powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Wystawa prac Grzegorza Bieniasa w Operze Krakowskiej

"Retrospekcja" to tytuł wystawy, która towarzyszy premierze "Snu nocy letniej" w Operze Krakowskiej. Prace Grzegorza Bieniasa, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, można będzie oglądać na Antresoli teatru do 20 grudnia 2019 roku.

Grzegorz Bienias urodził się we Włocławku. W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Od 1983 roku jest tam zatrudniony, obecnie na stanowisku profesora, i prowadzi Pracownię Rysunku. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek. Jest autorem ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. W latach 1983, 1986, 2006 był stypendystą MKiDN. W 2005 roku otrzymał stypendium Fundacji Pollock-Krasner.

Malarstwo Grzegorza Bieniasa, zaliczanego do grona peintre-graveurów (malarzy grafików wypowiadających się przy pomocy kreski malarskiej), wyróżnia się szczególnym wyczuciem rytmu, co łączy się z okolicznościami zorganizowania wystawy - premierą spektaklu baletowego. Jerzy Madeyski pisze w katalogu artysty: "W statyczny szkielet artysta wpisuje dynamiczny skos o różnym nachyleniu i masywności: obraz zaczyna żyć, wstępuje weń energia. Te zasadnicze rytmy są zmultiplikowane i wzmocnione tkanką podległych im drobnych rytmów linii o różnym zagęszczeniu, bądź punktów, pełniących podobną rolę; obraz zaczyna pulsować narzuconym mu przez artystę rytmem."

Prace zgromadzone na Antresoli Opery Krakowskiej pochodzą z różnych lat twórczości Grzegorza Bieniasa. Najstarszy - "Tandem" jest z 1988 roku, a najnowszy "Sjesta" z 2016 roku. Wybór podyktowany był związkami obrazów ze sceną, ruchem scenicznym, tancerzami i baletem. Wiele dzieł ma charakter figuratywny.

- Na moich obrazach trwa nieustanna i nierzeczywista wędrówka figur, malowanie wspomnień - epizodów z ich niby życia, niby ścieżek - mówi Grzegorz Bienias. - Opakowanie, ozdobne atrybuty, dekoracje, "strój", ograniczenie, poza, nerwowo skrywana tożsamość, obojętność i chłód. Czas, który upływa, jest lustrem, w którym się przeglądamy szukając potwierdzenia tak naprawdę jednak szukamy w nim zaprzeczenia procesu przemijania, przejścia na drugą stronę - tłumaczy artysta.

Wystawa na Antresoli Opery Krakowskiej jest otwarta podczas wszystkich spektakli oraz na godzinę przed ich rozpoczęciem. Będzie czynna do 20 grudnia 2019 roku.