powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Piekoszów. Wkrótce I Festiwal "Konfrontacje kultur"

"Konfrontacje kultur" to innowacyjny na skalę ogólnopolską festiwal realizowany przez Bibliotekę Centrum Kultury w Piekoszowie (woj. świętokrzyskie), podczas którego widzowie będą mogli zobaczyć konfrontacje 6 dziedzin: muzyki, malarstwa, fotografii, tańca, literatury i teatru.

Co więcej, widzowie będą oceniać występy - zwycięzcy poszczególnych konfrontacji wezmą udział w gali finałowej, podczas której wręczona zostanie nagroda Grand Prix Festiwalu dla wybranego laureata.

Zapraszamy do zapoznania się z tegorocznymi artystami Festiwalu "Konfrontacje Kultur". Dodatkowo podczas wydarzenia zaprezentują się artyści amatorzy, którzy działają w wyżej wymienionych dziedzinach kultury w naszym regionie. Będzie to świetna okazja do obejrzenia prac osób, które mieszkają tuż obok nas, a które szlifują swój talent często w domowym zaciszu.

PROGRAM FESTIWALU KONFRONTACJE KULTUR 2019

CZWARTEK 24 PAŹDZIERNIKA

LITERATURA:

Spotkanie autorskie z Jackiem Fedorowiczem urodzonym w 1937 roku autorem 10 książek, satyrykiem, aktorem. Postanowieniem z 4 grudnia 2007, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Order ten odebrał 21 marca 2011 z rąk Bronisława Komorowskiego. W 2009 otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Miejsce: Biblioteka, ul. Częstochowska 66, 26-065 Piekoszów. Godzina 17.00.

TEATR:

Spektakl w wykonaniu Teatru Old Timers Garage autorstwa Marka Pitucha w reżyserii Jakuba Ehrlicha pt. "Żona do adopcji". To klasyczna komedia pomyłek, będąca afirmacją tradycyjnych wartości - przyjaźni, miłości, rodziny, ojcostwa i macierzyństwa.

Miejsce: Centrum Kultury, ul. Kolejowa 2, 26-065 Piekoszów. Godzina 19.00.

UWAGA! Wstęp na spektakl "Żona do adopcji" wyłącznie z zaproszeniami! Zaproszenia do odbioru w Bibliotece Centrum Kultury w Piekoszowie przy ul. Częstochowskiej 66 w godzinach pracy biblioteki.

--

PIĄTEK 25 PAŹDZIERNIKA

FOTOGRAFIA:

Wernisaż wystawy prac autorstwa Krzysztofa Zająca, którego prace eksponowane były na ponad 80 Międzynarodowych Salonach Fotograficznych w 29 krajach. Dziewięć wystaw indywidualnych i dziewiętnaście problemowych wystaw zbiorowych. W 2015 roku został uhonorowany tytułem Excellence FIAP (Fédération Internationale de I'Art Photographique). Jest laureatem kilkudziesięciu konkursów fotograficznych, m.in.: Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego PRZEDWIOŚNIE 38/2015, 39/2016 i 41/2018, Srebrnym Medalistą XV MBK >S-AVE THE E-ART< 2012, zdobywcą Nagrody II Stopnia XVI MBK DEFINICJA PRZESTRZENI/SPACE DEFINITION 2014, laureat BZ WBK Press Foto 2015 i GRAND PRESS PHOTO 2015.

W 2015 roku w eliminacjach krajowych został Reprezentantem Polski na World Photographic CUP 2016 w czterech kategoriach. Jest laureatem 12 edycji WKF NATIONAL GEOGRAPHIC 2016.

Miejsce: Biblioteka, ul. Częstochowska 66, 26-065 Piekoszów. Godzina 17.00.

TANIEC:

Spektakl Kieleckiego Teatru Tańca "Zobacz jazz". Teatr istnieje jako jeden z trzech instytucjonalnych teatrów tańca w Polsce. Teatr zadebiutował spektaklem Uczucia, którego premiera odbyła się w grudniu 1995 roku na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Od 2013 roku jest to instytucja artystyczna, wpisana do rejestru Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Widowisko "Zobacz Jazz" to spektakl, którego całość tworzą dwie kompozycje choreograficzne: "Hymn of Life" stworzony przez Jean Claude Marignale /Mister Dynamite/ oraz "Golden Ages" stworzony przez Jean Charles Zambo. Widowisko Kieleckiego Teatru Tańca to podróż w głąb kultury tańca jazzowego, jego barwnej historii oraz różnorodnych odmian, które dziś odkrywamy na nowo.

Miejsce: Centrum Kultury, ul. Kolejowa 2, 26-065 Piekoszów. Godzina 19.00.

UWAGA! Wstęp na widowisko "Zobacz Jazz" wyłącznie z zaproszeniami! Zaproszenia do odbioru w Bibliotece Centrum Kultury w Piekoszowie przy ul. Częstochowskiej 66 w godzinach pracy biblioteki.

--

SOBOTA 26 PAŹDZIERNIKA

MALARSTWO:

Wernisaż wystawy prac autorstwa Przemysława Suligi, absolwenta artystycznych studiów magisterskich - Instytut Sztuk Pięknych - Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach z 2009 r. Stopień doktorski w dziedzinie Sztuki Piękne - Instytut Sztuk Pięknych - Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w 2015 r. Jego twórczość oparta jest na podstawach języka geometrii.

Współpracuje ze środowiskiem artystycznym skupionym wokół nurtu Geometrii Dyskursywnej. Swoje prace prezentuje na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jego prace wystawiane były m.in. w: Paryżu, Scheersbergu, Wilnie, Gdańsku, Rzeszowie, Warszawie, Cieszynie, Kielcach.

Miejsce: Centrum Kultury, ul. Kolejowa 2, 26-065 Piekoszów. Godzina 17.00.

MUZYKA:

Koncert zespołu rockowego Kobranocka. Powstały w latach osiemdziesiątych zespół jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli gatunku. Warto zwrócić uwagę na świetne teksty piosenek, które stawały się ogólnopolskimi przebojami m.in.: Kocham Cię jak Irlandię, I nikomu nie wolno się z tego śmiać czy List z pola boju.

Miejsce: Centrum Kultury, ul. Kolejowa 2, 26-065 Piekoszów. Godzina 19.00.

--

NIEDZIELA 27 PAŹDZIERNIKA

GALA FINAŁOWA FESTIWALU:

Koncert finałowy z występami artystów z terenu gminy Piekoszów oraz gwiazdy wieczoru po której wręczona zostanie statuetka GRAND PRIX festiwalu przedstawicielowi gatunku kultury, który w oczach odbiorców zdobył największe uznanie. Wystąpi również GRUPA BOHEMA.

Miejsce: Centrum Kultury, ul. Kolejowa 2, 26-065 Piekoszów. Godzina 16.00.