powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Katarzyna Figura nominowana za Fedrę

Katarzyna Figura została nominowana do nagrody Róże Gali w kategorii Teatr za rolę tytułową w "Fedrze" Racine'a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

W 17. plebiscycie dwutygodnika "Gala" zwycięzców typuje jury oraz czytelnicy, którzy mogą głosować smsowo.

Więcej informacji na stronie www.rozegali.gala.pl

O SPEKTAKLU

Arcydzieło francuskiej klasyki w wyrafinowanej, współcześnie zamierzonej inscenizacji. Oparta na mitologicznych wątkach historia opętańczej namiętności żony Tezeusza,, królowej Fedry do pasierba. Dumna królowa, owładnięta niepohamowaną żądzą nie może pogodzić się z jego obojętnością. Wskutek splotu nieprzewidzianych okoliczności i nikczemnych kłamstw niewinnego młodzieńca spotyka niezasłużona kara. A to dopiero początek lawiny...

"Do Katarzyny Figury przylgnęła łatka gwiazdy w polskim wydaniu. Ostatnie lata, gdy zdecydowanie postawiła na scenę, a w gdańskim Teatrze Wybrzeże znalazła wszelkie warunki, by walczyć z kolejnymi wyzwaniami, sprawiły, że już trzeba całkiem inaczej niż kiedyś patrzeć na Katarzynę Figurę. FEDRA z jej wspaniałą rolą jest tego ostatecznym potwierdzeniem. [...] Od lat oglądam teatr Grzegorza Wiśniewskiego i sądzę, że FEDRA to jego najbardziej ascetyczne przedstawienie. I dowód na to, że artysta nie stoi w miejscu, nie powiela sprawdzonych rozwiązań. Reżyser Grzegorz Wiśniewski - jeden z najwybitniejszych naszych inscenizatorów średniego pokolenia - zbudował z tragedii Jeana Racine'a teatr klasyczny, a jednak na wskroś nowoczesny. [...] Nie widziałem wszystkiego, ale TROJANKI Jana Klaty, ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA Radka Stępnia, a teraz FEDRA Wiśniewskiego sprawiają, że w tym sezonie, przynajmniej dla mnie, Wybrzeże nie ma sobie równych. Chyba już wiem, co powiem, gdy będą pytać o podsumowanie sezonu."

Jacek Wakar, Kultura Liberalna

***

Jean Racine

FEDRA

Przekład: Antoni Libera

Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski

Scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek

Muzyka: Agnieszka Stulgińska

Projekt plakatu: Wiktor Sadowski

W spektaklu występują: Marek Tynda - Tezeusz, Katarzyna Figura - Fedra, Jakub Nosiadek - Hipolit, Katarzyna Dałek - Arycja, Michał Jaros - Teramenes, Krzysztof Matuszewski - Enon, Agata Woźnicka - Ismena, Piotr Witkowski - Panope.

Asystent reżysera: Katarzyna Dałek

Inspicjent: Katarzyna Wołodźko

Sufler: Weronika Mathes

Premiera: 6 kwietnia 2019 roku na Scenie Kameralnej

Czas: 2 godziny 15 minut (jedna przerwa)