powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Instalacja i performans Borczucha w Ujazdowskim

Od 8 do 17 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski będzie miała miejsce instalacja performatywna "Bez tytułu (Znowu razem)" Michała Borczucha, w ramach której odbędą się pokazy performansu.

Reżyser teatralny Michał Borczuch wraz z grupą warszawskich i berlińskich artystów przygląda się publicznym dokumentom i prywatnym opowieściom, badając queerową żałobę i rytuały z nią związane. Inspiracją była dla niego działalność Félixa Gonzáleza-Torresa, urodzonego na Kubie amerykańskiego homoseksualnego artysty, który zmarł na AIDS w 1996 roku. Jego minimalistyczne instalacje i rzeźby można interpretować jako zapis pożądania i miłości, a także choroby i śmierci.

Sfera intymna, ujawniona publicznie, okazuje się symptomem szerszych problemów społecznych. Borczuch i jego zespół skupiają się na dawnych powiązaniach epidemii HIV/AIDS ze zmianami politycznymi, szczególnie z transformacją ustrojową w Polsce, a także na współczesnej sytuacji osób LGBTIQ+, by podjąć refleksję nad tym, czy sztuka może stać się miejscem mikro-oporu wobec reżimów, które pewne doświadczenia skazują na niewidzialność.

Praca Borczucha, pierwotnie zrealizowana jako spektakl teatralny w HAU Hebbel am Ufer w Berlinie, w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski przyjmuje formę performatywnej instalacji - wystawy otwartej dla widzów w godzinach funkcjonowania galerii, oraz pojawiającego się w niej trzykrotnie performansu.

Instalacja performatywna

8-17 listopada

wstęp w cenie biletu na galerie

Performanse

08/11, 20.00 (premiera, w języku polskim)

09/11, 19.00 (w języku polskim)

16/11, 19.00 (w języku angielskim)

Bilety na performanse dostępne online

20 zł ulgowy

30 zł normalny