powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Zabrze. Teatr Nowy gotowy na X Noc Teatrów Metropolii

9 listopada rusza kolejna X Noc Teatrów Metropolii, w ramach której przygotowaliśmy dla Państwa wiele wspaniałych propozycji. Centralnym punktem naszego tegorocznego programu jest prapremiera spektaklu "Emigracja" wg bestselerowej powieści Malcolma XD w reżyserii Pawła Świątka.

Anonimowy autor jest najbardziej znanym twórcą pasty - nowego gatunku literackiego, królującego w internecie, a "Emigracja" to jego debiut książkowy. W dynamiczny, groteskowy, pełen humoru sposób opowiada o przygodach młodego człowieka, który przed rozpoczęciem studiów, by poprawić swoją kondycję życiową wyrusza w podróż na Wyspy Brytyjskie. Zjadliwy obraz realiów polskiej prowincji przechodzi w równie sarkastyczny opis relacji międzyludzkich w różnych środowiskach polskich emigrantów, ich mentalności, postaw w zderzeniu z innym światem. Utrzymana w klimacie powieści łotrzykowskiej gawęda jest opisem doświadczenia pokoleniowego, które w pewien sposób ukształtowało, a może i napiętnowało losy całej generacji Polaków.

Spektakl w reżyserii Pawła Świątka chce być wiernym odzwierciedleniem klimatu i przesłania powieści. W scenerii lunaparku z rollercoasterem i gabinetem osobliwości (najbardziej odpowiedniej dla "szalonej jazdy") ośmioro aktorów (Hanna Boratyńska, Danuta Lewandowska, Joanna Romaniak, Grzegorz Cinkowski, Jarosław Karpuk, Andrzej Kroczyński, Mateusz Lisiecki-Waligórski, Jakub Piwowarczyk) dynamicznie, brawurowo i z humorem odtwarza kolejne etapy podróży bohatera i jego kolejne niezwykłe przygody. Poznajemy przeróżne dziwne miejsca i całą galerię niebywałych typów, w najdziwaczniejszych, aczkolwiek z życia wziętych sytuacjach. A na końcu pewną prawdę o świecie, które wcale nie jest już taka zabawna...

Ten spektakl... trzeba obejrzeć! Zapraszamy o godz. 20.00!!! Po spektaklu (około godz. 21.45) spotkają się Państwo z "niewidzialnym autorem"... A w jaki sposób??? Specjalnie skonstruowany automat pozwoli skontaktować się z pozostającym w ukryciu Malcolmem XD !!! To wyjątkowe spotkanie poprowadzi Justyna Suchecka (Gazeta Wyborcza, Magazyn Książki, TVN) i Maciej Makselon redaktor książek Malcolma XD.

Ale nasza Noc Teatrów... rozpoczyna się już o godz.16.00! Warsztaty aktorskie - to pierwsza z propozycji, które dla Państwa zaplanowaliśmy. W tajniki sztuki aktorskiej uczestników wprowadzą aktorki Teatru Nowego: Renata Spinek i Jolanta Niestrój-Malisz.

O godz. 18.00 na Scenie Kameralnej fragmenty prozy autorów emigracyjnych Stanisława Bieniasza i Anny Szczepanek przybliżą Anna Konieczna i Zbigniew Stryj.

A o godz.19.15 w sali Wyższej Szkoły Technicznej (Park Hutniczy 1) obędzie się projekcja krótkometrażowego filmu "Fanatyk" na podstawie pasty Malcolma XD.

Ten wyjątkowy wieczór uświetni koncert emigracyjny Oli Stegh, polskiej artystki mieszkającej w Niemczech, śpiewającej śląskiego bluesa!!!

Takiej Nocy Teatrów jeszcze nie było!!!