powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Nadchodzi 11. edycja Ery Schaeffera

11. edycja Festiwalu ERA SCHAEFFERA "The Eternal Carousel" odbędzie się 24 października o godz. 20.00 w Basenie Artystycznym.

XI ERA SCHAEFFERA to połączenie prezentacji utworów Bogusława Schaeffera z obchodami jego 90-tych urodzin. Niestety Profesor zmarł niespełna miesiąc po swoich 90. urodzinach, tegoroczny Festiwal będzie więc także symbolicznym pożegnaniem z Mistrzem.

Wykonania artystów scen polskich i zagranicznych będą częścią multimedialnego spektaklu połączonego z grą aktorów oraz pokazem graficznych dzieł Schaeffera. W interpretacji muzycznej zostaną wykorzystane różnorodne środki ekspresji reprezentowane przez różne dziedziny sztuki. Między innymi muzykę i taniec.

THE ETERNAL CAROUSEL - Przestrzeń bez Początku i Końca wypełnia się kolejnymi Ludzkimi Odsłonami Świata Bogusława Schaeffera. Powracają charakterystyczne Ludzkie Formy znane z zapisanych kartek dramatów Autora. Wyjątkowe, Niepowtarzalne, Osobne. Energetyczna Celebracja Życia - pulsująca Rzeczywistość - rozpięta pomiędzy Życiem i Śmiercią wciąga Widza w emocjonalną karuzelę od momentu Wejścia. Przecinające się bez końca ścieżki Postaci zamkniętych w sterylnej przestrzeni, wypełnionej muzyką od Początku do Końca - zaklętych w emocjonalnej Karuzeli Absurdu. Te same pytania zadawane w Kółko, te same Braki Odpowiedzi - te same wylęknione Spojrzenia przeglądające się w Spojrzeniach - w poszukiwaniu odpowiedzi o Sens. Wchodzą - wychodzą - wchodzą - wychodzą - uchwycone momenty nie do uchwycenia - umykające chwile - strzępy - sekundy. Niemiłosierny Czas. Świat Bez Wyjścia. Wszyscy Razem i Nie Razem chcą Marzyć - snuć swoje Wizje Świata. Świat Bogusława Schaeffera jak nigdy dotąd chce Nieustannie Trwać i Być Wieczny - Śmiać się, Płakać i Śnić zatopiony w zaklętym kole Wiecznej Absurdalnej Fiesty na Cześć Autora!

Te same pytania zadawane w Kółko, te same wylęknione Braki Odpowiedzi. Jak nigdy dotąd Tego Wieczoru Każdy z Artystów przychodzi do tego Niezapisanego Świata ze swoją Osobistą Dedykacją - Zdarzeniem - Prawdą, którą wypowiada Swój Sens i zaskakująco konfrontuje z Innymi.

Reżyseria i scenariusz: Maciej Sobociński

Artyści: Lidia Bogaczówna, Izabela Warykiewicz, Sean Palmer, Marcel Wiercichowski, Witold Jurewicz, Marcin Wyrostek z zespołem Corazone, Janusz Radek, Andy Ninvalle, Temina Cadi Sulumuna, Patryk Zakrocki, Andrzej Karałow & Maciej Piszek (pianiści)

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA, którą założył w 2001 r. śp. aktor Marek Frąckowiak w celu promocji polskiej sztuki współczesnej.

28 września o godz. 19.00 w Teatro Replika w Madrycie festiwal miał swoją hiszpańską odsłonę, zaprezentowane zostało przedstawienie pt. "Viva Schaeffer" w ramach obchodów 11. edycji Festiwalu ERA SCHAEFFERA oraz 100-lecia nawiązania stosunków polsko-hiszpańskich.

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Projekt dofinansowany ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Stołecznego Biura Kultury.

Sponsorzy: Doti, Duravit, Metkol Pruszyński.

Partner: Warszawska Opera Kameralna.

O Festiwalu ERA SCHAEFFERA

Festiwal Era Schaeffera to wydarzenie cykliczne z pogranicza muzyki, teatru i tańca, oparte o bogaty dorobek twórczy genialnego polskiego współczesnego kompozytora, teoretyka muzyki, dramaturga, filozofa i grafika Bogusława Schaeffera odbywające się regularnie w sezonie jesiennym od 2009 roku w Warszawie. Festiwal jest multimedialnym i audiowizualnym wydarzeniem inspirowanym dźwiękiem, słowem, ruchem, obrazem, utrzymanym w technice collage'u.

Istotą cyklicznego projektu Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta jest promocja i upowszechnianie dorobku artystycznego wszechstronnego twórcy Bogusław Schaeffera, który był nazywany Leonardem da Vinci XXI wieku. Schaeffer - wciąż bardziej znany za granicą niż w Polsce - jako artysta awangardowy, lekceważący kanony, często odosabniał się stylistycznie i technicznie. Sam mówił, że "w sztuce nie wolno niczego powtarzać za innymi". Jego pogląd na sztukę odzwierciedla się w autorskiej twórczości. Również w tym aspekcie dzieła artysty są nieskończonym źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń.

Informacja o 10. edycji Festiwalu Era Schaeffera na stronie Fundacji: http://aureaporta.eu/festiwal-era-schaeffera-10-edycja-2/