powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Festiwal Atlas of Transitions w Teatrze Powszechnym

Na przełomie października i listopada odbędzie się Festiwal Atlas of Transitions, organizowany przez Teatr Powszechny w Warszawie.

Program Festiwalu obejmuje przegląd spektakli oraz organizację warsztatów, wykładów i spotkań z udziałem kuratorów z wielu europejskich teatrów będących partnerami międzynarodowego projektu "Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe". Ideą festiwalu i produkcji prezentowanych w jego ramach jest rozwój społecznego potencjału wiedzy i świadomości na temat migracji, a także promocja dialogu międzykulturowego i zacieśnianie współpracy pomiędzy europejskimi instytucjami kultury.

W ramach Festiwalu zaprezentowane zostaną następujące spektakle:

- "Lawrence z Arabii" w reż. Weroniki Szczawińskiej (24.10 z napisami w j. ukraińskim, a 26.10 z napisami w j. angielskim)

- "Damaszek 2045" w reż. Omara Abusaady (27.10 z napisami w j. ukraińskim, a 29.10 z napisami w j. angielskim)

- "Włącz bojler. Niech czeka na mnie chociaż ciepła woda" w reż. Alicji Borkowskiej (30 i 31.10)

- "Hierarchia potrzeb" (na zdjęciu) w reż. Mattiasa Anderssona (3.11) - spektakl szwedzkiego Backa Teater z Göteborga, na zaproszenie Teatru Powszechnego prezentowany gościnnie w Nowym Teatrze w Warszawie (ul. Madalińskiego 10/16).

Z kolei 5 listopada na Scenie Małej Teatru Powszechnego odbędzie się projekcja dwóch filmów paradokumentalnych z cyklu "Saga" ("Spacerowanie", "Czekanie") autorstwa kolektywu ZimmerFrei. Kolektyw założony w Bolonii w 2000 roku przez Annę de Manincor, Massimo Carozziego i Annę Rispoli łączy w swojej twórczości różne języki i formy sztuki, od filmów dokumentalnych po wideo-art, tworzy instalacje dźwiękowe, sesje fotograficzne, spektakle, warsztaty i instalacje w przestrzeni publicznej.

Festiwal jest organizowany w ramach międzynarodowego projektu "Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe". Międzynarodowy projekt opiera się na długofalowej współpracy europejskich instytucji kulturalnych i edukacyjnych (2017-2020) i bazuje na innowacyjnych metodach łączących działania artystyczne, społeczne i badawcze. Teatr Powszechny w Warszawie wraz z Fundacją Strefa WolnoSłowa i Ośrodkiem Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego są polskimi partnerami projektu. Partnerami zagranicznymi z Włoch, Francji, Grecji, Szwecji, Albanii, Belgii i Egiptu są: ERT - Emilia Romagna Teatro Fondazione, Alma Mater Studiorum - Universita di Bologna, Cantieri Meticci, Skampa International Theatre Festival, Backa Teater, Motus Terrae, Tjeter Vizion, Théâtre de Lige, Le Channel scne nationale de Calais i Studio Emad Eddin.

Projekt realizowany jest w ramach międzynarodowego projektu Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe.

Projekt współfinansowany ze środków programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej.