powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Wkrótce "Aida" na scenie Teatru Muzycznego Roma

26 października w Teatrze Muzycznym Roma odbędzie się premiera musicalu "Aida" w reż. Wojciecha Kępczyńskiego.

"Aida" to musical skomponowany przez legendę muzyki pop Eltona Johna do słów Tima Rice'a, jednego z najbardziej znanych autorów tekstów do licznych musicali. Autorami libretta (opartego na motywach z opery Giuseppe Verdiego pod tym samym tytułem) są: Linda Woolverton, Robert Falls i David Henry Hwang, a oryginalna inscenizacja została wyprodukowana przez Disney Theatrical Productions. Miejscem akcji jest starożytny Egipt, a fabuła opowiada o zakazanej miłości Aidy, nubijskiej księżniczki wziętej do niewoli przez Egipcjan, i Radamesa, kapitana egipskiej armii zaręczonego z Amneris, córką faraona.

Premiera na Broadwayu odbyła się 23 marca 2000 roku i przez ponad cztery lata zagrano tam prawie dwa tysiące przedstawień tego tytułu. Musical otrzymał 4 nagrody TONY - najważniejsze amerykańskie nagrody teatralne - oraz nagrodę Drama Desk Award, a album z muzyką ze spektaklu - nagrodę GRAMMY. Time Magazine zaliczył to przedstawienie dziesięciu najlepszych produkcji teatralnych roku 2000. W recenzji magazynu "Entertainment Weekly" znalazło się zdanie: "To bardzo poruszająca i przejmująca opowieść".

Po broadwayowskiej premierze inscenizacje tego tytułu pokazywane były w krajach na całym świecie - m.in. w Australii, Czechach, Holandii, Kanadzie, Korei, Japonii, Peru, Szwajcarii, a także na Wegrzech i we Włoszech - ale jak dotąd musical "Aida" nie był jeszcze wystawiany w Polsce. Polska prapremiera w Teatrze Muzycznym ROMA planowana jest na 26 października 2019 roku. Otwarte przesłuchania do ról, na które zgłosiło się blisko pół tysiąca kandydatów, odbyły się na przełomie marca i kwietnia. Na ich podstawie wyłoniony został czterdziestoczteroosobowy zespół aktorów, wokalistów i tancerzy, który wystąpi w tym spektaklu.