powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Czytanie performatywne "Kliniki pośród hal" w Ateneum

Teatr Ateneum, Austriackie Forum Kultury oraz ADiT Agencja Dramatu i Teatru zapraszają 14 października o godz. 19.00 na czytanie performatywne komedii "Klinika pośród hal" ("Klinik unter Almen").

Właściciele ekskluzywnej kliniki chirurgii plastycznej i wellness w górach poszukują pilnie pracownika. Przyparci do muru proszą o pomoc przyjaciela, który wkrótce przyjeżdża z żoną i dziećmi... Spotkanie po latach przyjaciół ze studiów medycznych to zderzenie postaw obecnych lekarzy: chirurga plastycznego i biznesmena oraz idealistycznego homeopaty. Bliższe poznanie rodzin wywoła lawinę zabawnych sytuacji, ale też sprowokuje ważne pytania o sens etyki zawodowej i życia.

Autor: René Freund

Przekład: Anna Granatowska

Reżyseria: Wojciech Adamczyk

Obsada: Julia Konarska i Magdalena Schejbal, Albert Osik i Remigiusz Jankowski

Wstęp: dr Krzysztof Tkaczyk

WSTĘP WOLNY

René Freund

Mieszkający w Wiedniu austriacki pisarz i tłumacz. Na stałe mieszka w Grünau im Almtal położonym w Salzkammergut, regionie słynącym z malowniczych jezior i gór. Studiował filozofię, teatrologię i etnografię na Uniwersytecie Wiedeńskim, gdzie w 1994 r. uzyskał także tytuł doktora. W latach 1988-1992 pracował jako asystent reżysera, a później dramaturg w Theater in der Josefstadt w Wiedniu. Publikuje książki popularnonaukowe, powieści, tworzy słuchowiska. Za swoją twórczość literacką otrzymał m. in. stypendium stowarzyszenia Literar-Mechana (2005 r.), stypendium miasta Wiednia dla dramatopisarzy (2006 r.), stypendium kraju związkowego Górna Austria im. Adalberta Stiftera (2009 r.).

Anna Granatowska

Rocznik 89. Studiowała filologię germańską i filmoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz medioznawstwo (Europäische Medienwissenschaft) na Uniwersytecie w Poczdamie. Dla Agencji Dramatu i Teatru przetłumaczyła następujące sztuki: "Orka" Volkera Schmidta ("Zimne serca", ADiT, 2019), "I wtedy przyszła Mirna" Sybille Berg oraz "Kraina wiecznego szczęścia" Philippa Löhle.