powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bielsko-Biała. Teatr Polski wystawi "Pensjonat Pana Bielańskiego"

Teatr Polski w Bielsku-Białej wystawi komedię "Pensjonat Pana Bielańskiego" - zapowiada impresariat sceny. Spektakl wyreżyseruje Marek Gierszał, który wraz z Herbertem Kaluzą, dokonał tłumaczenie i adaptacji tekstu Carla Laufsa i Wilhelma Jacoby'ego.

Widzowie zobaczą pierwszą prezentację tuż przez świętami Bożego Narodzenia - 21 grudnia. Będzie to czwarta premiera na deskach bielskiego teatru w jego jubileuszowym 130. sezonie.

Akcja sztuki rozgrywa się w Krakowie za czasów zaboru austriackiego. Główny bohater - Maurycy Stolnik, ziemianin z Bronowic, odwiedza miasto zainspirowany notatką w gazecie o budowie w nim domu wariatów. Pragnie spędzić w nim choćby jeden wieczór. Pomóc ma mu w tym bratanek Alfred. Jego przyjaciel, młody malarz Kazimierz Czereśniak ma pomysł jak zdobyć pieniądze od Maurycego Stolnika bez konieczności odwiedzania prawdziwego domu wariatów.

Spektakl wyreżyseruje Marek Gierszał, znany już bielskiej publiczności z realizacji komedii "Kogut w rosole". Autorem scenografii jest Magdalena Kut, a projektantką kostiumów Hanna Sibilski. Muzykę skomponował Krzysztof Maciejowski. Autorem tekstów piosenek jest bielski poeta Juliusz Wątroba.

W obecnym sezonie Teatr Polski w Bielsku-Białej wystawił już "Beztlenowce" Ingmara Villqista oraz "Mistrza i Małgorzatę" Michała Bułhakowa. W listopadzie odbędzie się premiera monodramu o Kalinie Jędrusik "Wyspa Kaliny".

Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej". Do końca II wojny światowej działał jako zawodowa scena niemiecka, a od 1945 r. jako polska.