powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Alternatywne lekcje klasyki" w Nowym Teatrze

Podczas autorskich wykładów reżyserki i reżyserzy teatralni opowiedzą o swoich fascynacjach czytelniczych i trawieniu przez siebie utworów z punktu widzenia współczesnego artysty - poinformowała PAP Maria Dutkiewicz z działu komunikacji Nowego Teatru. Pierwsza lekcja - w poniedziałek.

"Na naszych >>Alternatywnych lekcjach klasyki<< nie dajemy złych, ani dobrych stopni, a z otwartą głową pochylamy się nad klasyką literatury polskiej i zagranicznej; książkami, które często znamy jako lektury ze szkolnych czasów. To autorskie wykłady, rozmowy, spotkania z reżyserami, podczas których współcześni artyści opowiadają o swoich czytelniczych fascynacjach" - napisała Maria Dutkiewicz w informacji przesłanej PAP.

Jak wyjaśniła, podczas autorskich wykładów w ramach tego cyklu "reżyserzy teatralni opowiedzą o swoich fascynacjach czytelniczych i trawieniu przez siebie utworów z punktu widzenia współczesnego artysty".

Razem z uczestnikami spotkań będą czytać fragmenty, analizować, interpretować, adaptować i dekonstruować klasyczne pozycje literatury polskiej i zagranicznej.

14 października o godz. 18.30 w Świetlicy Nowego Teatru gościem spotkania będzie reżyser Krystian Lupa, z którym dramaturg i krytyk współodpowiedzialny za program artystyczny teatru Piotr Gruszczyński porozmawia o "Procesie" wg Franza Kafki, którego premiera odbyła się 15 listopada 2017 r.

Łukasz Drewniak napisał o "Procesie" Krystiana Lupy na portalu "Teatralny.pl": "Lupa jest genialny w chwilach, kiedy brutalnie wchodzi w powieść, rozcina jej pierwszą powłokę i zagnieżdża się w środku, okrywając własne ja - pamięć, wrażliwość, osobiste tematy - scenami z początku i końca książki". "Owija się nimi jak zwiędłą, naciągniętą skórą, zakrywa z twarzą i żre autora, jego prozę od środka. (...) To dalej z wierzchu jest dzieło Kafki, ale w jego środku siedzi już Lupa, to z jego głowy wyłażą na wszystkie strony aktorzy jak białe robaki, w jego domach i wnętrzach pomieszkują, on mamrocze zdania podobne to tych Kafkowskich, on żuje zadrukowane kartki, on obślinia postaci, obraca w zębach moralne i emocjonalne paradoksy" - ocenił.

Spotkania w ramach cyklu "Alternatywne lekcje klasyki" będą streamingowane na żywo na profilu facebookowym Nowego Teatru. Wstęp na spotkania jest wolny.