powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Legnica. "Wyzwolenia" ruszają w objazd Teatr Polska

W sobotę 19 października inspirowana dramatem Stanisława Wyspiańskiego sztuka Magdy Drab wyreżyserowana w legnickim Teatrze Modrzejewskiej przez Piotra Cieplaka rozpoczyna w lubuskich Żarach podróż w 11. edycji programu Teatr Polska. Kolejne przystanki objazdu to: Złotoryja, Brzeg Dolny, Jarocin, Konin i Chojnów.

"Trzeba było talentu, młodzieńczego tupetu i autoironicznej odwagi Magdy Drab, by przepisać na nowo i nadać współczesny język oraz sens dramatowi Wyspiańskiego sprzed ponad 115 lat. Potrzebny był reżyserski talent i doświadczenie Piotra Cieplaka, by - wespół ze świetnie zestrojoną drużyną aktorską - całość precyzyjnie poskładać w spektakl tyleż groteskowo śmieszny, co przerażający" - pisałem po wiosennej premierze przedstawienia nagrodzonego owacją na stojąco.

W opublikowanej we wrześniu ankiecie miesięcznika Teatr "Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019" krytycy Jacek Sieradzki i Henryk Mazurkiewicz uznali tę realizację za najlepsze przedstawienie sezonu na polskich scenach. Wcześniej Komisja Artystyczna 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej nagrodziła tekst Magdy Drab jako najlepszy w konkursie. Recenzje przedstawienia, które 12 października wystawiono także na 24 Konfrontacjach Teatralnych w Lublinie są świetne.

Tomasz Domagała, http://domagalasiekultury.pl: "Spektakl jest arcydziełem teatru. Wszystko tam jest skończone i spełnione. Tekst Drab, reżyseria Cieplaka, ruch sceniczny Leszka Bzdyla, scenografia Andrzeja Witkowskiego, wreszcie muzyka Pawła Czepułkowskiego i Michała Litwińca. Błyszczy zespół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy z Magdaleną Drab na czele: Magda Skiba, Ewa Galusińska, Magda Biegańska, Zuza Motorniuk, Małgorzata Urbańska, Katarzyna Dworak, Małgorzata Patryn, Gabriela Fabian, Anita Poddębniak, Paweł Palcat, Bogdan Grzeszczak, Bartosz Bulanda, Robert Gulaczyk, Rafał Cieluch, Mateusz Krzyk. "Wyzwolenia" to jedno z najlepszych przedstawień minionego sezonu, wzór sposobu, w jaki powinno się w teatrze myśleć o polskiej klasyce. Żywej".

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl: "Wyzwolony od powinności wobec ojczyzny, zbuntowany przeciw wzorcom narzucanym przez Kościół i szkołę, niepodległy duch Gombrowicza unosił się nad legnicką sceną podczas premiery "Wyzwoleń" Magdy Drab. Bazując na tekście młodej dramatopisarki starszy o pokolenie Piotr Cieplak stworzył frapujący, smutno-śmieszny spektakl o koszmarze nasiąkania polskością".

Dominik Gac, Teatralny.pl: "Legnickie przedstawienie wydaje się wręcz aktualizacją doskonałą - sztuką napisaną od nowa, ale na ten sam temat. Ktoś zapyta - po co, skoro mamy pierwowzór? Choćby dlatego, że efekt współpracy Drab i Cieplaka jest bliższy współczesnemu widzowi. Do zrozumienia legnickiego spektaklu nie potrzeba znajomości arcydramatu Wyspiańskiego, tłumaczy się bowiem sam, a na dodatek efektownie i mądrze bawi".

Dla legnickiego teatru tegoroczny objazd z "Wyzwoleniami" będzie siódmą artystyczną wędrówką w programie Teatr Polska, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Celem tej inicjatywy jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych.

Tegoroczny jesienny objazd odbędzie się w roku stulecia powstania najsłynniejszej podróżującej grupy teatralnej, jaką była "Reduta" Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego. Po prezentacji w Żarach legnicki spektakl wystawiony zostanie kolejno w: Złotoryi (29), Brzegu Dolnym (30 października), a także w Jarocinie (5), Koninie (6) i Chojnowie (26 listopada).