powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Szwedzki teatr gościnnie w stolicy

3 listopada o godz. 19.00 w Nowym Teatrze w Warszawie odbędzie się pokaz specjalny spektaklu "Hierarchia potrzeb" szwedzkiego Backa Teater z Göteborga. Pokaz na zaproszenie Teatru Powszechnego jest częścią międzynarodowego projektu "Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe".

Spektakl został wyreżyserowany przez uznanego szwedzkiego artystę teatru zaangażowanego, Mattiasa Anderssona, który niedawno powołany został na dyrektora legendarnego Królewskiego Teatru Dramatycznego (Dramaten) w Sztokholmie, gdzie jego poprzednikami byli m.in. August Strindberg i Ingmar Bergman.

"Hierarchia potrzeb"

premiera: 02.03.2019 r., Backa Teater (Göteborg, Szwecja)

3 listopada, godz. 19.00 - pokaz gościnny w Nowym Teatrze w Warszawie (ul. Madalińskiego 10/16)

czas trwania: 1 godz. 40 min

reżyseria: Mattias Andersson

tekst: Adel Darwish

dramaturgia: Stefan kesson

scenografia: Maja Kall

choreografia: Denny Hultén/Twisted Feet

kostiumy: Helena Arvidsson

kompozytorzy: Kristina Issa, Jonas Redig

dźwięk: Jonas Redig

światło i wideo: Tomas Fredriksson

charakteryzacja: Josefin Ekers

obsada: Adel Darwish, Rasmus Lindgren, Josefin Neldén, Ramtin Parvaneh

tancerze: Marcel Gomes, Aleksandra Jovic

ponadto w spektaklu uczestniczą: Nermin Asheti, Ali Ktit, Yafet Melake, Alieksander Okbatsion, Iman Rasho

we fragmentach wideo występują: Obay Alskoja, Milad Alsahwy, Ahmad Katrib, Lugen Skouzam, Diana Tayara, Noorvan Bourhan, George Eid

asystentka reżysera: Felicia Stjärnsand

Które potrzeby są uniwersalne, a które względne?

Rok temu reżyser Mattias Andersson otrzymał od Adela Darwisha scenariusz. Tekst był bezpośredni, poetycki i zdumiewający. Opisywał chaotyczną teraźniejszość, naznaczoną wojnami, barierami i podziałami między ludźmi. Z tego utworu Andersson stworzył performans muzyczno-choreograficzny, opisujący postawy, uczucia i konflikty współczesnego człowieka.

Adel Darwish jest aktorem, który trzy lata temu przyjechał do Szwecji z syryjskiego Aleppo ogarniętego wojną. Napisany przez niego tekst przechodzi od rzeczywistości do fantazji w trzech różnych wymiarach czasowych. Co jest już historią, a co tylko prognozą? Kto jeszcze żyje, a kto odszedł w zapomnienie? Czy teraźniejszość i przeszłość zawsze są obecne w przyszłości?

W performansie oprócz samego Adela Darwisha, występuje troje aktorów z Backa Teater, dwoje zawodowych tancerzy oraz pięcioro młodych ludzi, którzy od niedawna mieszkają w Göteborgu. Choreografię opracowano we współpracy z grupą Twisted Feet.

Spektakl dla widzów od 14. roku życia.

Koprodukcja Backa Teater i zespołu tańca ulicznego Twisted Feet.

Spektakl zrealizowany w ramach międzynarodowego projektu Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe.

Projekt współfinansowany ze środków programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej.

Więcej informacji i bilety:

tel.: 22 818 25 16, e-mail: kasa@powszechny.com

www.powszechny.com