powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Krzysztof Dzierma czyta fragmenty Księgi Kronik

W ramach nowego cyklu Verba Sacra Biblia Trzeciego Tysiąclecia - Biblia 3.0, wykonane zostaną 13 października w katedrze poznańskiej fragmenty Pierwszej i Drugiej Księgi Kronik.

Zdaniem ks. prof. dr hab. Janusza Nawrota, autora wyboru fragmentów i komentarza - Niewprawionego w teologię Starego Testamentu czytelnika słowa Bożego obie Księgi Kronik z pewnością będą zadziwiać. Na pierwszy rzut oka bowiem niemal dokładnie powtarzają to, co przedstawili już autorzy natchnieni w dwóch Księgach Samuela oraz Księgach Królewskich. Można postawić zatem uzasadnione pytanie: po co autor kronikarski raz jeszcze sięgnął do tego samego materiału biblijnego, przedstawiającego całą historię narodu wybranego od jej początków aż do upadku Jerozolimy w roku 586 przed Chr.? Otóż rację ma nasze rodzime powiedzenie, że "diabeł tkwi w szczegółach". Parafrazując treść tej sentencji trzeba zauważyć, że dokładniejsza lektura Ksiąg Kronik nie przedstawia historii Izraela w sposób identyczny, co treść ich poprzedniczek. Otóż dwie Księgi Kronik stanowią do dziś w zasadzie jedno redakcyjne opracowanie. I należą do trzeciego zbioru kanonu Biblii hebrajskiej, czyli Pism i kończą całą Biblię.

Teksty usłyszymy w wykonaniu Krzysztofa Dziermy, odtwórcę postaci Proboszcza w filmach "Jak u Pana Boga za piecem", "Jak u Pana Boga w ogródku". Towarzyszyć mu będzie zespół muzyczny pod kierunkiem Katarzyny Stroińskiej - Sierant /kompozycje, piano/.

Będzie to 198 premiera Verba Sacra.

Niedziela 13 października godz. 17:00 Bazylika Archikatedralna w Poznaniu

www.verbasacra.pl