powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera "Badań nad Materią" Karola Tymińskiego

Fundacja Burdąg zaprasza na premierę "Badania nad Materią" Karola Tymińskiego w ramach projektu Centrum w Procesie - 9, 10 i 11 października o godz. 18.00 w BWA Warszawa.

W swoich "brutalistycznych" choreografiach, które często w niemalże laboratoryjny sposób eksplorują materię jak i konstrukcję ludzkiego ciała, Karol Tymiński przedstawia performera raczej jako fizyczny byt niż jako w pełni ukształtowaną jednostkę ludzką.

Działanie to, które sam Tymiński nazywa "uprzedmiotowieniem" jest przewrotne. Podejście do ciała człowieka jako do "rzeczy" nie służy w pracy artysty jego degradacji, lecz jest zabiegiem odzierania jednostki z kulturowo narzuconych schematów, poszukiwaniem pierwotności, otwierającym możliwości na alternatywne scenariusze kształtowania się tożsamości. Artysta w tych działaniach stara się również kwestionować antropocentryczny stosunek człowieka do jego otoczenia podkreślając jego przynależność do świata materii.

W "Badaniach nad Materią" poszukiwania Tymińskiego krystalizują się w postaci poetyckiego języka mówiącego o intymnej relacji pomiędzy człowiekiem, a materią nieożywioną. Między-materialna erotyka, której pojęcie Tymiński rozwija w swoich artystycznych badaniach i która jest punktem wyjściowym dla performansu, wymykając się interpersonalnemu charakterowi bliskości jest próbą rzucenia wyzwania dominującym zagadnieniom wokół seksualności, ciała jak i tożsamości. W tym spektaklu artysta przeprowadza widza przez doświadczenie samochodowej kraksy, która jest przez niego rozumiana jako seksualny akt.

"Badania nad Materią"

9-11.10., godz. 18.00

BWA Warszawa

ul. Marszałkowska 34/50/666