.00 przy bramie głównej Cmentarza Wojskowego od ul. Powązkowskiej i powróćmy wspomnieniami do tych, których już z nami nie ma.

Uczestnictwo w spacerze jest bezpłatne.