powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Siódma Recepta w Starej Aptece

W poniedziałek, 21 października o godz. 18 odbędzie się siódma Recepta w Starej Aptece, w ramach której zaprezentowany zostanie film "Over the Limit" Marty Prus. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką. Wstęp wolny.

Pełnometrażowy debiut dokumentalny Marty Prus stał się objawieniem światowych festiwali, zdobywając uznanie krytyków i zachwyt widowni. Film został nazwany przez magazyn Variety "Czarnym łabędziem" dokumentu.

Rosjanka Margarita Mamun trenuje gimnastykę artystyczną. Film przedstawia decydujący rok w jej życiu: Margarita stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego. Dziewczyna jest wykończona wielogodzinnymi treningami, udziałem w różnych zawodach i rozłąką z bliskimi. W przygotowaniach do Igrzysk pomagają jej dwie trenerki, reprezentujące różne podejścia do sportowego sukcesu i wchodzące z bohaterką w odmienne relacje. Film w emocjonalny sposób opowiada o psychicznych kosztach, jakie niesie ze sobą uprawianie wyczynowego sportu. Pokazuje, jak dążenie do mistrzostwa łączy się z brutalnym hartowaniem charakteru zawodniczki.

Marta Prus (ur. 1987) - reżyserka. W 2016 roku skończyła reżyserię na PWSFTViT w Łodzi. Wcześniej studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W dzieciństwie trenowała gimnastykę w klubie sportowym IKS AWF w Warszawie, później chodziła do szkoły baletowej i uprawiała taniec współczesny. Pierwszy krótkometrażowy dokument Prus VAKHA I MAGOMED o uchodźcach z Czeczeni został nagrodzony na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie (Nagroda za krótkometrażowy film dokumentalny), otrzymał także nagrodę główną na Festiwalu w Greboble, Essex i Florencji. Dwa lata później powstała OSIEMNASTKA, która podobnie jak poprzedni film reżyserki, spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Dokument był pokazywany na wielu festiwalach i przeglądach filmowych w Polsce i na świecie. Film o młodym narkomanie MÓW DO MNIE otrzymał Nagrodę dla najlepszej etiudy dokumentalnej na Festiwalu Łodzią po Wiśle, nagrodę na Festiwalu Młodzi i Film oraz Grand Prix na Festiwalu Solanin. OVER THE LIMIT jest jej pełnometrażowym debiutem dokumentalnym.

***

OVER THE LIMIT

Scenariusz i reżyseria: Marta Prus

Występują: Amina Zaripova

Zdjęcia: Adam Suzin

Muzyka: Mikołaj Stroiński, Maciej Palmowski

Montaż: Maciej Pawliński

Dźwięk: Maciej Pawłowski

Producenci: Maciej Kubicki, Anna Kępińska

Rok produkcji: 2017

Czas trwania: 74 minuty