powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Chroma" premierowo w Studio

15 listopada w STUDIO teatrgalerii odbędzie się premiera spektaklu "Chroma" Dereka Jarmana w reż. Grzegorza Jaremki.

W 1986 roku Derek Jarman, jeden z najwybitniejszych brytyjskich reżyserów filmowych, autor "Jubileuszu", "Caravaggia" czy "Edwarda II", dowiaduje się, że jest HIV-pozytywny. W efekcie

powikłań zaczyna tracić wzrok, nie zaprzestaje jednak pracy. Tworzy awangardowy film "Blue" (ekran wypełniony w całości błękitem, który jest ostatnim kolorem rozpoznawanym przez twórcę) i pisze esej "Chroma. Księga kolorów". To poetycki zapis procesu umierania, ale też polityczna teoria i historia barw.

Dziś, w dobie gorących debat, w których kolory stają się nośnikiem sporów i wartości, intuicje Jarmana stają się wyjątkowo aktualne. Twórcy przedstawienia nie poprzestają jednak na doraźnych skojarzeniach: W "Chromie" pociąga nas przede wszystkim problem utraty wzroku i (nie)widzenia. Jesteśmy przemęczeni nadmiarem obrazów, nie chcemy już widzieć. Chcemy wziąć urlop od rzeczywistości, wkroczyć w pustkę, zanurzyć się w błękit.

"Chroma" to kosmiczna podróż w poszukiwaniu utopii. W jej trakcie testujemy eskapistyczne strategie. Sięgamy do science fiction, fantazjując o możliwych przyszłościach. Przywołujemy musical, kreując niemożliwe alternatywne światy. Poszukujemy doświadczeń poza obrazem, zwracając się w stronę dotyku i intymności. Zanurzając się w kolor, odkrywamy chromoseksualność. Nie chcemy opowiadać o heroicznym poszukiwaniu wolności, tylko desperackiej potrzebie odpoczynku. Wciąż stawiamy sobie to samo pytanie: jak choć na chwilę przestać widzieć to, co dzieje się dookoła?

Premiera: 15 listopada

Otwarte pokazy przedpremierowe: 10, 12, 13, 14 listopada