Prapremiery dramaturgii polskiej w sezonie 2013/2014

05-09-2013
11-09-2014
Wrocław. Baśniowy "Krzywiryjek"
We Wrocławskim Teatrze Lalek trwają próby do sztuki Roberta Jarosza w reżyserii autora. Premiera 27 września.
23-06-2014
Baśń o Sosnowcu i Zagłębiu
- Pomyślałem, że będzie to dość swobodna podróż przez dzieje, a jednocześnie historia dziejąca się w mojej głowie. Fakty historyczne potraktowałem jako pretekst do opowiedzenia czegoś w rodzaju baśni o Sosnowcu i Zagłębiu. Taka baśń może równie dobrze rozegrać się w każdym innym miejscu na ziemi - mówi Jarosław Jakubowski, autor "Czerwonego Zagłębia", wystawionego w Sosnowcu przez Aleksandrę Popławską i Marka Kalitę.
17-06-2014
Gdańsk. "Broniewski" Paczochy wkrótce w Wybrzeżu
W Teatrze Wybrzeże trwają próby do "Broniewskiego" Radosława Paczochy. Spektakl reżyseruje Adam Orzechowski, scenografię przygotowuje Magdalena Gajewska. Planowana prapremiera: 27 czerwca na Dużej Scenie.
06-06-2014
Sosnowiec. W Zagłębiu próbują "Czerwone Zagłębie"
Kim są ludzie kojarzeni z Sosnowcem? Najczęściej to Jan Kiepura i Edward Gierek. Czy nowy spektakl Teatru Zagłębia, przygotowywany przez Marka Kalitę i Aleksandrę Popławską, obali mit I sekretarza? Pokazy przedpremierowe - 20 i 21 czerwca.
02-06-2014
Katowice. Dyrektor Talarczyk jako Cybulski w Śląskim
W Teatrze Śląskim przygotowują sztukę, której bohaterem jest Zbigniew Cybulski. W roli głównej wystąpi dyrektor teatru Robert Talarczyk. "W popielniczce diament" to historia o tym, co by było, gdyby Zbigniew Cybulski nie zginął.
27-05-2014
Zielona Góra. "Mi(ś)strz jogi" Teatru Autonomicznego w LT
2 czerwca, gościnnie w Lubuskim Teatrze, odbędzie się pierwsza premiera Teatru Autonomicznego, który rozpoczął działalność przy Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Autorem i reżyserem spektaklu "Mi(ś)strz jogi" jest Przemysław Grzesiński.
21-05-2014
Wrocław. "Plama" w WTL
Prapremierę multimedialnego spektaklu o królewnie przygotowuje Wrocławski Teatr Lalek. Tekst i reżyseria Martyny Majewskiej. Premiera 1 czerwca.
12-05-2014
Gdańsk. "Ciąg" Buszewicza/Marciniak w Teatrze Wybrzeże
Trwają próby do "Ciągu" Michała Buszewicza. Spektakl reżyseruje Ewelina Marciniak, scenografię przygotowuje Katarzyna Borkowska. Planowana premiera 16 maja na Scenie Malarnia.
29-04-2014
Białystok. Wywrotowy Szekspir w Dramatycznym
Właśnie ruszyły próby czytane do nowego spektaklu Teatru Dramatycznego. To "Shakespeare" Dany Łukasińskiej w reżyserii Agaty Biziuk znanej m.in. z Nieformalnej Grupy Avis i z gościnnym udziałem Agnieszki Makowskiej z tej grupy.
22-04-2014
Gdynia. Premiera komedii o zdesperowanym singlu w CK
25 kwietnia o godz. 19 w Centrum Kultury w Gdyni odbędzie się premiera spektaklu "Jak uwodzili bogowie" Mariusza Więcka i Jerzego Wójcickiego.
10-04-2014
Katowice. Premiera monodramu w Old Timers Garage
13 kwietnia o godz. 20 w Teatrze Old Timers Garage odbędzie się prapremiera "Pewniaka" Marka Pitucha w reż. Jakuba Wonsa. W głównej roli - Sebastian Cybulski.
02-04-2014
Sosnowiec. Prapremiera "Konia, kobiety i kanarka" w Zagłębiu
W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu trwają próby do najnowszego spektaklu "Koń, kobieta i kanarek", który realizuje duet Tomasz Śpiewak (dramaturg) i Remigiusz Brzyk (reżyser). Po dwóch latach od powstania nagradzanego Korzeńca, autorzy wracają do Sosnowca by sportretować patriarchalną, górniczą rodzinę.
02-04-2014
Wrocław. "Fragment nieistniejącego świata" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym
Spektakl na podstawie "Zapisków z nocnych dyżurów Jacka Baczaka", który pracował jako pielęgniarz z nieuleczalnie chorymi ludźmi. Reżyseruje Jacek Bała. Prapremiera 12 kwietnia.
01-04-2014
Sosnowiec. Spektakl o przemocy wobec kobiet w Zagłębiu
Twórcy teatralnego "Korzeńca" (którego telewizyjna premiera juz dzisiaj w TVP Kultura) Remigiusz Brzyk i Tomasz Śpiewak kończą właśnie w sosnowieckim teatrze pracę nad nową sztuką. Premierę przedstawienia pod tytułem "Koń, kobieta i kanarek" zaplanowano na najbliższą sobotę, 5 kwietnia.
20-03-2014
Sosnowiec. Brzyk i Śpiewak próbują w Zagłębiu
W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu trwają próby do przedstawienia "Koń, kobieta i kanarek" Tomasza Śpiewaka w reżyserii Remigiusza Brzyka. Po głośnym "Korzeńcu" to druga realizacja tych twórców na sosnowieckiej scenie. Prapremiera odbędzie się 5 kwietnia br.
12-03-2014
Kraków. W piątek premiera spektaklu "Towiańczycy, królowie chmur"
Premiera spektaklu "Towiańczycy, królowie chmur" w reż. Wiktora Rubina odbędzie się w piątek w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Przedstawienie opowiada o Wielkiej Emigracji i działalności Andrzeja Towiańskiego, twórcy sekty Koło Sprawy Bożej.
11-03-2014
Warszawa. "Tamta pani" Mikołaja Lizuta w Capitolu
Mikołaj Lizut, dziennikarz, redaktor naczelny Rock Radia, debiutuje w teatrze jako autor. Jego sztukę "Tamta pani" reżyseruje Maciej Kowalewski. Premiera odbędzie się w Teatrze Capitol 17 marca, ale już dziś pokaz przedpremierowy z publicznością.
07-03-2014
Romans ze śmiercią
- Nie wiem, czy kostnica to najlepsze miejsce na to swoiste podsumowanie życia, ale w zasadzie czemu nie. Wszyscy tu kiedyś trafimy. Kiedy pisałem tę sztukę, nie tyle ważne były dla mnie biografie bohaterów, co raczej ich romans ze śmiercią. A to temat, z którym sobie nie radzimy. Ja sobie z nim nie radzę. Śmierć jest kluczowym elementem sztuki i najbardziej komediowym - mówi MIKOŁAJ LIZUT, dziennikarz, redaktor naczelny Rock Radia, który zadebiutuje w Teatrze Capitol w Warszawie jako autor. Prapremiera jego sztuki "Tamta pani" 17 marca.
06-03-2014
Kraków. W sobotę premiera nowego spektaklu w Starym Teatrze
"W środku słońca gromadzi się popiół" - to tytuł nowego spektaklu, jaki wystawi Narodowy Stary Teatr w Krakowie. Premiera przedstawienia, wyreżyserowanego przez Wojciecha Farugę, odbędzie się w sobotę.
25-02-2014
Kraków. Serial polityczny w teatrze - nowa premiera Strzępki/Demirskiego
Już 14 marca premiera najnowszego spektaklu niepokornego duetu Strzępka - Demirski pt. "Don't mess with Jesus". To pierwszy z czterech odcinków serialu teatralnego pt. "Klątwa, odcinki z czasu beznadziei".
20-02-2014
Toruń. Premiera sztuki Jarosława Jakubowskiego
W Teatrze Horzycy trwają próby "Licheń story". Prapremiera 1 marca. Reżyseruje Tomasz Hynek.
20-02-2014
Katowice. Lemingi powracają
Stowarzyszenie Menedżerowie Kultury zaprasa na specjalny pokaz spektaklu "Good morning, lemings" wg sztuki autorstwa Mateusza Branickiego laureata nagrody głównej w konkursie literackim "Śląski Shakespeare" 2013.
14-02-2014
Wrocław. Przygotowanie do życia w rodzinie we Wrocławskim Teatrze Lalek
Komedia muzyczna "Sam czyli przygotowanie do życia w rodzinie" w reżyserii Jakuba Krofty adresowana jest przede wszystkim do gimnazjalistów. Premiera w marcu.
04-02-2014
Zielona Góra. Prapremiera "Głodnych" w Lubuskim
8 lutego w Lubuskim Teatrze odbędzie się prapremiera sztuki Magdy Fertacz i Michała Pabiana "Głodni Jan i Małgorzata" w reż. Natalii Korczakowskiej.
16-01-2014
Gdynia. Sztuka Huellego o Gombrowiczu w Miejskim
Sztukę Pawła Huellego pt. "Kolibra lot ostatni" o ostatnich godzinach Witolda Gombrowicza w kraju przed jego rejsem do Argentyny w lipcu 1939 r. wystawi w sobotę Teatr Miejski w Gdyni. Spektakl reżyseruje dyrektor artystyczny tej placówki Krzysztof Babicki.
15-01-2014
Gdynia. Prapremiera sztuki Pawła Huellego w Miejskim
18 stycznia w Teatrze Miejskim odbędzie się prapremiera sztuki Pawła Huellego "Kolibra lot ostatni" w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Dramat powstał na zamówienie gdyńskiego teatru i opowiada o ostatniej dobie Witolda Gombrowicza przed wypłynięciem do Argentyny.
03-01-2014
Koszalin. Sztuka Siegoczyńskiego na jubileusz BTD
11 stycznia odbędzie się w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie prapremiera spektaklu pt. "Love Forever" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego, rozpoczynająca obchody 60-lecia teatru.
23-12-2013
Poznań. Prapremiera "Ene due rike fake" w Polskim
29 grudnia w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się prapremiera dramatu Marzeny Matuszak "Ene due rike fake" w reżyserii Joanny Grabowieckiej.
18-12-2013
Teatr sporu o mur graniczny - hity, kity i skandale 2013
To był rok zawirowań, demonstracji, skandali. Wydarzenia artystyczne trafiały się jak rodzynki - podsumowanie Jacka Cieślaka w Rzeczpospolitej.
13-12-2013
Legnica. Premiera "Drogi śliskiej od traw" u Modrzejewskiej
W niedzielę 15 grudnia na dużej Scenie Gadzickiego legnickiego teatru trzecia premiera sezonu i trzeci autorski dramat sceniczny miejscowego małżeńsko-aktorskiego duetu Katarzyna Dworak - Paweł Wolak.
03-12-2013
Poznań. "Dr@cula. Vagina dentata" prapremierowo w Polskim
7 grudnia w Teatrze Polskim w Poznaniu, w ramach Pracowni Inicjatyw Aktorskich, odbędzie się prapremiera sztuki Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej "Dr@cula. Vagina dentata", z Piotrem B. Dąbrowskim i Pawłem Siwiakiem w rolach głównych.
18-11-2013
Legnica. "Droga śliska od traw" w próbach u Modrzejewskiej
W legnickim teatrze trwają próby do trzeciego autorskiego spektaklu duetu małżeńsko-aktorskiego Katarzyna Dworak - Paweł Wolak w ich reżyserii. Premiera na Scenie Gadzickiego 15 grudnia br.
12-11-2013
Karpacz. Prapremiera "Kochania na kredyt" pod Śnieżką
To spektakl impresaryjny wg tekstu Marcina Szczygielskiego, w reżyserii Olafa Lubaszenki, zrealizowany przez Impresariat Artystyczny "Koncert" we współpracy z Agencją Aktorsko-Artystyczną BERG. Pierwsze polskie wystawienie sztuki będzie miało miejsce w sobotę (16 listopada) na scenie teatralnej Hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Pomysłodawcą i koordynatorem wydarzenia jest firma EMY.
08-11-2013
Chorzów. Nowa premiera duetu Strzępka/Demirski w Rozrywce
W Teatrze Rozrywki trwają próby grudniowej premiery "Bierzcie i jedzcie". Tekst Pawła Demirskiego wyreżyseruje Monika Strzępka. Ostatnia produkcja duetu "Położnice szpitala św. Zofii" spotkała się z gorącym przyjęciem krytyki i publiczności.
08-11-2013
Poznań. Prapremiera dramatu Maliny Prześlugi
10 listopada o godz. 19 w Malarni Teatru Polskiego w Poznaniu odbędzie się prapremiera "Kwaśnego mleka" Maliny Prześlugi w reż. Uli Kijak.
06-11-2013
Poznań. "Kwaśne mleko" Maliny Prześlugi w Polskim
Prapremiera spektaklu "Kwaśne Mleko" Maliny Prześlugi odbędzie się w niedzielę Teatr Polski w Poznaniu. Reżyserem jest Urszula Kijak.
17-10-2013
Bydgoszcz. Prapremiera "Historii bydgoskich" w Polskim
W Teatrze Polskim w Bydgoszczy trwają próby do nowego spektaklu. "Historie bydgoskie" Artura Pałygi reżyseruje Paweł Łysak. Prapremiera spektaklu odbędzie się 25 października o godz. 19.
02-10-2013
Kraków. "Zastrzel mnie i weź ze sobą" wkrótce w Nowym
10 października w Teatrze Nowym premiera "Zastrzel mnie i weź ze sobą" Marii Spiss w reż. Julii Mark. Spektakl jest rozmową o wojnie. Opowieścią o śmierci i przemocy, jednak bez patosu i moralizatorstwa...
10-05-2013
Katowice. Rozstrzygnięto drugą edycję konkursu "Śląski Shakespeare"
Drugą edycję ogólnopolskiego konkursu literackiego dla młodych twórców "Śląski Shakespeare" rozstrzygnięto w piątek w Katowicach. Pierwszą nagrodę za scenariusz otrzymał Mateusz Branicki z Cegłowa. Głównej nagrody za poezję nie przyznano.