powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Na ul. Piotrkowskiej odsłonięto gwiazdę prof. Bolesława W. Lewickiego

Teoretyk filmu, krytyk i pedagog prof. Bolesław Włodzimierz Lewicki dołączył w czwartek do grona wybitnych postaci polskiej kinematografii, uhonorowanych w Łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej. Po południu zaplanowano odsłonięcie gwiazdy poświęconej Arturowi Rubinsteinowi.

- Spotykamy się w tym miejscu, żeby oddać hołd człowiekowi, dzięki któremu Łódź tuż po II wojnie światowej stała się kolebką i stolicą polskiej myśli filmowej i jest nią do dziś - powiedział podczas uroczystości wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Dodał, że gwiazda prof. Lewickiego jest naocznym dowodem na to, że twórcami polskiej kinematografii są nie tylko znakomici filmowcy. - Są wśród nich też osoby takie jak pan profesor, które wychowały pokolenia wybitnych twórców polskiego filmu. Dlatego ten dzień i ten moment jest dla nas taki ważny - zaznaczył.

Syn urodzonego w Łodzi krytyka oraz twórcy filmoznawstwa, jako niezależnej dyscypliny uniwersyteckiej w Polsce, przyznał, że dla niego ojciec był prawdziwą gwiazdą. - Był wspaniałym człowiekiem, genialnym ojcem. To był wspaniały facet. Bardzo szanuję jego zasługi dla kina i nauki. Zaszczepił we mnie miłość do filmu, choć sam mam inne zainteresowania zawodowe, bo jestem muzykiem - mówił wzruszony Andrzej Lewicki po odsłonięciu gwiazdy, którą na najsłynniejszym łódzkim deptaku wmurowano w okolicach numeru 70.

Została ona ufundowana przez Uniwersytet Łódzki oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi. Jej odsłonięcie zainaugurowało 10. edycję Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

Bolesław Włodzimierz Lewicki urodził się w 1908 roku we Lwowie. Był m.in. współzałożycielem Lwowskiego Klubu Filmowego Awangarda i recenzentem w "Słowie Polskim" i "Gazecie Lwowskiej". Więzień obozów koncentracyjnych: Auschwitz, Gross-Rosen, Dachau, Flossenburg i Pottenstein.

Z łódzką Szkołą Filmową związał się od samych jej początków. Pełnił w niej m.in. funkcje dziekana pionu naukowo-oświatowego, prodziekana wydziału reżyserii i rektora. W 1959 r. na Uniwersytecie Łódzkim stworzył i prowadził Zakład Wiedzy o Filmie (obecnie Katedra Mediów i Kultury Audiowizualnej). Wykładał na Uniwersytecie Gdańskim, był także m.in.: dyrektorem programowym Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

Zmarł w lipcu 1981 roku w Łodzi.

Także w czwartek na ul. Piotrkowskiej, "zabłyśnie" gwiazda światowej sławy pianisty Artura Rubinsteina. Uroczyste jej odsłonięcie będzie częścią trwającego w Łodzi VI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Artura Rubinsteina.

Łódzka Aleja Gwiazd wzorowana jest na hollywoodzkiej Walk of Fame. Inicjatorem jej powstania w 1996 r. był Jan Machulski, a projektantem gwiazdy Andrzej Pągowski. Pierwsza mosiężna gwiazda Andrzeja Seweryna została wmurowana dwa lata później.

Dotąd odsłonięto ponad 70 gwiazd, którymi uhonorowano zasłużonych dla polskiej kinematografii m.in. reżyserów - Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdę, Romana Polańskiego, Krzysztofa Zanussiego, Janusza Morgensterna, Stanisława Bareję; aktorów - Krystynę Jandę, Janusza Gajosa, Gustawa Holoubka, Wojciecha Pszoniaka, Leona Niemczyka i Tadeusza Łomnickiego oraz twórców muzyki filmowej - Wojciecha Kilara, Zbigniewa Preisnera, Piotra Hertla, Henryka Kuźniaka, a także operatorów, i twórcę plakatów filmowych, teatralnych i festiwalowych Andrzeja Pągowskiego.