powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. 25 lecie pracy artystycznej Marty Boberskiej

14 listopada o godz. 19.00 w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się recital Marty Boberskiej "Il canto dell'anima".

Marta Boberska - solistka Polskiej Opery Królewskiej - swoim lekkim, perlistym sopranem olśniewa publiczność już od dwudziestu pięciu lat. Z powodzeniem kreuje niezapomniane role zarówno w operach buffa, jak i seria. Doskonale czuje się również w repertuarze oratoryjno-kantatowym oraz kameralnym - dawnym i współczesnym. Występuje w teatrach i salach koncertowych w kraju i za granicą, współpracując ze znakomitymi zespołami i dyrygentami. W swoim dorobku ma także wiele nagrań płytowych, szereg nagród i odznaczeń.

Z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej Marty Boberskiej, Polska Opera Królewska zaprasza na recital Artystki, podczas którego zabrzmi bliski jej sercu repertuar barokowy. Solistce towarzyszyć będzie zespół instrumentów dawnych Capella Regia Polona pod kierownictwem Krzysztofa Garstki.

Koncert zainaugurują dwie pierwsze części "Koncertu A-dur" na flet, skrzypce i wiolonczelę TWV 53:A2 Georga Philippa Telemanna. Ten znakomity przykład "Tafelmusik", czyli muzyki, która rozbrzmiewała podczas ucztowania arystokracji, wprowadzi publiczność w wyjątkowy nastrój radosnego świętowania. Następnie zabrzmi kantata "Non sa che sia dolore" Johanna Sebastiana Bacha. Choć kompozycja wyraża cierpienie z powodu konieczności rozstania z przyjacielem, to jednak wieńczy ją nuta nadziei na lepszą przyszłość.

Drugą część programu wypełni muzyka innego geniusza epoki baroku - Georga Friedricha Haendla. Twórca licznych oper i oratoriów pozostawił potomnym przebogaty wachlarz przejmujących arii, które "przewyższyły moc słów w wyrażaniu różnych namiętności". Zaklęte w wybranych fragmentach z oper emocje zostaną ożywione przez ciepło i ekspresję głosu znakomitej Jubilatki - Marty Boberskiej.

***

PROGRAM

Georg Phlipp Telemann

Koncert na flet, skrzypce, wiolonczelę, TWV 53:A2

Largo - Allegro

Johann Sebastian Bach

"Non sa che sia dolore", BWV 209

Sinfonia

Recytatyw: "Non sa che sia dolore"

Aria: "Parti pur e con dolore"

Recytatyw: "Tuo saver al tempo e l'eta contrasta"

Aria: "Recitti gramezza e pavento"

- PRZERWA -

Georg Friedrich Haendel

Uwertura z opery "Juliusz Cezar", HWV 17

Aria Kleopatry "Piangero la sorte mia" z opery "Juliusz Cezar", HWV 17 (akt III, scena I)

Aria Almireny "Lascia ch'io pianga" z opery "Rinaldo", HWV 7 (akt II, scena II)

"Concerto Grosso B-dur", HWV 325

Largo - Allegro

Aria Morgany "Tornami a vagheggiar" z opery "Alcina", HWV 34 (akt I, scena II)

WYKONAWCY

MARTA BOBERSKA - SOPRAN

CAPELLA REGIA POLONA

KRZYSZTOF GARSTKA - KLAWESYN, DYRYGENT

Szczegóły na www.operakrolewska.pl Bilety na www.ewejsciowki.pl