powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Dziś premiera "Wracać wciąż do domu" w Tokio Metropolitan Theatre

Dziś, 8 listopada w ramach Festival/Tokyo w Tokio Metropolitan Theatre odbędzie się światowa premiera najnowszego spektaklu TR Warszawa "Wracać wciąż do domu" w reż. Magdy Szpecht. Przedstawienie powstało na podstawie powieści Ursuli K. Le Guin o tym samym tytule.

Akcja spektaklu "Wracać wciąż do domu" rozpoczyna się w momencie, w którym kończy się większość dystopijnych opowieści science-fiction. To historia o tym, co dzieje się po zniknięciu współczesnej cywilizacji, setki lat po katastrofie klimatycznej. Zamiast pokazywać wizję zaawansowanej technologicznie przyszłości, w której dochodzi do zderzenia największych ludzkich osiągnięć i naszych najgorszych instynktów, twórcy sięgają dalej, przenosząc się w czasie aż do momentu, kiedy ludzie ponownie żyją blisko natury. Poznajemy społeczeństwo, w którym najważniejszą rolę odgrywa wspólnotowość i pozbawiona hierarchii więź z otaczającym światem.

Bohaterka spektaklu, kobieta o imieniu Stone Telling (pol. Mówiąca Skała) urodziła się w plemieniu Kesh, ale w akcie buntu uciekła do wrogiego ludu Kondorów, skąd pochodził jej ojciec. Teraz jednak tęskni za domem. Zafascynowane wizją rozwoju plemię Kondorów nie boi się konfliktów z innymi społecznościami. Ludzie Kesh natomiast są niechętni wobec postępu technologicznego, pozostają w duchowej więzi z naturą, a w ich języku "brać" i "dawać" znaczy to samo.

Amerykański pisarz Jonathan Franzen pisał niedawno na łamach New Yorkera: "Nadchodzi apokalipsa klimatyczna. Aby się na nią przygotować, musimy przyznać, że nie umiemy jej zapobiec. Życzliwość wobec sąsiadów i szacunek do ziemi będą niezbędne w dobie kryzysu i w społeczeństwie, które go przetrwa." Podobną wizję przyszłości nakreśliła Le Guin w swojej książce z 1985 roku.

Przedstawienie "Wracać wciąż do domu" powstaje w koprodukcji Festival/Tokyo, Instytutu Adama Mickiewicza oraz TR Warszawa, we współpracy z Instytutem Polskim w Tokio oraz pod patronatem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Tokio. Premiera towarzyszy obchodom 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią a Polską (1919-2019).

Autorem tekstu na podstawie powieści Ursuli K. Le Guin jest Łukasz Wojtysko, który wraz z Kenem Takeguchim, we współpracy z Chisato Sone i Kenyu Paku, odpowiada również za dramaturgię. Autorem scenografii, kostiumów oraz reżyserem światła jest Michał Korchowiec, muzykę skomponował Krzysztof Kaliski, autorem choreografii jest Paweł Sakowicz, zaś wideo Ryohei Tomita. W przedstawieniu wystąpią trzy japońskie aktorki i performerki: Ayako Araki, Miho Inatsugu, Nana Suzuki a także aktorka i aktorzy TR Warszawa: Monika Frajczyk, Mateusz Górski i Paweł Smagała.

W marcu 2020 roku na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 odbędzie się premiera polskiej wersji przedstawienia z udziałem aktorek i aktorów TR Warszawa.