powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Jubileusz 70. urodzin oraz 50-lecia pracy artystycznej Magdy Umer

10 października o godz. 20.30 w Teatrze Polonia odbędzie się wieczór jubileuszowy pieśniarki, autorki, scenarzystki i reżyserki - Magdy Umer. Spotkanie z Artystką i wyjątkowymi gośćmi poprowadzi Artur Andrus.

Magda Umer urodziła się w 9 października 1949 roku w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Filologii Polskiej UW. Debiutowała pod koniec lat 60. w kabaretach studenckich. Już w 1969 i 1970 roku została laureatką nagród głównych na festiwalu FAMA w Świnoujściu. Nagrała wiele płyt, m.in. "Koncert jesienny", "Gdzie Ty jesteś", "Wszystko skończone", "O niebieskim pachnącym groszku", "Kołysanki Utulanki", "Duety - tak młodo jak teraz...", "Noce i sny", "Wciąż się na coś czeka", a ostatnio - "Bezsenna noc".

Jest autorką i wykonawczynią autorskich recitali telewizyjnych. Tworzy widowiska poetyckie dla teatru, estrady i telewizji, programy poświęcone twórcom piosenki literackiej i studenckiej.

Wyreżyserowała wiele wspaniałych koncertów i widowisk teatralnych. Nie sposób wymienić wszystkich. W wielu z nich - m.in. spektaklach "Biała bluzka" (1987, 2010), "Zimy żal" (1989), "Big Zbig show" (1992), "Kobieta zawiedziona" z Krystyną Jandą (1994), "Mężczyźni mojego życia" (1995), "Zielono mi" (1997), "Marlene" (1999), "Młynarski czyli trzy elementy" (2003), "Chlip hop" (2006) - współtwórcą muzycznym był Wojciech Borkowski, który towarzyszy artystce nieprzerwanie od prawie 40 lat. W 2018 roku w Teatrze Polonia Magda Umer wyreżyserowała spektakl na podstawie dzienników Sabiny Baral - "Zapiski z wygnania".

Magda Umer jest także autorką filmów dokumentalnych, m.in. poświęconych Jeremiemu Przyborze i Andrzejowi Nardellemu, a także wywiadów telewizyjnych z Agnieszką Osiecką, Stefanią Grodzieńską, Wojciechem Mannem, Krystyną Jandą i Januszem Gajosem. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, w 2009 roku odznaczona Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

UWAGA: W dniu wydarzenia - w kasach Teatru Polonia od godz. 10.00 - będą sprzedawane wejściówki. Jedna osoba może zakupić maksymalnie dwie wejściówki. Cena wejściówek: 50 zł. Pula ograniczona.