powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Ostatni koncert z cyklu Scena Nowej Muzyki

11 listopada o godz. 19.00 w Nowym Teatrze odbędzie się pokaz kompozycji multimedialnej "Mi-repris" w ramach cyklu Scena Nowej Muzyki.

Witold Lutosławski uchodzi powszechnie za twórcę, sięgającego w swej twórczości jedynie do konwencjonalnych źródeł dźwięku i tradycyjnych środków wykonawczych. Ok. 1960 r. kompozytor rozważał awangardową na owe czasy ideę utworu elektronicznego, czego śladem są nieznane notatki kompozytorskie zachowane w Archiwum Paula Sachera w Bazylei. Nazwa projektu nawiązuje do "Mi-parti", słynnej kompozycji Witolda Lutosławskiego, której francuski tytuł oznacza: "złożony z dwóch części równych ale różnorakich". Sens nowego tytułu ("Mi-repris" = "na wpół przejęte" a metaforycznie: "na wpół odzyskane") należy rozumieć dwojako: w powiązaniu z dwuczęściową formą projektu i w odniesieniu do realizacji nieistniejącego, choć zamierzonego utworu, którego idea zostanie "przejęta" i "odzyskana".

W pierwszej części Cezary Duchnowski, Paweł Hendrich i Marcin Rupociński przetwarzają zachowane szkice na muzykę, zgodnie z duchem, estetyką i możliwościami technologicznymi epoki, w której koncepcja została stworzona. Efektem będzie muzyka akusmatyczna. Drugą część stanowić będzie impresja kompozytorów, którzy oparli swoje pomysły zarówno na szkicach Lutosławskiego, jak i na jego idiomatycznym języku muzycznym. Powstała nowa forma wyrazu przenosi szkice niedokończonego utworu elektroakustycznego do współczesności i bazuje na rozwiązaniach niedostępnych dla Lutosławskiego. Kompozytorzy wykorzystują własne umiejętności, wiedzę i doświadczenie, wyniesione ze współpracy w ramach zespołu Phonos ek Mechanes. Dzięki temu "ożywiają" ideę Witolda Lutosławskiego własnymi zdobyczami estetycznymi, a przede wszystkim technologicznymi, dodając to tego ideę human electronics. Idea ta polega na sterowaniu parametrami muzyki elektronicznej za pomocą instrumentów muzycznych przy użyciu własnego oprogramowania komputerowego.

***

Program:

Paweł Hendrich, Marcin Rupociński, Cezary Duchnowski - Mi-repris, kompozycja multimedialna

Wykonawcy:

Paweł Hendrich - komputer 1

Cezary Duchnowski - komputer 2

Marcin Rupociński - komputer 3

Chain Ensemble:

Andrzej Bauer - wiolonczela, prowadzenie koncertu

Ewa Liebchen - flet

Rafał Jędrzejewski - flet

Ewa Paciorek - waltornia

Tomasz Bińkowski - waltornia

Krzysztof Bąkowski - skrzypce

Aleksandra Kupczyk - skrzypce

Magdalena Bojanowicz - wiolonczela