powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Zabrze. Rozpoczął się Festiwal Dramaturgii Współczesnej

Spektakl "Gdy przyjdzie sen" Teatru Ludowego w Krakowie zainaugurował w sobotę w Zabrzu XIX Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona".

Festiwal, organizowany przez miasto Zabrze oraz Teatr Nowy, ukazuje nurt współczesnego teatru, ukierunkowany na realizację i interpretację dramatu - tak polskiego, jak i obcego - powstałego po 1989 r., który stara się spełniać postulat "lustra rzeczywistości" i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym.

W tym roku uczestnicy festiwalu obejrzą spektakle zrealizowane m.in. przez: Teatr Ludowy w Krakowie, Teatr Powszchny w Radomiu, Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Dramatyczny w Warszawie, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, Akademicki Teatr Muzyczno-Dramatyczny w Równem na Ukrainie oraz Teatr Nowy w Zabrzu.

Przygotowano też wiele imprez towarzyszących. "Teatroteka" to cykl prezentujący ekranizacje polskiej młodej dramaturgii teatralnej, w ramach projektu "Dramaty czytane" zaprezentowane zostaną sztuki współczesne, m.in. Tadeusza Słobodzianka i Piotra Rowickiego, w wykonaniu młodzieżowych grup teatralnych, a najmłodsi widzowie będą mogli skorzystać z propozycji przygotowanych w ramach projektu "Smykom Rzeczywistość przedstawiona".

Festiwal potrwa do 20 października. Tego dnia ogłoszony zostanie werdykt jury.