powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Toruń. Reżyser Ołeh Sencow gościem 17. MFF Tofifest

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow będzie gościem 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu. Na początku września Sencow - w ramach wymiany więźniów - powrócił na Ukrainę po pięciu latach spędzonych w rosyjskim więzieniu.

Na 17. Międzynarodowym Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu Ołeh Sencow odbierze nagrodę Złotego Anioła za "twórczą niepokorność". Reżyser weźmie udział w otwartym spotkaniu dla publiczności.

"W ostatnich latach nie było filmowca, o którym mówiłoby się częściej. Ołeh Sencow stał się symbolem nowych, niespokojnych czasów, w których artysta za swoją niepokorność płaci wysoką cenę" - napisali w informacji przesłanej PAP organizatorzy festiwalu.

Pochodzący z anektowanego przez Rosję Krymu reżyser w sierpniu 2015 roku został skazany przez rosyjski sąd na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie.

W ubiegłym roku prowadził trwającą 145 dni głodówkę w rosyjskiej kolonii karnej, domagając się uwolnienia wszystkich Ukraińców, przetrzymywanych w Rosji.

7 września 2019 r. Sencow powrócił na Ukrainę, w ramach wymiany więźniów z Rosją.

Sencow zadebiutował w 2012 roku pokazywanym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie filmem "Gamer". W zeszłym roku Parlament Europejski przyznał mu Nagrodę Sacharowa, którą honoruje zasłużonych w walce na rzecz praw człowieka i wolności.

Nagrody za "niepokorność twórczą" podczas Tofifest odbiorą również m.in. Paweł Pawlikowski i Agnieszka Holland, a Krzysztof Globisz odbierze Złotego Anioła za całokształt twórczości.

17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbędzie się w dniach 19-27 października.