powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Czytanie performatywne "Kliniki pośród hal"

14 października o godz. 19. odbędzie się - przygotowane przez Agencję ADiT, Austriackie Forum Kultury i Teatr Ateneum - czytanie performatywne komedii Rene Freunda "Klinika pośród hal" w reż. Wojciecha Adamczyka - poinformowała PAP pr manager Edyta Bach.

W rolach głównych wystąpią: Julia Konarska, Magdalena Schejbal, Albert Osik i Remigiusz Jankowski. Wprowadzenie wygłosi dr hab. Krzysztof Tkaczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

">>Klinika pośród hal<< (>>Klinik unter Almen<<) Rene Freunda, w przekładzie Anny Granatowskiej zabierze widzów w góry, gdzie właściciele ekskluzywnej kliniki chirurgii plastycznej i wellness poszukują pilnie pracownika. Przyparci do muru proszą o pomoc przyjaciela, który wkrótce przyjeżdża z żoną i dziećmi..." - czytamy w przesłanej PAP informacji.

"Spotkanie po latach przyjaciół ze studiów medycznych to zderzenie postaw obecnych lekarzy: chirurga plastycznego i biznesmena oraz idealistycznego homeopaty. Bliższe poznanie rodzin wywoła lawinę zabawnych sytuacji, ale też sprowokuje ważne pytania o sens etyki zawodowej i życia" - napisano w streszczeniu sztuki.

Rene Freund to mieszkający w Wiedniu austriacki pisarz i tłumacz. Studiował filozofię, teatrologię i etnografię na Uniwersytecie Wiedeńskim, gdzie w 1994 r. uzyskał także tytuł doktora. W latach 1988-92 pracował jako asystent reżysera, a później dramaturg w Theater in der Josefstadt w Wiedniu.

Publikuje książki popularnonaukowe, powieści, tworzy słuchowiska. Za swoją twórczość literacką otrzymał m.in. stypendium stowarzyszenia Literar-Mechana (2005), stypendium miasta Wiednia dla dramatopisarzy (2006), stypendium kraju związkowego Górna Austria im. Adalberta Stiftera (2009).

Początek czytania o godz. 19 w Teatrze Teatr Ateneum. Wstęp wolny.