powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Litwa. IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej"

Uroczyste otwarcie festiwalu 24 października w Teatrze na Pohulance (Rosyjskim Teatrze Dramatycznym) premierą spektaklu "Dziewczynki" wg Ireneusza Iredyńskiego w wykonaniu Polskiego Teatru "Studio" w Wilnie. W dniach 24-28 października Wilno, Rudomino i Rudziszki staną się miejscem prawdziwych przeżyć teatralnych.

Dzień 1, 24 października (czwartek)

12.00

Studio Teatralne "Ferdydurke" Domu Polskiego w Tomsku (Rosja)

"Portret" Sławomira Mrożka

Wielofunkcyjny Ośrodek Kultury w Rudominie

To skrócona wersja sztuki Sławomira Mrożka. Jej tematyka jest osadzona w PRL w latach 60-tych, w czasach, kiedy burzono kult Stalina. Po 15 latach wychodzi z więzienia Anatol, zrehabilitowany bojownik przeciwko reżimowi komunistycznemu, który był aresztowany w wyniku doniesienia na niego przez jego przyjaciela Bartodzieja - przekonanego komunisty. Teraz byli przyjaciele spotykają się, aby omówić swoje poglądy polityczne.

My, Studio Teatralne "Ferdydurke" (Tomsk, Rosja), chcieliśmy porozmawiać z publicznością na temat stalinizmu, który, niestety, znów stał się aktualny w Rosji. Jednak podczas pracy nad sztuką która trwała cały rok, zdaliśmy sobie sprawę, że sztuka Mrożka jest szersza niż temat kultu Stalina albo innego przywódcy czy lidera, szerszy niż temat myślenia paternalistycznego nieodłącznie związanego z postaciami sztuki. Nasz spektakl dotyczy człowieka w zmieniającym się świecie, jego lęków i radości, marzeń i problemów życiowych, miłości i nadziei.

Teatr: Studi Teatralne "Ferdydurke" Domu Polskiego w Tomsku

Reżyseria: Liubow Siomczyna

Scenografia: Liubow Siomczyna

Muzyka: Chet Baker "Picture Of Heath", Ray Anthony "What can I say", Czejanda "Warszawa, miasto uśmiechu" R. Żylinski do słów: K. Winkler, "Zbudujemy nową Polskę" H. Swolkien do słów Z. Przyrowski, "", J. Hajt do słów P. German, "Marsz lotników Polskich" S. Latwis do słów . Zasuszanka.

Obsada:

Bartodziej: Aleksej Wojtowicz

Anatol: Stanisław Dorabiałło

Oktawia: Olga Gulewska

Anabella: Natalia Swada

Psychiatra, czytelnik 4: Liubow Siomczyna

zytelnik Nr 1: Małgorzata Iwnicka

zytelnik Nr 2: Eugieniusz Didenko

zytelnik Nr 3 : Helena Zrażewska

Produkcja: Studi Teatralne "Ferdydurke" Domu Polskiego w Tomsku

Czas trwania: 100 minut bez przerwy.

*

14.00

Warsztaty teatralne z aktorką Magdaleną Bochan-Jachimek (Polska)

Dom Kultury Polskiej w Wilnie

Zajęcia będą oparte są na metodach Stanisławskiego, Czechowa, Jesse, Chubbuck, Boala, a także własnych doświadczeniach aktorki.

Magdalena Bochan-Jachimek to (współpracująca m.in. z Teatrem BOTO, Gdyńskim Centrum Kultury), improwizatorka, instruktorka teatralna, reżyserka, producentka. A także magister inżynier ochrony środowiska. Współczesna kobieta renesansu. Prowadzi warsztaty teatralne "W Kaczych Butach", autorskie imprezy Teatrzyk Bezwstydny oraz Teatrzyk Młodego Artysty, a bywa, że i Konferencję Rybną. Produkuje spektakle, w których gra. Najnowszy to jej drugi monodram "Złota Rybka przed 40-tką", który jest jej debiutem dramaturgicznym. Szydełkuje, maluje, czasem zrobi stolik. A, i wydała podręcznik do zajęć teatralnych. Wileńskiej publiczności znana ze spektaklu "Mamy problem. Monodram macierzyński".

Aktorskie Master Class to warsztaty dla osób, które mają doświadczenie sceniczne i szukają sposobu, żeby podszkolić swój kunszt aktorski. Poszukamy sposobów i narzędzi, aby grane postaci były bardziej wiarygodne, a emocje prawdziwsze.

Na warsztatach będą wykorzystywane wybrane sceny ze scenariuszy filmowych oraz teatralnych i będą koncentrowały się na:

- uruchamianiu emocji

- tworzeniu i utrzymywaniu postaci

- monologu wewnętrznym

- interpretacji tekstu

- ruchu scenicznym.

*

18.30

Wernisaż wystawy grafiki litewskiego artysty Vilmasa Narečionisa do spektaklu "Zagubieni we mgłach"

Teatr na Pohulance (Rosyjski Teatr Dramatyczny)

Kilka słów od autora wystawy: "... Nie próbowałem zilustrować scen "Zagubieni we mgłach". Wizualizacje pojawiają się jako wędrująca "mgła" przez stapianie prawdziwego świata, a tym samym rozciągając ziemię do warstwy po drugiej stronie mgły. Na boku, gdzie cisza zamienia się w objętości, gdzie powstają ciągle zmieniające się istoty".

*

19.00

Uroczyste otwarcie festiwalu

Polski Teatr "Studio" w Wilnie

"Dziewczynki" wg Ireneusza Iredyńskiego

Teatr na Pohulance (Rosyjski Teatr Dramatyczny)

Żądza władzy, okrucieństwo, żartobliwość, wewnętrzne tragedie kobiet - wszystko to w widzimy w tragifarsie I. Iredyńskiego. Spektakl "Dziewczynki" w reżyserii L. Kiejzik przedstawia historię sześciu absolutnie różnych kobiet, połączonych jednym celem - dążeniem do władzy nad światem. W tym celu zostaje utworzony feministyczny, nielegalny klub, którego przewodniczącą jest Justyna. Spokój wśród kobiet trwa niedługo, po nadejściu Bożeny klub przeżywa wstrząs...

Czy żądza władzy to pokusa, siła niszcząca czy zaszczyt? Czy w dążeniu do władzy nadal aktualna jest moralność i kobieca solidarność? Pytania pozostają otwarte, a odpowiedzi każdy może znaleźć, oglądając spektakl "Dziewczynki".

Reżyseria: Lila Kiejzik

Scenariusz: Sławomir Gaudyn

Scenografia: Edward Kiejzik

Muzyka: Rafał Jackiewicz

Światła i dźwięk: Artur Armacki

Obsada:

Justyna Kossowska: Lucja Kołpak

Anna Orwiełło: Małgorzata Wasilewska

Irena Dębska: Alina Masztaler

Ewa Skubisz: Katarzyna Wolejko

Kajka: Gabriela Nowicka

Bożena Świnoga: Justyna Stankiewicz

Produkcja: Polski Teatr "Studio" w Wilnie

Czas trwania: 90 min bez przerwy.

***

Dzień 2, 25 października (piątek)

11.00

Briefing prasowy

Spotkanie z dyrektorami teatrów prowadzi krytyk i prosument kultury, redaktor naczelny "Gazety Świętojańskiej" Piotr Wyszomirski

"Sakwa" M.K. Paco 1/2

*

12.00

Teatr Polski im. J. I. Kraszewskiego w Żytomierzu (Ukraina)

"Opętana" wg. Łesi Ukrainki

Centrum Kultury w Rudziszkach

Jak można kochać nieprzyjaciół swoich? Opętana to spotkanie Starego i Nowego Testamentu w osobach prorokini Miriam i samego Mesjasza. Po śmierci Jezusa na krzyżu, Miriam pozostaje sama patrząc na umęczonego i zabitego Jezusa. Zmartwychwstanie Mesjasza było punktem zwrotnym w jej umyśle. Dopiero, w ostatnich chwilach swojego życia, pod gradem kamieni oddaje swoje życie, ciało i duszę z miłości i w imię Miłości. Jednak czy kochając swoich oprawców?

Reżyseria: Mikołaj Warfołomiejew

Scenariusz: Mikołaj Warfołomiejew

Scenografia: Mikołaj Warfołomiejew

Muzyka: Mikołaj Warfołomiejew, Świetłana Kuzmenko

Obsada:

Miriam - Świetłana Kuzmenko

Mesjasz - Aleksandr Żewako

Johanna - Kristina Warfołomiejewa

Starzec - Andrzej Żewako

Służący - Władysław Hański

Produkcja: Teatr Polski im. J. I. Kraszewskiego w Żytomierzu

Czas trwania spektaklu: 80 min bez przerwy.

*

14.00

Warsztaty teatralne z aktorką Magdaleną Bochan-Jachimek (Polska)

Dom Kultury Polskiej w Wilnie

Zajęcia będą oparte są na metodach Stanisławskiego, Czechowa, Jesse, Chubbuck, Boala, a także własnych doświadczeniach aktorki.

*

15.00

Spacer śladami Wilna Teatralnego

Przewodnik Mirosława Naganowicz

Dom Kultury Polskiej w Wilnie

Teatr na Pohulance, pałace Radziwiłłów i Oskierków, Litewski Narodowy Teatr Dramatyczny, Ratusz miejski - to tylko kilka budynków dzisiejszego Wilna, z którymi związana jest historia polskiego teatru w mieście. Chodź na spacer! Spędź twórczo czas i spójrz na Wilno od strony, której być może nie znasz. Miasto szlakiem współczesnych oraz historycznych miejsc teatralnych poprowadzi przewodniczka Mirosława Naganowicz.

*

18.00

Zespół teatralny im. Jerzego Cienciały MK PZKO Wędrynia (Czechy)

"Świeczka zgasła", "Nikt mnie nie zna" Aleksander Fredro

Teatr na Pohulance (Rosyjski Teatr Dramatyczny)

Świeczka zgasła jednoaktowa, komediowa sztuka teatralna autorstwa Aleksandra Fredry, wystawiona po raz pierwszy w dniu 14 lutego 1877 roku, już po śmierci autora.

Główni bohaterowie sztuki opisani są w tekście po prostu jako "Pani" i "Pan", jednak w toku akcji okazują się mieć na imię Władysław i Jadwiga. Pewnej deszczowej nocy przypadkowo podróżują wspólnie pocztowym dyliżansem, a po jego niegroźnym wypadku są zmuszeni spędzić razem trochę czasu w bardzo skromnej, zimnej i ciemnej izbie, będącej przypadkowo napotkanym schronieniem. Humor sztuki polega na skontrastowaniu dwóch zupełnie odmiennych etapów ich relacji. Początkowo, gdy nie widzą swoich twarzy i mają o sobie zdecydowanie niekorzystne wyobrażenia, traktują się bardzo obcesowo. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy zauważają, że są dla siebie nawzajem bardzo atrakcyjni.

Nikt mnie nie zna - "Komedyia w 1 akcie wierszem" powstała w 1825 r. Po raz pierwszy została wystawiona w teatrze lwowskim w 1826 r., zaś w warszawskim Teatrze Narodowym rok później.

Zabawne perypetie bohaterów, odsłaniają związki tej sztuki z tradycją plebejską: Marek Zięba, obrotny kupiec i nieufny mąż, postanawia sprawdzić wierność i miłość swej żony. Jeżdżąc nieustannie w interesach często i długo przebywa poza domem. Napotkany w drodze Jan Rembosz, namawia Ziębę do przyjęcia jego nazwiska i munduru. Rozmowę przypadkiem podsłuchuje Czesław, szwagier Zięby. Ten z kolei nakłania swoją siostrę Klarę do podjęcia gry. Gdy przebrany za Rembosza Zięba powraca z podróży, wszyscy domownicy udają, że nie rozpoznają pana domu.

Niestety Zięba nie wie, jakie komiczne omyłki to przebranie mu przyniesie. I jak szybko zapragnie wyjaśnić całe qui pro quo.

Reżyseria: Janusz Ondraszek

Scenografia: Janusz Ondraszek

Muzyka: Czesław Branny

Obsada:

Świeczka zgasła

Pan - Jakub Kluz

Pani - Agata Rajčani

Nikt mnie nie zna

Marek Zięba - Janusz Ondraszek

Klara - Irena Filipek

Czesław - Józef Cieślar

Kasper - Marian Szotkowski

Marta - Lucyna Gill

Łapka - Czesław Branny

Sławnicki - Bogdan Krzywoń

Produkcja: Zespół teatralny im. Jerzego Cienciały MK PZKO Wędrynia - Czechy

Czas: 100 min (20 minutowa przerwa).

*

21.00

Wieczór poetycki "Noc Poezji"

Bartek Filipiński, Koncert poezji śpiewanej "Twarze" (Teatr AA Vademecum, Austria)

Dorota Górczyńska-Bacik, prezentacja poezji (Wielka Brytania )

Elżbieta Lewak, "Tatiana. Rzecz o kobietach" (Polska)

u "Medyków" (Beatos virtuv)

"Twarze"

Koncert Twarze, będzie osobistym wyznaniem muzyka o tym, co wydarzyło się w jego życiu. Podczas koncertu usłyszymy połączenie wokalu z fortepianem jak również z muzyką elektroniczną. Niektóre utwory będą wykonywane również na gitarze.

Dorota Górczyńska-Bacik - prezentacja poezji

Prezentowana poezja to twórczość utrzymana w klimacie melancholii i zamyślenia.

Tatiana. Rzecz o kobietach

Wiele napisano o kobietach, próbując oddać ich naturę. Nieokiełznane, wierne, dumne, wrażliwe - niezwykle bezbronne i silne jednocześnie. Program poetycki "Tatiana. Rzecz o kobietach" to krótkie studium zmian, które zachodzą w płci pięknej - w zderzeniu z rozczarowaniami, sukcesami, innymi ludźmi. Historia Tatiany z "Eugeniusza Oniegina" staje się pretekstem do wielogłosowej rozmowy o kobiecej różnorodności.

***

Dzień 3, 26 października (sobota)

14.00

Polski Teatr Dramatyczny "Fantazja" w Sydney (Australia)

"Damy i Huzary" Aleksander Fredro

Dom Kultury Polskiej w Wilnie

Tytułowi huzarzy beztrosko wypoczywają w domu Majora. Niespodziewanie ich spokój zostaje zakłócony przez przyjazd dam, sióstr Majora: Pani Orgonowej, Pani Dyndalskiej i panny Anieli oraz ich trzech służących: Fruzi, Józi i Zuzi. Szybko okazuje się, że wizyta dam nie jest przypadkowa, bowiem panie chcą zeswatać Majora z Zosia, córką Pani Orgonowej. Huzarzy wpadają w popłoch. Nienawykli do towarzystwa dam, popełniają całą masę gaf i doprowadzają do zabawnych sytuacji. Czy uda im się wyjść cało z patowej sytuacji? A może ulegną urokowi dam?

Jeszcze raz przekonujemy się, że humor Hrabiego Fredry ma wartość ponadczasową a problemy rozwiązywane z finezja nie tracą na aktualności.

Reżyseria: Joanna Borkowska-Surucic

Scenariusz: Aleksander Fredro, adaptacja: Joanna Borkowska-Surucic

Scenografia: Nicholas Surucic

Muzyka: Wojciech Kilar "Polonez" z filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy

Oprawa muzyczna: Konstancja Kotowska

Obsada:

Orgonowa - Marta Kieć-Gubała

Dyndalska - Jolanta Szewczyk

Aniela - Ela Chylewska

Zosia - Kasia Werner

Fruzia - Ula Orczykowska

Józia - Marta Zubek

Zuzia - Agata Kruszka

Major - Andrzej Świtakowski

Edmund - Bogusław Szpilczak

Rotmistrz - Jacek Samborski

Grzesio - Michał Macioch

Kapelan - Wiesław Rogoliński

Rembo - Ula Orczykowska

Produkcja: Polski Teatr Dramatyczny "Fantazja" w Sydney

Czas trwania spektaklu: 2 godziny (20 minutowa przerwa).

*

14.00

Warsztaty teatralne z aktorką Magdaleną Bochan-Jachimek (Polska)

Dom Kultury Polskiej w Wilnie

Zajęcia będą oparte są na metodach Stanisławskiego, Czechowa, Jesse, Chubbuck, Boala, a także własnych doświadczeniach aktorki.

*

17.30

Teatr Wolandejski (Polska)

"Krew Karamazowska" Fiodor Dostojewski

Wileński Teatr Kameralny

Fiodor Karamazow zawsze był marnym ojcem, ale żeby tak go nienawidzić, by łeb mu rozbić? Nie no, to już przesada! Kto jest winien tej krwi karamazowskiej? Czyżby Dymitr? Wszak z ojcem miał zatarg i obaj uganiali się za Gruszą. Wszyscy słyszeli, jak mówił, że go zabije. A co z Iwanem? Ten obiecujący student filozofii nie skrywał swej nienawiści, ale za pragnienia nie można nikogo sądzić. A może Alosza? Nie, jakżeby ten aniołeczek miał... on jeden ojcem nie gardził. Jest jeszcze Smierdiakow! Ale przecież ten pies miał atak i spadł ze schodów. Polała się krew karamazowska i ktoś musi za to odpowiedzieć. Zbrodnia domaga się kary, grzech pokuty, a nienawiść przebaczenia. Tylko czy braci Karamazow stać na to, by wyrwać się z piekła i uwolnić od towarzystwa... tak szacownego trupka?

"Krew Karamazowska" - spektakl na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego "Bracia Karamazow"

Reżyseria: Piotr Klinger

Charakteryzacja: Dominika Godziemba-Trytek

Muzyka: Dawid Rudnicki

Obsada:

Fiodor - Tymon Kokoszka

Alosza - Andrzej Kacperski

Iwan - Maciej Sobstyl

Dymitr - Piotr Kulczycki

Smierdiakow - Błażej Dawidson

Zosima - Mateusz Latopolski

Grusza - Agnieszka Wrona

Katia - Joanna Krupińska

Produkcja: Katarzyna Markiewicz

Producent eksploatacyjny: Monika Godlewska

Czas trwania/ ilość przerw - 170 minut (w tym jedna przerwa).

*

21.00

Wieczór muzyczny "Noc Jazzu i Bluesa"

Duet jazzowy: saksofon Rafał Jackiewicz, pianistka Maja Babyszka (Polska)

Koncert w wykonaniu grupy proYektone (Teatr AA Vademecum, Austria)

u "Medyków" (Beatos virtuv)

Duet jazzowy

Rafał Jackiewicz - saksofonista, producent muzyczny, kompozytor. W roku 2019 z wyróżnieniem uzyskał stopień magistra na Akademii muzycznej w Bydgoszczy w klasie saksofonu dr hab. Macieja Sikały oraz dyrygentury jazzowej prof. dr hab. Andrzeja Zubka.

Jest zwycięzcą wielu krajowych oraz międzynarodowych konkursów takich jak "Gnesin Jazz" w Moskwie (II miejsce), School and Jazz Festival w Lubaczowie (Nagroda Główna), Padova International Music Competition (I miejsce) i wielu innych.

W roku 2012 za osiągnięcia muzyczne otrzymał list gratulacyjny od Jej Ekscelencji Prezydent Litwy Dali Grybauskait. Prowadzi własne oraz współpracuję z wieloma zespołami z którymi grał w wielu krajach Europy oraz USA.

Maja Babyszka - pianistka i wokalistka młodego pokolenia. Studentka Wydziału Jazzu w klasie Krzysztofa Herdzina na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat, jest wychowanką Klasy Talentów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Brała udział w wielu konkursach w kraju i za granicą. Do ostatnich osiągnięć z zakresu muzyki rozrywkowej i jazzowej należą: Finał Grand Prix Ladies' Jazz Festival, Gdynia 2018 1 miejsce w kategorii Muzyka Polska - "VII School&Jazz Festiwal", Lubaczów 2018 Finał Festiwalu, konkursu wokalnego "Serca bicie" pamięci Andrzeja Zauchy, Bydgoszcz 2017 Ma na swoim koncie również osiągnięcia z dziedziny pianistyki klasycznej - główne nagrody w konkursach m. innymi w Paryżu, Mediolanie, Sofii i Rzymie. Otrzymała stypendium na udział w warsztatach Internal Compass w Izraelu oraz Morningside Music Bridge w Kanadzie. Uczestniczyła także w Warsztatach Jazzowych w Chodzieży, gdzie w 2018 roku dostała nagrodę główną Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Najlepiej odnajduje się w łączeniu jazzu z muzyką klasyczną i ludową.

Zespół proYektone

Powstał w 2015 roku i gra przede wszystkim własną muzykę, która pozostaje pod silnym wpływem bluesa i rocka, aczkolwiek nie tylko. Członkowie grupy piszą własne, poetyckie teksty, zazwyczaj do własnej muzyki. Zespół gra jednakże również bardzo chętnie covery znany muzycznych standardów.

Członkowie zespołu proYektone:

Justyna Mlynarczuk - wokal

Adalbert Frost - gitara, wokal, muzyka, teksty

Jerzy Michalik - gitara basowa

Adam Zelek - perkusja

Jacek Osuch - gitara, wokal, muzyka, teksty

***

Dzień 4, 27 października (niedziela)

14.00

Warsztaty teatralne z aktorką Magdaleną Bochan-Jachimek (Polska)

Dom Kultury Polskiej w Wilnie

Zajęcia będą oparte są na metodach Stanisławskiego, Czechowa, Jesse, Chubbuck, Boala, a także własnych doświadczeniach aktorki.

*

14.00

Polski Teatr Ludowy we Lwowie (Ukraina)

"Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Mikołaj z Wilkowiecka

Teatr na Pohulance (Rosyjski Teatr Dramatyczny)

"Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Mikołaja z Wilkowiecka powstała w tym samym, czasie co na przykład "Odprawa Posłów Greckich" Jana Kochanowskiego. Łączy w sobie elementy charakterystyczne dla renesansu, ale też średniowiecza, opierając się przy tym na tekstach biblijnych. Właśnie to połączenie i sam język XVI-wiecznego misterium zafascynowały Zbigniewa Chrzanowskiego - reżysera i dyrektora Teatru Ludowego we Lwowie. Niemniej jak twierdzi reżyser, nie jest to opowieść biblijna.

Reżyseria i opracowanie tekstów: Zbigniew Chrzanowski

Konsultacja muzyczna, śpiew: ks. Krzysztof Szemla

Światło i dźwięk: Ireneusz Kołaszko, Jacek Dubiel, Włodzimierz Gordyjewski

W spektaklu wykorzystano elementy scenografii i kostiumów Walerego Bortiakowa, a także kostiumy według projektów Oksany Zinczenko

Scenografia: Igor Lew, Tadej Ryndzak

*

19.00

Zamknięcie festiwalu

Produkcja niezależna Sławomira Gaudyna (Polska, Anglia)

Spektakl muzyczny "A to Polska Właśnie" na podstawie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego

Teatr na Pohulance (Rosyjski Teatr Dramatyczny)

Pierwsze nazwisko klucz to Wyspiański. Autor jak nikt inny przed nim i chyba po nim, który nie postawił przed nami Polakami lustra i brutalnie nie pokazał nam naszego odbicia. To w dramacie Wesele jest pokazany przekrój społeczeństwa polskiego w przededniu odzyskania niepodległości. Widać w tym dramacie naród, z jednej strony rwący się do walki, do zrzucenia jarzma, a z drugiej strony gnuśny, zadowolony z zastanej sytuacji, gnuśny i pragnący tylko spokoju. I właśnie ten utwór wziąłem za kanwę przygotowywanego przedstawienia. Właśnie przedstawienia a nie kolejnego koncertu, akademii czy odczytu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. W spektaklu wykorzystano duże fragmenty wspomnianego Wesela Stanisława Wyspiańskiego, łącząc poszczególne sceny piosenkami. I tu drugie nazwisko klucz: Jacek Kaczmarski poeta, który pokazywał nas w krzywym zwierciadle historii, podobnie jak Wyspiański tylko jeszcze brutalniej i i bez znieczulenia. W spektaklu znajdą się takie utwory poety jak "Stańczyk": "Opowieść pewnego emigranta", "Ballada o bieli", "Rozbite oddziały" i inne. Ale nie sam Kaczmarski, będzie można posłuchać piosenek Zbigniewa Preisnera, Zbigniewa Raja, Marka Grechuty czy Jana Pietrzaka.

Reżyseria: Sławomir Gaudyn

Scenariusz: Sławomir Gaudyn

Scenografia: Grzegorz Janiszewski

Obsada:

Aktorzy z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatru Żydowskiego w Warszawie, Teatru Syrena w Londynie

Produkcja: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatr Żydowski w Warszawie, Teatr Syrena w Londynie

***

Dzień 5, 28 października (poniedziałek)

10.00 oraz 12.00

Fundacja Pomysłodalnia (Polska)

"Mała Oj-czy-zna" Magdalena Olszewska (spektakl oraz warsztaty dla dzieci)

Dom Kultury Polskiej w Wilnie

"Mała Oj-czy-zna" to bajka dla każdego, kto myśli globalnie o środowisku i losach naszej planety. To również spektakl dla tych, którzy działają lokalnie, ucząc siebie i innych nabierać nawyków poszanowania przyrody i jej mieszkańców. Główną bohaterką przedstawienia jest dzielna Pszczoła, która podczas wypełniania misji spotka na swojej drodze różne, ciekawe stworzenia. Czy uda się im rozwiązać problem, o którym opowie im przybyszka? Czy podejmą ryzyko wspólnego działania i wykażą się gotowością do niebanalnych akcji? Jak bardzo mała bohaterka może wpłynąć na myślenie człowieka o przyszłości? O tym wszystkim będzie można dowiedzieć się i zaśpiewać podczas spektaklu.

Dla współczesnego człowieka rozmowa na temat pszczół i owadów zapylających powinna być wstępem do masowych działań na rzecz ocalenia tych, dzięki którym nasza planeta funkcjonuje. Globalne zagrożenie wyginięcia zapylających to bardzo realny problem nas wszystkich, których los zależy od pracowitości owadów. Nic nas nie może usprawiedliwić przed niewiedzą na temat skali problemu, skutkami bierności i wyłącznie konsumpcją. Nadszedł czas na działania w przestrzeniach domowych i lokalnych, w małych ojczyznach, aby w łatwy i skuteczny sposób przyczynić się do ocalenia nas samych. Ziemia jest za mocno eksploatowana, jedzenie jest marnowane i jest go coraz mniej. Ratujmy pszczoły!

Spektakl "Mała Oj-czy-zna" to przede wszystkim znakomita zabawa z lalkowymi bohaterami. Porywająca muzyka i inspirujące piosenki zaktywizują największych malkontentów.

Reżyseria, scenariusz: Magdalena Olszewska

Scenografia, projekt i wykonanie lalek: Karolina Górska

Muzyka: Krzysztof Wojciechowski

Sceny lalkowe, obsada:

Katarzyna Witkowska, Grzegorz Miller

Produkcja: Fundacja Pomysłodalnia (pomyslodalnia.pl)

Czas trwania spektaklu: 45 minut

Czas trwania warsztatów: 30-40 minut

*

18.30

Finisaż wystawy grafiki Vilmasa Narečionisa do spektaklu "Zagubieni we mgłach"

Teatr na Pohulance (Rosyjski Teatr Dramatyczny)

*

19.00

Polski Teatr "Studio" w Wilnie oraz Teatr Królewski w Trokach (Litwa)

"Zagubieni we mgłach" Siergiej Kozłow

Teatr na Pohulance (Rosyjski Teatr Dramatyczny)

Wolność. Co to jest wolność? Czy jest nam dana? Czy musimy o nią walczyć? Kim jest człowiek wolny? Czy wolność to możliwość robienia czego się chce? Mówienia co się chce? Co to znaczy być wolnym? A zwłaszcza wolnym w systemie totalitarnym. I obojętnie jaki ten totalitaryzm jest. Czy wolność to ułuda? Uzależnienie? Tylko mgła ulotna. Mgła, którą nam dają używki, uzależnienia psychiczne i moralne. Czy o wolność warto walczyć, czy też spokojnie żyć z tą namiastką na którą nam pozwalają? Żeby nie podpaść, żeby nie dać się do końca zdeptać. Być grzecznym, posłusznym. Wykonywać polecenia, działać jak automat, dostosować się do ogółu. Być poprawnym politycznie, nie wychylać się. Czy też pozostać sobą, mówić co się myśli, działać jak się czuje choćby nawet narazić się poprawnej reszcie. Czy warto za wolność oddać co najcenniejsze czyli nawet własne życie. I ostatnie pytanie: czy jednostka ma szanse cokolwiek zmienić w świecie opanowanym przez fałszywe ideologie, poprawność polityczną i totalitaryzm pięknie nazwany dzisiaj "liberalizmem". I czy dzisiejszy "liberalizm" to tylko używki, wolność zachowania moralnego, sztuczne emocje, czy jednak coś więcej.

Te pytania i jeszcze wiele innych zadaje spektakl pt. "Zagubieni we Mgłach" Teatru Królewskiego w Trokach i Teatru Polskiego "STUDIO" w Wilnie.

Reżyseria: Edward Kiejzik, Sławomir Gaudyn

Scenariusz: Edward Kiejzik

Reżyser światła i dźwięku: Artur Armacki

Konsultant artystyczny: Edita Tamulyt

Elementy wizualne, grafiki: Vilmas Narečionis

Muzyka: Rafal Jackevič

Choreografia: Dariusz Brojek

Obsada:

Aleksandr Kanajev

Aurimas Cibulskas

Edward Kiejzik

Vytautas Mikalauskas

Justina Bendinskyt

Justyna Stankiewicz

Katarzyna Wolejko

Produkcja: Teatr Polski "Studio" w Wilnie

Czas trwania spektaklu: 90 min bez przerwy.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej", który odbędzie się w dniach 24-28 października. Organizatorem festiwalu jest Polski Teatr "Studio" w Wilnie.

Festiwal został objęty honorowym patronatem Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Pana Stanisława Karczewskiego, Ministra Kultury Republiki Litewskiej dr. Mindaugasa Kvietkauskasa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, a wspierany jest przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie".