powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bydgoszcz. Improwizatorzy w MCKu

Od czwartku do niedzieli (10-13 października) MCK Bydgoszcz stanie się kosmicznym centrum improwizacji. Stanie się tak za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Impro IMPRODROM.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Impro IMPRODROM poświęcony jest niezwykłej formie teatralnej jaką jest improwizacja. Wszystkie spektakle zaprezentowane podczas Improdromu tworzone są na oczach widzów! Obok teatrów impro z Polski, na scenie MCK wystąpią cenieni improwizatorzy z innych krajów.

Zapraszamy na 3 dni spontanicznie kreowanych spektakli, warsztatów improwizacji teatralnej, dyskusji, spotkań i zabawy!

***

czwartek / Thursday, 10 października / October 10th

sala widowiskowa MCK

godz. 19.00

BCA Flash: Żółty jesienny liść

Liść to życie, liść to prawda. To z liścia rośnie drzewo. Pokażemy wszystkie kolory jesieni, całą paletę ludzi, przeżyć i roślin. Wejdziemy głęboko w ziemię, albo wiatr swoim podmuchem poniesie nas w abstrakcyjne wyżyny. Zapraszamy na 1800 sekund natury i komediowej fermentacji.

BCA Flash to grupa teatralna grupa improwizacyjna, prężnie działająca od 2011 roku. Kolebką zespołu jest Konstanciński Dom Kultury. Członkowie grupy są także współzałożycielami inicjatywy Centralna Spółdzielnia Komediowa w Warszawie.

Centralna Spółdzielnia Komediowa in Warsaw.

Grupa Ludzi: Harold

Harold to jedna z najsłynniejszych improwizowanych form scenicznych. Harold to kolaż improwizowanych scen, które mogą się ze sobą łączyć, wyjaśniać i wzajemnie komentować. Całość przeplatana jest organicznymi scenami grupowymi i dużą ilością śmiechu.

Grupa Ludzi to krakowski kolektyw improwizatorów-komików, którym zamarzyły się eksperymenty z formatami scenicznymi. Grają dla ludzi i o ludziach! Ich spektakle wypełnione są emocjami, namiętnościami i marzeniami, które czasami mogą się ziścić, a czasami muszą prysnąć jak mydlana bańka.

---

20.20-20.40 - przerwa / break

godz. 20.40

ARTiŠOK: As you please (in English)

Wiemy, że nie można być lubianym przez wszystkich. Dlatego postanowiliśmy spróbować zadowolić przynajmniej jedną osobę. Bądź świadkiem rywalizacji między krótkimi scenami tworzonymi, aby zdobyć serce pojedynczej osoby, a następnie oddaj się historii, która z pewnością będzie pełna głębi, emocjonalności i kunsztu.

Historia ARTiŠOK sięga 2011 roku.Artišok to grupa najlepszych przyjaciół, których łączy namiętna miłość do improwizacji. Tam, gdzie jest sztuka i szok, jest Artišok.

--

Impy: Teraz to będzie dziwne

Długa forma bez podparcia w konkretnym formacie. Celem tego spektaklu jest jak najbardziej zaskakiwać siebie nawzajem, szukać dziwnych zdarzeń, postaci i miejsc jednocześnie starając się utkać z tego kalejdoskopu spójną historię.

Impy powstały w 2011 roku i od tamtego czasu grają w Warszawie i na festiwalowych scenach. Znakiem rozpoznawczym Impów jest dziwność.Tworzą komediodramaty i tragikomedie pełne smutnych przegrywów z wielkimi sercami.

---

piątek / Friday, 11 października / October 11th

sala widowiskowa MCK

godz. 19.00

Teatr Improwizowany wymyWammy

- spektakl otwarcia / opening show

Cztery kobiety, cztery dusze, które pięknie się uzupełniają. W świecie impro działają od 2012 roku. Gospodynie Festiwalu Improdrom. Tworzą scenę impro w MCK w Bydgoszczy. Wystąpią w ramach otwarcia. Co zagrają? Niech to będzie niespodzianka. Oczekujcie spektaklu o smaku umami. Będzie nie oczywiście

--

Phil Lunn: "Phil Lunn Is..." (in English)

Wieczór z kobietą, której nie da się zapomnieć. Phil Lunn jest... pieśniarką kabaretową, stworzoną na potrzeby tego jedynego w swoim rodzaju wydarzenia. Całkowicie improwizowane piosenki i zupełnie improwizowane rozmowy, a to wszystko dzięki inspiracji publiczności.

--

Lee White, Matthieu Loos, Jill Bernard: No Exit (in English)

Trzech wykonawców w czasie całego spektaklu całkowicie oddanych sobie i historii. Nie ma wejść- nie ma wyjść. Nikt nie może dołączyć i nikt nie może odejść. Do głębi poruszająca, porywająca, piękna i niezwykle mocna improwizacja o ciemniejszej stronie relacji międzyludzkich. Bez cięć, bez zmian miejsca akcji, bez skoków w czasie. Intymne przeżycie sceniczne.

---

21.00-21.15 - przerwa / break

godz. 21.15

Miks Impro z Wojciechem Tremiszewskim: Skandynawski chłód i przestrzeń za oknem

Miks Impro to specjalna festiwalowa inicjatywa łącząca improwizatorów z całego kraju. Grający na co dzień w innych składach improwizatorzy, spotykają się w unikatowym gronie, by wspólnie uczyć się i wyimprowizować spektakl podczas Festiwalu.

W scenach postaci często będą stać w salonie, gdzie grzeje kominek, ale będą patrzeć przez okno, by nikt nie mógł spojrzeć w ich oczy. Trochę takiego Bergmana z przymrużeniem oka, sporo podtrzymywania iluzji i fasadowych uśmieszków. Wszystko w tonie słodkiego absurdu, ale z nadzieją, że na koniec wyjrzy spod tej pomady, jakaś magma uczuć.

--

Jill Bernard: Drum Machine (in English)

Drum Machine to jednoosobowy, absolutnie epicki musical bez scenariusza autorstwa Jill Bernard. To show z wieloma postaciami w scenach, monologach i piosenkach, której towarzyszą elektroniczne rytmy perkusyjne lub akompaniament samego muzyka.

Jill Bernard występuje w ComedySportz-Twin Cities od 1993 roku i jest członkinią oraz założycielką HUGE Theatre w Minneapolis. Jej solowe improwizowane muzyczne show Drum Machine było prezentowane na ponad czterdziestu festiwalach improwizacji.

--

sobota / Saturday, 12 października / October 12th

sala widowiskowa MCK

7 Kobiet w Różnym Wieku to projekt trójmiejskich i bydgoskich improwizatorek. 7 Kobiet w Różnym Wieku to również tytuł filmu dokumentalnego Krzysztofa Kieślowskiego i jest to bezpośrednia inspiracja dlatego spektaklu, w którym improwizatorki dzielą się momentami ze swojego życia i na ich podstawie zabierają widzów w improwizowaną przygodę opowiedzianą w kilku historiach pełnych radości, energii i emocji.

--

Project Eve: It´s all about apples... (in English)

Wszystko zaczęło się od jednego jabłka. Jeden kęs sprawił, że wyrzucono nas z raju, nastał koniec utopii i rozpoczęliśmy pełne trudności życie zwykłego człowieka. Kto zawinił? Ewa. Powstała z żebra Adama, została skuszona przez węża i od tamtej pory kobiety noszą na sobie etykietę słabszej płci. Ale kim jest Ewa? Czy istnieją różne jej oblicza? Czy może każda z nas jest Ewą?

Project Eve to platforma dla kobiet improwizujących stworzona po to, by odkrywać, angażować I wspierać się nawzajem, a także całe środowisko poprzez połączenie, rozmowy I spektakle.

--

20.20-20.35 - przerwa / break

godz. 20.35

Impro Mix with Fea Ortalli: Freedom (in English)

Spektakl specjalny, poprzedzony 3 dniami warsztatów, z udziałem improwizatorów z różnych części świata.

"Wolność oznacza kwestionowanie wszystkiego, nawet samej wolności." Slavoj Žižek

Będziemy pracować nad różnymi pojęciami wolności: osobistą, społeczną, kulturową, ekonomiczną, historyczną I polityczną. Naszym celem jest nie tyle znalezienie odpowiedniej definicji, co doświadczanie I zrozumienie siebie nawzajem. Poprzez osobiste doświadczenia I przekonania będziemy podważać samych siebie I przekraczać istniejące granice.

--

Lee White: Your 15 Minutes of Fame (in English)

Wieczorne improshow z Tobą w roli głównej! Lee White zaprasza do współpracy widzów, którzy nie mają doświadczenia z improwizacją teatralną. To co Lee I jego partnerzy tworzą razem jest zawsze zaskakujące. Porusza, zarówno widownie jak I tych którzy odważą się wejść na scenę. To magiczne doświadczenie - widzieć co tworzą na scenie ludzie, którzy sekundy wcześniej nie wierzyli, że im się uda. Lee prowadzi adeptów sztuki improwizacji poprzez teatralną rzeczywistość, ukazując jak można sprawić by to partner zaistniał na scenie i lśnił pełnym blaskiem! Ten spektakl będzie zupełnie nowym doznaniem...

--

godz. 22.15 - foyer MCK

Muzyczne Chwile: koncert / concert

Maciek i Krzysiek pochodzą z Buska- Zdrój. W przedszkolnej interpretacji utworu "Tańcowała ryba z rakiem" jako ryba i rak podbili serca publiczności. Pełni zapału i wiary w swój talent opuścili szkolne mury już w 4 klasie podstawówki. Życie miało być odtąd ich nauczycielem. I to się udało. Wydali płyty, koncertowali po całym świecie. Poznali sławnych, sławni poznali ich.

--

godz. 23.00

Zabawa! / Party!

niedziela / Sunday, 13 października / October 13th

kawiarnia Szpulka MCK

godz. 18.00

Project Eve: Dyskusja - Kobiety w Impro /

Project Eve: Panel Discussion - Women In Improv

Project Eve zaprasza na panel dyskusyjny dotyczący kobiet w impro, gromadzący międzynarodowych improwizatorów i publiczność. Dołącz do dyskusji!