powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. W Teatrze Capitol "Mock. Czarna burleska" na motywach powieści Marka Krajewskiego

Premiera spektaklu "Mock. Czarna burleska" na motywach powieści Marka Krajewskiego o komisarzu Eberhardzie Mocku otworzy nowy sezon artystyczny w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Widzowie zobaczą przedstawienie w sobotę na Dużej Scenie.

Jak wyjaśnił podczas wtorkowej próby medialnej reżyser spektaklu i autor scenariusza Konrad Imiela, całość przedstawienia jest śpiewana i inspirowana burleską. Kilkanaście piosenek, z których zbudowany jest spektakl przedstawia osobne historie z życia komisarza Eberharda , oparte na wątkach z kolejnych powieści Marka Krajewskiego.

- Spektakl jest dla mnie o tym, jak możemy się zapędzić w życiu, bo moim zdaniem Eberhard Mock trochę się w życiu pogubił i rozmaite jego obsesje, spełnianie oczekiwań społeczeństwa, bliskich czy swoich przełożonych, przysłoniło mu jego prawdziwe marzenia, cele i apetyty życiowe - zwrócił uwagę reżyser, który sam kilka lat temu wcielił się w postać Eberharda Mocka w spektaklu "Koniec świata w Breslau" na deskach Teatru Współczesnego.

Podkreślił, że spektakl jest tak skonstruowany, że każda piosenka jest reprezentatywna dla jednej z obsesji bohatera. - To m.in. takie obsesje jak nałóg, niecierpliwość, uroda kobiet, kariera, władza, czy obsesja posiadania syna - dodał.

Spektakl będzie ostatnią premierą tekstów Romana Kołakowskiego, który miał stworzyć dziesięć głównych piosenek do tego przedstawiania. Artysta zmarł nagle w styczniu tego roku i zdążył napisać tylko pięć z nich. Pozostałe teksty piosenek napisał Konrad Imiela.

Muzykę do spektaklu skomponował Grzegorz Rdzak. Scenografię inspirowaną estetyką Bauhausu zaprojektowała Anna Haudek, a kostiumy - Anna Chadaj. W roli komisarza Mocka widzowie zobaczą Artura Caturiana.

Obecny podczas wtorkowej próby medialnej Marek Krajewski, przyznał, że fragmenty spektaklu, które zobaczył wywarły na nim ogromne wrażenie. - Spektakl wystawiany kilka lat temu na deskach Teatru Współczesnego opowiadał historię, a psychika bohatera, jego osobowość była w tle. Natomiast to dzieło, będzie mówiło o psychice mojego bohatera, analizowało jego rozmaite obsesje. Już te dwie sceny dają mi możliwość stwierdzenia, że te obsesje zostały prawidłowo uchwycone - ocenił.

Marek Krajewski jest autorem siedemnastu bestsellerowych powieści kryminalnych oraz laureatem prestiżowych nagród literackich i kulturalnych m.in.: Paszportu "Polityki", Nagrody Wielkiego Kalibru, Nagrody Prezydenta Wrocławia, Śląskiego Wawrzynu Literackiego; odznaczony został również Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jego książki przetłumaczono na osiemnaście języków. Zadebiutował w 1999 roku powieścią "Śmierć w Breslau" - w 2019 roku przypada 20-lecie jego twórczości.

Premiera spektaklu "Mock. Czarna burleska" odbędzie się w sobotę 12 października na Dużej Scenie.