powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Pani Stefa" jako zapowiedź Festiwalu Korczak

22 października w Muzeum Warszawskiej Pragi odbędzie się pokaz specjalny projektu "Pani Stefa", zrealizowanego przez Polski Ośrodek ASSITEJ w ramach projektu Korczak Laboratorium vol 2.

Korczak Laboratorium vol. 2

Pani Stefa

Druga edycja projektu realizowanego przez ASSITEJ Polska, którego głównym punktem jest stworzenie w Muzeum Warszawskiej Pragi "żywego muzeum" Janusza Korczaka. W przestrzeni wystawienniczej, zamiast eksponatów i muzealnych plansz, historię opowiadać będą dzieci, młodzież i aktorzy.

Do takiego finału projektu doprowadzi cykl warsztatów realizowanych przez pedagogów oraz profesjonalnych artystów różnych dziedzin. Poprzednia edycja poświęcona była młodości Janusza Korczaka. Kolejna dotyczy Stefanii Wilczyńskiej, wieloletniej przyjaciółki i współpracowniczki Korczaka.

PANI STEFA. O niej samej, skromnej i zdystansowanej historia praktycznie zdaje się milczeć (kluczowa jest tu rola książki Magdaleny Kicińskiej pt. "Pani Stefa" przywracająca ją naszej kulturze). Część podstawowych faktów z życia Stefanii Wilczyńskiej owiana jest tajemnicą, a ona cały czas pozostaje ukryta w cieniu Janusza Korczaka i jego dorobku. Wiemy, że współpracowali ze sobą przez całe życie, że część kluczowych rozwiązań pedagogiki Korczakowskiej była wynikiem ich rozmów czy wręcz pomysłami Wilczyńskiej. To ona kierowała Domem sierot, kiedy Korczak został powołany do wojska. Jedna z jej wychowanek pisała: "Pani Stefa była z nami cały czas. Wstawała przed nami, ostatnia kładła się spać, nawet chora nie przerywała pracy. (...) Wysoka, w czarnym fartuchu, włosy ostrzyżone po męsku, zawsze uważna i czujna, nawet podczas odpoczynku pamiętała o każdym dziecku. W nocy wstawała, by przykryć dzieci, wysadzić moczące się, dowiedzieć się, czemu któreś jęczy przez sen. (...) Dom był pełen pani Stefy, czuliśmy wszędzie jej myśl, troskę". Przed wojną Wilczyńska wyjeżdża z kraju, jednak wraca w 1939 roku, by być z ukochanymi dziećmi i Korczakiem do końca.

Projekt KORCZAK LABORATORIUM skupia się na propagowaniu myśli i dorobku Janusza Korczaka, kierując uwagę swoich odbiorców, nie na śmierć wielkiego pedagoga, ale na jego życie i poglądy. Pierwsza edycja koncentrowała się na młodości autora "Króla Maciusia Pierwszego", by budować alternatywę dla utrwalonej w zbiorowej świadomości postaci "starego doktora" i prezentować Korczaka jako osobowość dynamiczną, często szarpaną sprzecznościami, ale zawsze wierną swoim przekonaniom i wartościom. KORCZAK LABORATORIUM vol 2 ma być kontynuacją pracy z młodymi ludźmi nad postacią Janusza Korczaka. Efekt tej pracy będzie skierowany do ich równolatków na zasadzie edukacji rówieśniczej. Centralnym tematem jest przyjaźń i współpraca między Januszem Korczakiem a Stefanią Wilczyńską, projekt ma przywracać jej należne miejsce w historii i w kulturze.

Pokazy:

22-25 października, godz. 10, 11, 12, 13 w Muzeum Warszawskim Pragi

(ul. Targowa 50/52). Wstęp wolny.

Partnerem projektu jest Muzeum Warszawskiej Pragi | Muzeum Warszawy

Reżyseria, scenografia, kostiumy: Wojciech Faruga

Tekst: Weronika Murek

Występują: Irena Wójcik, Sebastian Królikowski, Andrzej Michalski oraz studenci Szkoły Aktorskiej Machulskich, a także uczestnicy warsztatów odbywających się w ramach projektu

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2019.

Assitej Polska 2019

Polski Ośrodek ASSITEJ jest jednym z 74 narodowych ośrodków Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży (Association Internationale du Théâtre Pour l'Enfance et la Jeunesse). Powstał w 1981 roku, dzięki inicjatywie i staraniom Haliny Machulskiej - aktorki, reżysera, ale przed wszystkim pedagoga z pasją. Powstał, aby inspirować i promować nowatorskie inicjatywy w dziedzinie teatru dla dzieci i młodzieży, zająć się edukacją teatralną, inicjować wymianę doświadczeń między twórcami, przyczynić się do rozwoju dramaturgii i krytyki teatralnej poświęconej szczególnie teatrowi dla dzieci i młodzieży.

***

12 listopada rusza 23. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK. Festiwal od lat prezentuje najciekawsze produkcje teatralne z kraju i zagranicy, które uzupełnia bogaty program dodatkowych działań, warsztatów i wydarzeń performatywnych.

W programie Festiwalu znajdą się propozycje zarówno dla najmłodszych w, już od 1 roku życia, jak i dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. Jak co roku Festiwal opanuje wiele przestrzeni miejskich: STUDIO teatrgaleria, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Teatr WARsawy, Och-Teatr, Teatr Żydowski, Teatr Guliwer oraz Teatr Baj, które wspólnie stworzą "Ośrodek Badań i Działań Futurologicznych Młodych". 23. edycja Festiwalu odbywa się bowiem pod hasłem REPUBLIKA MARZYCIELI rozumianym jako spojrzenie w przyszłość.

- Chcemy rozmawiać o tym, co nas czeka. Marzyć o tym, w jakim świecie chcielibyśmy żyć w przyszłości i przestrzegać przed zagrożeniami takimi jak choćby te płynące ze zmian klimatycznych i skażenia środowiska - mówi Wojciech Faruga, dyrektor Festiwalu.

Festiwal KORCZAK został stworzony w 1994 roku przez Halinę Machulską i Macieja Wojtyszko. Od samego początku promował innowacyjne działania na styku edukacji i teatru, wywodzące się z fascynacji myślą autora "Króla Maciusia I". Od samego początku był programowany jako "wielkie święto małego człowieka", dla którego teatr stawał się miejscem spotkania i dialogu, a partnerstwo, szczerość i szacunek najważniejszymi wartościami w rozmowie z młodym Widzem.