powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Pierwszy polski pokaz spektaklu "Anhelii. Skowyt"

Pierwszy polski pokaz spektaklu "Anhelii. Skowyt" wrocławskiego Teatr ZAR odbędzie się 8 listopada w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Przedstawienie miało światową premierę we wrześniu na Olimpiadzie Teatralnej w Todze w Japonii.

Rzeczniczka Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu Katarzyna Spychała przypomniała, że "Anhelii. Skowyt" to druga wersja spektaklu "Anhelli. Wołanie", ostatniej części tryptyku "Ewangelie dzieciństwa".

Bazą przestawienia, którego reżyserem jest dyrektor Instytutu Grotowskiego Jarosław Fret, są tradycyjne pieśni z liturgii chrześcijańskiej i z różnych obrządków pogrzebowych z całego świata. Zespół Teatru ZAR prowadził poszukiwania i zabierał te tradycje przez dziesięć lat. W spektaklu wykorzystano, m.in. tradycyjne pieśni paschalne, śpiewane przez stulecia przez konfraternie na Sardynii, bizantyjskie irmosy z tradycji wciąż żywej w niektórych regionach prawosławnych, a także gruzińskie pieśni i hymny.

Tematem przedstawienia jest śmierć i zagadnienie jest doświadczania. Jego twórcy koncentrują się na elementach obrzędów żałobnych. "Nie chodzi jednak tylko o gest pożegnania, ale o prawdziwe odłączenie, odesłanie, może uwolnienie duszy. Śmierć jest nie tylko momentem przejścia, ale także procesem, który wymaga czasu" - podkreślają twórcy spektaklu.

Jak dodają, przedstawienie to "sceniczny i muzyczny hołdy złożony Juliuszowi Słowackiemu". W spektaklu wykorzystano ostatnie wersy poematu "Anhelli". Wypowiadane są one na początku przedstawienie i są to jedyny słowa, które padają w spektaklu Teatru ZAR.

Pierwszy polski pokaz spektaklu "Anhelii. Skowyt" odbędzie się 8 listopada w Instytucie Grotowskiego.