powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Recital Szymona Komasy w Studio teatrgalerii

W czwartek zapraszamy na pierwszy warszawski recital pt. "Portret" Szymona Komasy uważanego za jedno z największych odkryć śpiewu operowego ostatnich lat - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa stołecznego Studio teatrgalerii Marta Bartkowska.

W programie recitalu znajdą się pieśni Mahlera, Rachmaninowa, Poulenca, Finziego i Barbera, a śpiewakowi akompaniować będzie Michała Rota.

"Baryton, który z równym powodzeniem śpiewa opery i piosenki Mieczysława Fogga. Szymon Komasa, jeden z najzdolniejszych polskich śpiewaków" - oceniła krytyk Anna S. Dębowska.

Urodzony w Poznaniu Szymon Komasa jest synem wokalistki i konsultantki muzycznej Giny Komasy oraz aktora Wiesława Komasy, bratem reżysera Jana Komasy, wokalistki Marii Komasy i Zofii Komasy.

Naukę muzyki rozpoczął w wieku 7 lat od gry na wiolonczeli. Studia gry na tym instrumencie ukończył dyplomem średniej Szkoły Muzycznej nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. W 2004 r. rozpoczął studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Ukończył je w 2009 r. dyplomem z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczął podyplomowe studia śpiewu operowego w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, a następnie kontynuował naukę śpiewu w prestiżowej Juilliard School of Music w Nowym Jorku (Artist Diploma of Opera Singing w klasie śpiewu Edith Wiens).

Jest laureatem i zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów operowych, m.in. BBC Cardiff Singer of the World (2011), Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Veronici Dunne w Dublinie w (2011), Międzynarodowego Konkursu im. Marcelli Sembrich-Kochańskiej w Nowym Jorku (2014), a także pieśniarskich - Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2009).

Zadebiutował partią Schaunarda w "La Boheme" w Teatro Filharmonico / Arena di Verona we Włoszech (2009). Z recitalami pieśni wystąpił w Carnegie Hall w Nowym Jorku (2012) oraz w Wigmore Hall w Londynie (2012).

Śpiewa w teatrach operowych w Polsce i za granicą. Obok klasycznych partii operowych takich kompozytorów jak: Mozart, Bellini, Donizetti i Verdi - artysta wykonuje partie w operach współczesnych kompozytorów jak Korine Fujiwara i Paweł Mykietyn.

W tym roku podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Classics na nagranie czterech albumów solowych.

Recital Komasy rozpocznie się w czwartek o godz. 19.30 na Dużej Scenie im. J. Szajny w Studio teatrgalerii.